Scenariusz
Imię i nazwisko autora:
Małgorzata Tomaszewska
Przedmiot:
Język obcy nowożytny (j. francuski)
Temat zajęć:
Jacques est sympa
Grupa docelowa:
Szkoła podstawowa, klasa VII, poziom A1
Podstawa programowa:
Kształtowane kompetencje kluczowe:
kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji,
kompetencje w zakresie wielojęzyczności,
kompetencje cyfrowe,
kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opisuje nastrój oraz cechy charakteru,
grupuje cechy charakteru na zasadzie przeciwieństw,
wartościuje cechy charakteru, dzieląc je na pozytywne i negatywne.
Cele motywacyjne:
Uświadomienie uczniom, że dotychczas zdobyta wiedza w zakresie języka francuskiego pozwala im na tworzenie coraz dłuższych i kompleksowych wypowiedzi ustnych i pisemnych wzbogaconych o nowe informacje (cechy charakteru).
Strategie uczenia się:
strategie pamięciowe: nowe słowa w znanym kontekście, używanie obrazu i dźwięku, grupowanie,
strategie kognitywne: tworzenie różnych kombinacji zdań, łączenie w pary, łączenie tekstu z audio, grupowanie, prawda‑fałsz, dedukcja.
Metody/techniki nauczania:
metoda programowana: przy użyciu nowych technologii (prezentacja, ćwiczenia interaktywne, e‑podręcznik),
metoda podająca: praca z tekstem źródłowym.
Formy zajęć:
praca indywidualna, praca w parach, praca całego zespołu klasowego
Środki dydaktyczne:
komputer z możliwością odtwarzania dźwięku, tablica interaktywna, ewentualnie: zdjęcia osób wyrażających różne emocje (na wolnej licencji)
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wprowadzająca:
Nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji, pytając, czy są w stanie wymienić trzy cechy, które najlepiej ich opisują. Pyta, czy znają jakieś przymiotniki opisujące cechy charakteru.
Faza realizacyjna:
Uczniowie zapoznają się z grafiką w kąciku leksykalnym. Nauczyciel pyta, dlaczego przy niektórych emocjach litera e została podana w nawiasie (naprowadzenie na uzgadnianie rodzaju). Uczniowie wykonują ćwiczenie 5 w parach. Następnie indywidualnie czytają dialog przedstawiony w sekcji i rozwiązują ćwiczenia sprawdzające zrozumienie. Przez cały czas mogą korzystać ze słownika oraz grafiki przedstawiającej cechy charakteru. Następnie ćwiczą wymowę w parach: jedna osoba wybiera cechę charakteru i używa jej w zdaniu, druga szuka jej przeciwieństwa i również używa jej w zdaniu. np. Osoba 1: Je suis paresseuse, Osoba 2: Je suis travailleuse.
Uczniowie przechodzą do pracy z katalogiem. Zapoznają się z wypowiedziami uczniów i wykonują ćwiczenia sprawdzające zrozumienie. Mogą pracować indywidualnie lub w parach. Następnie nauczyciel prosi, by każda osoba przedstawiła charakter swojego najlepszego przyjaciela/swojej najlepszej przyjaciółki, członka rodziny lub innej osoby.
Nauczyciel wprowadza uczniów do fazy ćwiczeń. Wybrani/chętni uczniowie rozwiązują ćwiczenia na tablicy interaktywnej, tłumacząc pozostałym, dlaczego zdecydowali się na taką, a nie inną odpowiedź. Jeśli propozycja jest błędna, klasa ją koryguje, wyjaśniając z kolei osobie przy tablicy, dlaczego się pomyliła. Uczniowie cały czas mają do dyspozycji e‑materiał, tak aby mogli rozwiązywać ćwiczenia, korzystając zarówno z posiadanej już wiedzy, jak i z pomocy dydaktycznych.
Praca domowa:
Ćwiczenie 7 i 8 z sekcji Sprawdź się (ćwiczenia otwarte).
Materiały pomocnicze:
Wskazówki metodyczne opisujące różne zastosowania danego multimedium:
Katalog może posłużyć do przypomnienia słownictwa związanego z opisem cech charakteru oraz narodowości.