Schemat Hornera
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Schemat Hornera
Cele:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
potrafi podać wzór na obliczenie wartości wielomianu według schematu Hornera;
opisać, jak schemat Hornera wpływa na efektywność obliczeń wartości wielomianu;
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
wyprowadzić zapis Hornera na przykładzie prostego wielomianu 3- lub 4 -stopnia;
zapisać algorytm Hornera za pomocą listy kroków;
zapisać algorytm schematu Hornera za pomocą schematu blokowego;
wykorzystać schemat Hornera do obliczania wartości wielomianu w podanym punkcie;
implementować schemat Hornera do postaci programu komputerowego
w VB .Net.
Metody nauczania
pogadanka;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym MS VB .NET;
zestawy zadań i scenariusze do nich; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;
e‑podręcznik, rozdział 16: Schemat Hornera; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i PowerPoint;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | Czynności organizacyjne (2 min) | ||
Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji, niezbędnych do realizacji bieżącego tematu (3 min) |
| ||
Faza realizacyjna | Wyjaśnienie zagadnienia schematu Hornera (10 min) |
| E‑podręcznik: strona 16.1, 16.1.1 E‑podręcznik: strona 16.1.2, |
Wykonanie aplikacji wykorzystującej schemat Hornera do obliczenia wartości wielomianu (25 min) |
| Zadanie1_16 E‑podręcznik: strona 16.2 program | |
Faza podsumowująca | Powtórzenie (5 min) |
|
Bibliografia
[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.
[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.
[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.
[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.
[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.
Załączniki
Czas trwania lekcji:
1 x 45 minut