Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z analizą strony formalnej (kliknij poszczególne kategorie legendy) i treściowej danych zaprezentowanych w badaniu CBOS, a dotyczących korupcji w służbie zdrowia. Następnie zapisz w punktach notatkę, w której zawrzesz najważniejsze dla ciebie kroki metody analitycznej.

Zapoznaj się z analizą strony formalnej  i treściowej danych zaprezentowanych w badaniu CBOS, a dotyczących korupcji w służbie zdrowia. Następnie zapisz w punktach notatkę, w której zawrzesz najważniejsze dla ciebie kroki metody analitycznej.

Analiza strony formalnej

R1dalWBe7O36i1
Badania składają się z następujących elementów: pytania zadanego respondentom, odpowiedzi możliwych do wyboru oraz wskazania odpowiedzi wyrażone w procentach. Opis infografiki: Wykres kołowy. Pytanie zadane respondentom: Jaka jest Pana(i) opinia na temat korupcji wśród lekarzy? Odpowiedzi możliwe do wyboru plus wskazania odpowiedzi wyrażone w procentach: Większość lekarzy nie przyjmuje łapówek — ci, co biorą, należą do wyjątków: 19%. Wielu lekarzy przyjmuje łapówki, jednak równie liczni są ci, którzy nie biorą: 40%. Trudno powiedzieć: 14%. Większość lekarzy przyjmuje łapówki — ci, co nie biorą, należą do wyjątków: 27%. Wykres skumulowany. Pytanie zadane respondentom: Czy Pan(i) osobiście lub ktoś z Pana(i) najbliższe rodziny spotkał się kiedykolwiek z sugestią lub nakłanianiem ze strony lekarza do wręczenia łapówki (pieniędzy lub kosztownego przedmiotu) w zamian za przyjęcie do szpitala, leczenie, zabieg, konsultację i tym podobne? Odpowiedzi możliwe do wyboru plus wskazania odpowiedzi wyrażone w procentach: Tak, kilka razy: 10%. Nie, nigdy, ponieważ ani ja, ani członkowie mojej najbliższej rodziny nie korzystamy z pomocy lekarskiej: 11%. Tak, wiele razy: 4%. Nie, nigdy, mimo że ja i/lub członkowie mojej najbliższej rodziny korzystamy z pomocy lekarskiej: 65%. Trudno powiedzieć: 3%. Tak, raz: 7%.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Analiza strony treściowej

Rrhho1jRhOk311
Ilustracja interaktywna. Przedstawia to samo, co poprzednia. Elementy ilustracji interaktywnej: 1. 40 proc. badanych jest przekonana, że zjawisko korupcji dotyka dużej części środowiska lekarskiego., 2. Aż 67 proc. badanych jest zdania, że co najmniej „wielu” lekarzy ulega korupcji., 3. 27 proc. badanych uważa, że zjawisko korupcji dotyka dominującej części środowiska lekarskiego., 4. Zaledwie co trzeci badany nie uważa, że zjawisko korupcji jest czymś poważnym, jednak tylko co piąty ma w tej kwestii jasne zdanie (reszcie trudno się ustosunkować)., 5. Porównując odpowiedzi będące dla siebie całkowitą odwrotnością, 42 proc. więcej osób (8 punktów procentowych) przychyla się do tego, że większość lekarzy przyjmuje łapówki., 6. 21 proc. badanych osobiście spotkało się z przykładem nakłaniania do korupcji w służbie zdrowia., 7. Aż 65 proc. badanych w swoim doświadczeniu korzystania z pomocy lekarskiej nie spotkało się z nakłanianiem do korupcji., 8. Zaledwie co 33 badany nie potrafił odpowiedzieć na zadane pytanie.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RRIWogABVi3sy
Twoja notatka: (Uzupełnij).