Shopping with ChatBot GPT
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
SCENARIUSZ: 009
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA: uczniów szkół podstawowych, klasa IV
PROWADZONYCH PRZEZ: nauczycieli kształcenia ogólnego, nauczycieli języka angielskiego
TEMAT: Shopping with ChatBot GPT
CELE KSZTAŁCENIA – wymagania ogólne (tymczasowo punktacja podwójna)
Znajomość środków językowych. Uczeń posługuje się podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie tematów wskazanych w wymaganiach szczegółowych.
Reagowanie na wypowiedzi.Uczeń uczestniczy w rozmowie i w typowych sytuacjach reaguje w sposób zrozumiały, adekwatnie do sytuacji komunikacyjnej, ustnie lub pisemnie w formie prostego tekstu, w zakresie opisanym w wymaganiach szczegółowych.
TREŚCI NAUCZANIA – wymagania szczegółowe
Uczeń posługuje się bardzo podstawowym zasobem środków językowych (leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych oraz fonetycznych), umożliwiającym realizację pozostałych wymagań ogólnych w zakresie następujących tematów:
żywienie (np. artykuły spożywcze, posiłki i ich przygotowywanie, nawyki żywieniowe, lokale gastronomiczne);
zakupy i usługi (np. rodzaje sklepów, towary i ich cechy, sprzedawanie i kupowanie, środki płatnicze, wymiana i zwrot towaru, promocje, korzystanie z usług);
życie społeczne (np. wydarzenia i zjawiska społeczne).
Uczeń tworzy bardzo krótkie, proste, spójne i logiczne wypowiedzi ustne:
opowiada o czynnościach, doświadczeniach i wydarzeniach z przeszłości i teraźniejszości;
stosuje formalny lub nieformalny styl wypowiedzi adekwatnie do sytuacji.
METODY NAUCZANIA:
pogadanka,
praca z AI.
FORMA ORGANIZACYJNA NAUCZANIA:
nauczanie grupowe.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tablety lub komputery z dostępem do Internetu (maksymalnie jedno urządzenie na trzech uczniów);
tablica suchościeralna lub kredowa.
PRZEWIDYWANY CZAS:
45 minut
PROPONOWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Faza przygotowawcza
1. Cel fazy przygotowawczej (zakładany efekt kształcenia).
Uczeń przypomina sobie, poznaje podstawowe słownictwo związane z tematem zajęć.
2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.
Nauczyciel wprowadza uczniów w tematykę lekcji.
3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.
Uczniowie w sposób aktywny uczestniczą w zajęciach. Znają 5 czasowników i rzeczowników związanych z tematem ,,Shopping’’.
4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.
Nauczyciel pyta uczniów o wszystkie skojarzenia związane z tematem ,,Shopping’’ w języku angielskim.
Faza zasadnicza
1.Cel fazy zasadniczej (zakładany efekt kształcenia).
Po zakończeniu tej fazy lekcji uczeń będzie w stanie:
posługiwać się 5 zdaniami dotyczącymi robienia zakupów;
korzystać na potrzeby zajęć z narzędzi AI (ChatGPT);
używać 10 rzeczowników związanych z zakupami.
2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.
Nauczyciel tworzy mapę zwrotów na tablicy, tak aby uczniowie podczas tworzenia dialogów mogli z nich korzystać. Dzieli klasę na grupy oraz rozdaje sprzęt niezbędny do przeprowadzenia ćwiczenia (laptopy lub tablety).
3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.
Spróbuj wyobrazić sobie, że rozmawiasz z prawdziwym sprzedawcą. Efektywnie wykorzystuj wcześniej poznane słownictwo w pracy z Chatbotem.
4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.
Nauczyciel zapisuje na tablicy zwroty oraz tłumaczy je z uczniami np. „How much is this?” (Ile to kosztuje?), „Can I try it on?” (Czy mogę to przymierzyć?), „I'd like to buy...” (Chciałbym kupić...), „Do you have it in a different color?” (Czy macie to w innym kolorze?).
Nauczyciel tłumaczy działanie Chatbota GPT.
Chatboty, z których można skorzystać to chat GPT (https://chat.openai.com) albo BARD (https://bard.google.com).
W celu poszerzenia wiedzy dotyczącej poruszanego tematu proponujemy zapoznanie się z opracowaniem “Chat GPT w szkole. Szanse i zagrożenia”, dostępnym na ZPE.(link do materiałów: https://zpe.gov.pl/chat-gpt)
Nauczyciel poleca, aby uczniowie testowali możliwości Chatbota poprzez zabawę w zakupy. Zadaniem uczniów jest zadawanie Chatbotowi różnych pytań w języku angielskim dotyczących zakupów. Zachęca do używania poznanych zwrotów na początku lekcji.
Przykładowe zdania:
A. Zapytaj chatbota o cenę wybranej rzeczy,
B. Poproś chatbota o pomoc w wyborze ubrań na letnią pogodę,
C. Zapytaj chatbota, czy mają określony produkt w magazynie,
D. Zaproś chatbota do rozmowy na temat zakupów, gdzie jedna grupa będzie grać rolę sprzedawcy, a druga grupa klienta.
Faza końcowa
1. Cel fazy końcowej (zakładany efekt kształcenia):
Sprawdzenie poziomu osiągnięcia celów szczegółowych zajęć.
Pod koniec tej części lekcji uczeń będzie w stanie:
posługiwać się poznanym słownictwem i zwrotami związanymi z tematem „„Shopping”;
korzystać z Chatbota GPT w celach edukacyjnych;
korzystać z formy dialogu w języku angielskim.
2. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy nauczyciela.
Nauczyciel weryfikuje przyswojone słownictwo i zwroty poznane przez uczniów poprzez odgrywanie scenek, prowadzenia dialogów związanego z tematyką lekcji.
3. Informacje, instrukcje, wskazówki techniczne do pracy ucznia.
Ten etap lekcji pokaże Ci, czy udało się zrealizować cele zamierzone na początku lekcji oraz jakie są efekty Twojej pracy.
4. Szczegółowo opisane sytuacje dydaktyczne.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania w języku angielskim, dotyczące zakupów. Pyta o to, czy zauważyli że Chatbot popełniał błędy. Poleca w ramach zadania domowego stworzenie komiksu w języku angielskim na temat dzisiejszej rozmowy z Chatbotem GPT.
EWALUACJA ZAJĘĆ
Nauczyciel pyta uczniów co im się podobało na zajęciach oraz z jakiego powodu? Następnie pyta co im się nie podobało i czy mają pomysł jak to zmienić. Uczniowie mogą się wypowiedzieć po uprzednim zgłoszeniu się poprzez podniesienie ręki.
Autorka scenariusza: Aleksandra Mieczkowska