Sieci komputerowe - logowanie, foldery macierzyste i foldery udostępnione
Scenariusz lekcji
Temat lekcji
Sieci komputerowe - logowanie, foldery macierzyste i foldery udostępnione.
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń potrafi:
opisać konto lokalne i konto domenowe;
wyjaśnić pojęcie folderu macierzystego;
omówić zastosowanie folderu macierzystego;
wyjaśnić pojęcie folderu udostępnionego;
wyjaśnić pojęcie profilu i profilu wędrującego w domenie Windows 2000 lub 2003;
omówić zastosowanie folderu udostępnionego.
Umiejętności
Uczeń potrafi:
zalogować się do konta lokalnego;
zalogować się do konta domenowego;
odszukać folder macierzysty i zapisać na nim informacje;
utworzyć folder udostępniony i publikować informacje w nim zawarte.
Metody nauczania
pogadanka;
laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.
Środki dydaktyczne
komputery pracujące w sieci z domeną Windows 2000 lub Windows 2003;
zestawy zadań i scenariusze do nich;
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) | ||
– wprowadzenie do sposobu logowania oraz folderów udostępnionych i macierzystych (5 min) | – podanie tematu lekcji – przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji i zainteresowanie uczniów ich treścią | ||
Faza realizacyjna | – logowanie do komputera lokalnego i do domeny (5 min) | – omówienie sposobu logowania do domeny – zalogowanie się uczniów do domeny Windows 2000 lub Windows 2003 – wyjaśnienie pojęcia domeny Windows 2000 lub 2003, odróżnienie domeny internetowej od domeny Windows | |
– folder macierzysty (10 min) | – wyjaśnienie pojęcia folderu macierzystego – analiza zasobów dyskowych udostępnionych użytkownikowi po zalogowaniu – sprawdzenie poziomu uprawnień dla użytkownika – próba zmiany rozdzielczości, modyfikacji parametrów sieci oraz odinstalowania aplikacji | ||
– tworzenie folderu udostępnionego i jego publikowanie w sieci (10 min) | – utworzenie folderu w swoim folderze macierzystym – udostępnienie folderu innym użytkownikom – nadanie uprawnień do zapisu i odczytu dla innych użytkowników – uczniowie sprawdzają, czy mają dostęp do innych folderów (dostęp do folderu odbywa się poprzez Moje miejsce sieciowe lub – w wypadku gdy jest ono wyłączone – poprzez adres komputera i nazwę osoby np. [\\stacja22\kacpe](http://smb://stacja22/kacpe)r) – usunięcie udostępniania i usunięcie folderu ćwiczeniowego | ||
– logowanie do konta lokalnego (5 min) | – wylogowanie uczniów z konta domenowego – zalogowanie uczniów na konta lokalne (należy zwrócić uwagę na okno logowania i wybór miejsca, w którym nastąpi logowanie) – analiza zasobów po zalogowaniu na konto lokalne – porównanie logowania na konto lokalne z logowaniem do domeny, wyjaśnienie pojęcia profil wędrujący oraz jego znaczenia dla użytkownika | ||
Faza podsumowująca | – podsumowanie lekcji(5 min) | – podsumowanie wiadomości o logowaniu – logowanie lokalne i do domeny – pogadanka: w jaki sposób logowanie zwiększa bezpieczeństwo systemu i użytkownika – pogadanka: na czym polegają mocne hasła i ich znaczenie dla bezpieczeństwa systemu – przypomnienie sposobu udostępniania folderu oraz przykładów wykorzystania folderów udostępnionych |
Bibliografia
[1] Honeycutt J., Windows 2000 Professional – Vademecum profesjonalisty, Helion, Gliwice 2003.
[2] Kocis K., Administracja Microsoft Active Directory, Helion, Gliwice 2002.
Załączniki
Zadanie domowe:
Przeprowadź w swoim domowym komputerze udostępnianie folderów.
Czas trwania lekcji:
1 x 45 minut