Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Sito Erastotenesa.

Cele:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • podać definicję liczby pierwszej i naturalnej;

  • opisać sposób szukania liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • opisać działanie algorytmu opartego na sicie Eratostenesa;

  • zapisać algorytm sita Eratostenesa za pomocą listy kroków;

  • zapisać algorytm sita Eratostenesa za pomocą schematu blokowego;

  • scharakteryzować zakres sprawdzanych liczb w trakcie wyszukiwania;

  • zaimplementować sito Eratostenesa w VB .NET do wyszukiwania n liczb pierwszych.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • Visual Studio .NET;

  • zestawy zadań i programów; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 22: Poławiacze liczb pierwszych; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (5 min)

Przypomnienie wiadomości potrzebnych do przeprowadzenia lekcji (5 min)

  • przypomnienie pojęcia liczby pierwszej i liczby naturalnej;

  • przypomnienie algorytmu sprawdzania, czy liczba jest liczba pierwsza;

  • wyszukanie w Internecie informacji o Erastotenesie;

  • wyszukanie w Internecie informacji o algorytmie wyszukiwania liczb pierwszych, zwanym sitem Erastotenesa.

E‑podręcznik: strona 22.1

Faza realizacyjna

Sito Eratostenesa (10 min)

  • podanie tematu lekcji i zainteresowanie uczniów jej treścią;

  • omówienie sposobu odnajdywania kolejnych liczb pierwszych za pomocą sita Eratostenesa;

  • analiza algorytmu sita pod kątem – jakie liczby sprawdzamy oraz w którym momencie można zakończyć sprawdzanie liczb;

  • zapisanie algorytmu sita Eratostenesa w postaci listy kroków;

  • zapisanie algorytmu sita Eratostenesa w postaci schematu blokowego.

E‑podręcznik: strona 22.5

Napisanie aplikacji wyszukującej kolejne liczby pierwsze (20 min)

  • otwarcie nowego projektu i zaprojektowanie interfejsu aplikacji według scenariusza zadania;

  • zaprojektowanie struktur danych potrzebnych do implementacji algorytmu w VB.Net;

  • omówienie praktycznej realizacji algorytmu – zaprojektowanie procedury wyszukującej liczby pierwsze;

  • napisanie programu odszukującego kolejne liczby pierwsze za pomocą sita Eratostenesa;

  • testowania aplikacji.

Zadanie3_22

E‑podręcznik: strona 22.6 program

Faza podsumowująca

Podsumowanie i przypomnienie o zadanej pracy domowej (5 min)

  • przypomnienie poznanych pojęć;

  • przypomnienie algorytmów dotyczących liczb pierwszych;

  • pogadanka na temat czy uczniowie znają inne problemy, algorytmy związane z liczbami pierwszymi;

  • zadanie domowe - propozycja napisania programu znajdującego wszystkie wspólne dzielniki pierwsze w rozkładach dwóch liczb.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

Załączniki

Zadanie domowe

Napisać program znajdujący wszystkie wspólne dzielniki pierwsze w rozkładach dwóch liczb.

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

RS9LrTMszLww3

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 79.80 KB w języku polskim
RVU0zqC01KbbD

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 73.00 KB w języku polskim