Skały gipsowe, ich właściwości i zastosowanie-scenariusz
Scenariusz lekcji chemii w klasie III gimnazjum
Temat: Skały gipsowe, ich właściwości i zastosowanie
Założenia metodyczne:
Cel ogólny:
- konfrontacja wiedzy uczniów ze zjawiskami chemicznymi zachodzącymi w najbliższym otoczeniu.
Cele operacyjne:
Wiadomości:
Uczeń wie:
- w jakich minerałach występuje siarczan (VI) wapnia (kat. B)
- co to są hydraty (kat. B)
- czym różni się gips krystaliczny od gipsu palonego (kat. C)
- do czego służy gips (kat. B)
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- napisać wzory anhydrytu, gipsu krystalicznego i palonego (kat. C)
- otrzymać gips palony (kat. C)
- napisać równanie reakcji otrzymywania gipsu palonego ( kat. C )
- otrzymać zaprawę gipsową (kat. C)
- napisać równanie reakcji jej twardnienia (kat. C)
- dokonać właściwej selekcji informacji, dostępnych w różnych źródłach (kat. C)
- właściwie zachować się podczas złamania kończyn górnych lub dolnych (kat. B)
- udzielić pierwszej pomocy medycznej przy złamaniach (kat. B )
Metody nauczania: laboratoryjna, problemowa, inscenizacyjna.
Formy pracy: zespołowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne.
odczynniki: anhydryt, gips krystaliczny, alabaster, woda, gips palony;
sprzęt laboratoryjny: probówki, palnik, statyw, zlewki;
literatura: słownik chemiczny, podręcznik, encyklopedia medyczna, ulotki,
mapa fizyczna Polski.
Przebieg lekcji
Faza wstępna:
- czynności organizacyjno – porządkowe, sprawdzenie pracy domowej
- powtórzenie wiadomości z ostatnich lekcji (skład, właściwości i zastosowanie skał wapiennych)
- podział klasy na cztery grupy ze względu na możliwości i
predyspozycje uczniów
Faza realizacyjna:
Sformułowanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom jej celu.
2. Każda grupa otrzymała inne zadanie z opisem instrukcji, wskazówkami i odpowiednimi pomocami dydaktycznymi.
Grupa eksperymentalna wykona doświadczenie nr 1 „Prażenie gipsu krystalicznego”.
Grupa teoretyczna określi i odnajdzie na mapie położenia złóż skał gipsowych w Polsce, wprowadzi pojęcia „gips krystaliczny” i „hydrat” (praca z wykorzystaniem „Słownika chemicznego”), stworzy sytuację problemową - czy hydraty są związkami trwałymi?
Grupa medyczno – teatralna omówi jak należy zachować się podczas złamań kończyn górnych i dolnych i zademonstruje jak w takiej sytuacji udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym.
Grupa plastyczna stworzy sytuację problemową: czy gips palony może zamienić się w skałę? i zademonstruje zastosowania gipsu w różnych dziedzinach plastyki.
Po zapoznaniu się z zadaniem i przygotowaniu prezentacja grup odbywa się w następującej kolejności:
grupa eksperymentalna, teoretyczna- część I, plastyczna, teoretyczna –część II, medyczno‑teatralna.
Uzupełnienie wiadomości przez nauczyciela i kolegów.
Podsumowanie lekcji i samodzielne wypełnienie karty pracy.
Ewaluacja: ocena pracy poszczególnych grup.
Ocena lekcji
Uczniowie oceniają lekcję. Wystawiają na karteczkach samoprzylepnych oceny w skali 1- 6, biorąc pod uwagę: atrakcyjność zajęć, zrozumiałość treści i
panującą w czasie zajęć atmosferę. W miarę potrzeb zgłaszają swoje uwagi.
Karteczki przyklejają w odpowiednich miejscach na tablicy lub kartonie.
Bibliografia:
M. Frelek, K. Skrok, Poradnik metodyczny dla nauczycieli chemii kl.VIII, CDN, Oddział w lublinie, Lublin 1990.
J. Kulawik, T. Kulawik, M. Litwin, Chemia dla gimnazjum cz.2, Wyd. Nowa Era.
T. Kulawik, M. Litwin, Sz. Styka‑Wlazło, Zbiór zadań z chemii dla gimnazjum, Wy. Nowa Era.
K. Pazdro, M. Koszmider, Zadania od łatwych do trudnych, Oficyna Edukacyjna Krzysztof Pazdro.
Andrzej Szymański, Słownik chemiczny, Wyd. Patria.
dr med. A. Przerwa‑Tetmajer, Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach u dzieci, Kraków 1993.
Encyklopedia medyczna, http://www.medycyna.linia.pl
Ulotki medyczne dotyczące złamań.
Załączniki:
Karta pracy grupy eksperymentalnej.
Karta pracy grupy teoretycznej.
Karta pracy grupy medyczno‑teatralnej.
Karta pracy grupy plastycznej**.**
Karta pracy ucznia.
opracowała: Elżbieta Kurek