Słoneczne obserwacje
Scenariusz zajęć „Słoneczne obserwacje”
Przyroda, II etap edukacyjny
Temat: Słoneczne obserwacje
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (2.3) [uczeń] obserwuje widomą wędrówkę Słońca w ciągu doby, miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca, w zależności od pory roku, wskazuje zależność między wysokością Słońca a długością cienia.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ | Zna pory roku |
Wie jakie miesiące należą do wyodrębnionych pór roku | |
Rozumie wędrówkę słońca | |
Rozumie zależność między wysokością słońca a długością cienia | |
Rozumie termin widnokrąg |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ | Potrafi wymienić daty rozpoczęcia każdej pory roku |
Potrafi wyjaśnić jaki jest związek pomiędzy porami roku a wysokością Słońca nad horyzontem | |
Potrafi wyjaśnić zmieniający się ruch Słońca w ciągu roku i jego konsekwencje |
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Umiejętności praktyczne
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Etapy lekcji
Wstęp:
Powitanie uczniów przez nauczyciela
Czynności organizacyjne.
Przebieg zajęć:
Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Słoneczne obserwacje. Nauczyciel inicjuje rozmowę.
Rozpoczęcie rozmowy - Nauczyciel zadaje pytania:
Jakie znacie pory roku?
Czy wiecie jakie miesiące należą do wymienionych przez Was pór roku?
Nauczyciel wymienia święta:
Wielkanoc
Walentynki
Święto niepodległości
Dzień dziecka
Dzień matki
Dzień kobiet – uczniowie odpowiadają w której porze roku występują. (Rozmowa kierowana)
Czy wiecie, w jakiej porze roku dni są najdłuższe, a kiedy najkrótsze?
Jak myślicie, dlaczego latem dni są najdłuższe?
Jak rozumiecie pojęcie widnokrąg?
Nauczyciel tłumaczy uczniom zależność między wysokością słońca a długością cienia oraz termin widnokrąg. Uczniowie na podstawie podręcznika robią notatki.
Dlaczego doba dzieli się na noc i na dzień - co ma wpływ na podział doby (rozmowa kierowana).
Nauczyciel, aby utrwalić uczniom wiadomości wyświetla film: Film „Wędrówka Słońca”
Czy wiecie jakie przyrządy pomagają określić czas? (pogadanka)
Prezentacja multimedialna „Zegar słoneczny”
W jaki sposób zmiana pór roku wpływa na przyrodę? (pogadanka)
Podsumowanie:
Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.
Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.
Zadanie pracy domowej.
Uporządkowanie miejsca pracy.
Środki dydaktyczne
Podręcznik
Encyklopedia
Komputer
Rzutnik
Ekran projekcyjny
Prezentacja multimedialna
Metody nauczania
Pogawędka
Rozmowa kierowana
Praca z podręcznikiem
Opis i analiza
Obserwacja
Formy pracy
Praca indywidualna
Praca zbiorowa
Praca domowa:
Napisz jakie zachodzą zmiany w przyrodzie w związku ze zmianą pór roku.
Zadanie dla chętnych:
Przygotuj krzyżówkę podsumowującą dzisiejszą lekcję tak, aby jej hasło tworzyło słowo WIDNOKRĄG.
Lista załączników multimedialnych
Film „Wędrówka Słońca”
Prezentacja multimedialna „Zegar słoneczny”