Słowniczek
metoda badawcza polegająca na zaplanowaniu i wykonaniu czynności, które pozwolą na uzyskanie odpowiedzi na pytania badawcze: „Co się stanie, gdy….?”, „Dlaczego tak się dzieje?”, które doprowadzą do uzyskania odpowiedzi na postawiony problem badawczy (np. czy do kiełkowania nasion rzeżuchy potrzebna jest woda?)
przypuszczenie dotyczące przewidywanego wyniku doświadczenia; ma postać zdania oznajmującego (np. woda jest niezbędna do kiełkowania nasion rzeżuchy)
metoda badawcza polegająca na uważnym i systematycznym przyglądaniu się temu, co dzieje się w przyrodzie; rezultatem obserwacji są spostrzeżenia naukowe
problem naukowy, który ma zostać rozwiązany przy pomocy doświadczenia; najczęściej ma postać pytania (np. czy woda jest potrzebna do kiełkowania nasion rzeżuchy?)
próba w doświadczeniu, w której zmieniony jest wybrany czynnik środowiska, którego wpływ jest badany (np. w przypadku badania wpływu wody na kiełkowanie nasion rzeżuchy są to nasiona nie podlewane wodą)
próba w doświadczeniu, która nie jest poddana żadnym zmianom; warunki doświadczenia dla próby kontrolnej są najbliższe warunkom rzeczywistym (np. w przypadku badania wpływu wody na kiełkowanie nasion rzeżuchy są to nasiona podlewane wodą)