Spacer 360
Drukarz fleksograficzny

Zasób interaktywny dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/D11LM5NcS
Wirtualny spacer przedstawia wnętrze drukarni fleksograficznej. W wizualizacji przedstawiane są pomieszczenia drukarni. W pomieszczeniach znajdują się interaktywne punkty z opisami dotyczącymi danego miejsca oraz pracy w drukarni. Poniżej podane są miejsca wraz z krótkimi opisami ich wyglądu i tekstami dostępnymi pod punktami interaktywnymi.
Recepcja w drukarni fleksograficznej
Widoczne jest wejście do drukarni. Pokazana jest recepcja oraz korytarz prowadzacy do kolejnych pomieszczeń.
Drukarnia fleksograficzna to przedsiębiorstwo ukierunkowane na produkcję wyrobów drukowanych, takich jak: etykiety, opakowania giętkie czy opakowania z tektur falistych. Technologia fleksograficzna jest wykorzystywana także do zadruku serwetek i artykułów higienicznych, poddruku kopert oraz – co zdarza się dość rzadko, ale co warto odnotować – w druku niektórych gazet.
Zależnie od typu produkowanych wyrobów poligraficznych, różne drukarnie fleksograficzne są wyposażone w odmienny park maszynowy. Dotyczy to głównie maszyn drukujących oraz urządzeń do obróbki po druku. Wirtualna wycieczka oprowadzi nas po drukarni opakowań giętkich, w której są produkowane m.in.: opakowania na owoce, warzywa i kwiaty, saszetki i worki na karmę dla zwierząt czy suplementy diety itp.
Hala produkcyjna – linia do produkcji opakowań typu doypack i worków zgrzewanych
Widoczna jest hala produkcyjna z maszyną do produkcji.
Na pierwszym planie, po prawej stronie, widzimy linię do produkcji opakowań typu doypack i worków zgrzewanych, która jest wyposażona w poprzeczne i podłużne nagrzewnice służące do łączenia na gorąco zadrukowanej folii. Maszyna może zgrzewać na płasko, na zakładki i wykonywać torebki z czterema bocznymi zgrzewami.
W głębi widzimy kolejną linię do produkcji gotowych opakowań typu worki i osłonki foliowe, wyposażoną w sekcje zgrzewania bocznego i czołowego, przekrawania, perforacji i formowania różnego typu dna opakowań.
Hala produkcyjna – maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstęgowa
Widoczna jest duża hala prosukcyjna oraz maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstegowa.
Maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstęgowa, z centralnym cylindrem, o szerokości druku do tysiąca trzystu dwudziestu milimetrów, wyposażona w dziesięć zespołów drukujących. Prędkość druku na tego typu maszynie dochodzi do trzystu metrów na minutę.
Hala produkcyjna – maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstęgowa z centralnym cylindrem
Widoczna jest mniejsza hala produkcyjna oraz maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstęgowa.
Maszyna drukarska fleksograficzna szerokowstęgowa, z centralnym cylindrem, o szerokości druku do tysiąca czterystu pięćdziesięciu milimetrów, wyposażona w osiem zespołów drukujących. Może drukować z prędkością nawet ponad pięciuset metrów na minutę. Zamontowany w maszynie automatyczny system wizyjny nadzoruje jakość drukowanych prac, wychwytując błędy w trakcie produkcji.
Po prawej stronie widzimy stanowisko z urządzeniem do montażu form drukowych na tulejach. Większość drukarni fleksograficznych korzysta z zewnętrznych przygotowalni form drukowych, które przysyłają do drukarni gotowe formy w określonych formatach, i które są montowane w drukarniach na tulejach, a następnie na cylindrach formowych maszyny drukarskiej. Operator maszyny montażowej nakleja najpierw, dobraną do typu druku, piankę podkładową, do której następnie dokleja formę, najczęściej fotopolimerową. Dokładność montażu jest kontrolowana przy użyciu systemu precyzyjnych kamer.
Hala produkcyjna – bobiniarki i operatorzy dtp
Widoczna jest hala produkcyjna w której stoją profesjonalne maszyny do druku, między innymi bobiniarka.
Na ogół proces obróbki zadrukowanej dużej roli rozpoczyna się na maszynach do krojenia wzdłużnego na węższe rolki, czyli bobiniarkach. Czynności te wykonuje operator maszyn krojących i wykrawających. Bobiniarka wyposażona jest w szereg noży do rozcinania wzdłużnego, które są zamontowane w liczbie dopasowanej do danego zlecenia produkcyjnego. Bobiniarka opcjonalnie może być też wyposażona w moduły do perforacji laserowej bądź mechanicznej podłoży, które umożliwiają ich dodatkowe nacinanie, wykrawanie, np. okienek, lub mikroperforowanie. Na bobiniarce często instaluje się również moduły do wizyjnej oceny jakości wydruku, aby podczas końcowego nawijania jeszcze raz dokonać kontroli jakości nadruku.
Hala produkcyjna – stanowiska do obróbki zadrukowanych podłoży
Widoczna jest hala z paletami z zafoliowanymi wydrukami i materiałami potrzebnymi do wykonania zadrukowanych podłóż.
W tej hali mieszczą się różne stanowiska do obróbki zadrukowanych podłoży. Po wykonaniu nadruków role z folią są zdejmowane z maszyn drukujących, a następnie transportowane celem wykonania takich operacji jak: krojenie wzdłużne (bobinowanie), perforacja, laminowanie, lakierowanie, zgrzewanie itd.
Stanowiska dtp i obróbki graficznej plików cyfrowych oraz obsługi klientów
Widoczne jest pomieszczenie ze stanowiskami komputerowymi, przy których pracownicy mogą dokonać obróbki plików cyfrowych.
Operatorzy dtp weryfikują prace otrzymane od klientów bądź sami przygotowują odpowiednie grafiki wedle wskazań zleceniodawcy. W swojej pracy posługują się specjalistycznym oprogramowaniem. Przygotowana i zaakceptowana przez klienta grafika jest przesyłana drogą elektroniczną do zewnętrznej przygotowalni form drukowych, gdzie odbywa się impozycja na docelowym formacie formy drukowej, a także cały proces przygotowania gotowej formy.
Stanowiska magazynowe i przyjmowania/wydawania towarów
Widoczna jest hala z wysokimi regałami na których znajdują się palety z zafoliowanymi wydrukami i materiałami potrzebnymi do ich wykonania.
W tej części zakładu przyjmowane są dostawy surowców i wszelkich materiałów eksploatacyjnych, niezbędnych do realizacji produkcji, jak m.in. podłoży drukowych, farb, pianek, taśm montażowych, form drukowych, tulei drukowych. Tutaj trafiają również końcowe wyroby, w postaci gotowych opakowań ułożonych na paletach, które następnie są transportowane do zleceniodawców.