Spacer 360
Drukarz offsetowy
Wirtualny spacer przedstawia wnętrze drukarni offsetowej. W wizualizacji przedstawiane są pomieszczenia drukarni. W pomieszczeniach znajdują się interaktywne punkty z opisami dotyczącymi danego miejsca oraz pracy w drukarni. Poniżej podane są miejsca wraz z krótkimi opisami ich wyglądu i tekstami dostępnymi pod punktami interaktywnymi.
Wejście do drukarni
Widoczny jest parking oraz przeszklone wejście do drukarni.
Drukarnia to przedsiębiorstwo ukierunkowane na produkcję wyrobów drukowanych, takich jak akcydensy (wizytówki, katalogi, plakaty, bilety, mapy), książki i czasopisma czy opakowania i etykiety.
Typowa drukarnia offsetowa to firma zatrudniająca pracowników, którzy pracują w takich działach, jak: dział zamówień i obsługi klienta, przygotowalnia, druk, introligatornia (obróbka po druku), magazyn i pakowanie.
Dział zamówień i obsługi klienta
Widoczne jest pomieszczenie z biurkami i miejscami pracy przy komputerach, a także maszyny takie jak ksero czy drukarka.
Pozyskiwanie i obsługa zamówień klientów odbywa się drogą mailową, telefoniczną oraz w formie spotkań bezpośrednich w biurze drukarni. Pracownicy działu omawiają z klientami szczegóły zamówienia natury technicznej (typ zlecanej pracy, nakład, materiał na jakim ma być drukowana, technologię produkcji, rodzaj oprawy, uszlachetnienia) i handlowej (termin realizacji, cenę wykonania zlecenia, formy płatności, warunki odbioru towaru).
Klientami drukarni mogą być np. wydawnictwa, firmy prywatne, które mają potrzebę wydrukować swoje materiały marketingowe, urzędy i instytucje państwowe, a nawet osoby prywatne, choć te ostatnie, w przypadku drukarni offsetowych, należą do rzadkości.
Po uzgodnieniu z klientem i przyjęciu zlecenia, jest ono wstawiane do kolejki zamówień i przekazywane do działu produkcji celem realizacji.
Dział przygotowania produkcji poligraficznej DTP
Widoczne jest pomieszczenie z regałami przy ścianach oraz stanowiskami pracy na środku pomieszczenia.
W dziale przygotowania produkcji znajdują się stanowiska komputerowe do przygotowania (składu) graficznego (DTP) drukowanych publikacji bądź do oceny jakościowej prac dostarczonych przez zleceniodawców i ich ewentualnych korekt. Stanowiska takie są wyposażone w programy graficzne do składu (np. Adobe Illustrator), obróbki graficznej (np. Adobe Photoshop) i impozycji prac przygotowywanych do naświetlenia form.
Dział przygotowania form offsetowych w technologii CtP
Widoczne jest pomieszczenie wyposażone w sprzęty do cyfrowego przygotowania form offsetowych, na przykład dużą naświetlarkę laserową czy wywoływarkę.
Dział przygotowania form drukowych najczęściej jest wyposażony w urządzenia do cyfrowego przygotowania form offsetowych (CtP), w postaci naświetlarki laserowej oraz wywoływarki. W tym konkretnym przypadku są stosowane bezprocesowe płyty offsetowe, co oznacza, że gotowa forma drukowa wychodzi z naświetlarki, czym eliminuje się proces jej wywoływania na oddzielnym urządzeniu. Specjalistyczne oprogramowanie, zainstalowane na stacji roboczej naświetlarki, pozwala na ustawienie takich parametrów naświetlania, jak: rozdzielczość, format płyty, czas naświetlania.
Dział przygotowania form offsetowych w technologii CtF
Widoczne jest kolejne pomieszczenie z dużymi sprzętami. Widoczne są tutaj maszyny umożliwiające druk w niestandardowych formatach, jak na przykład B0.
Zazwyczaj dział druku jest jednym z największych działów w drukarni, wyposażonym zwykle w minimum kilka maszyn drukarskich, o różnych formatach druku z arkusza (B3, B2, B1, B0) bądź roli oraz różnej konfiguracji (2‑kolorowe, 4‑kolorowe, 8‑kolorowe).
Dział drukowania offsetowego
Widoczna jest hala produkcyjna z wielką maszyną offsetową.
Sercem drukarni jest maszyna offsetowa, najważniejsze urządzenie, które określa możliwości produkcyjne zakładu i pod które są przygotowywane także harmonogramy prac pozostałych maszyn, np. introligatorskich. Maszyna offsetowa zajmuje w drukarni relatywnie dużo miejsca (zależnie oczywiście od konfiguracji) i zużywa najwięcej prądu. Drukarz offsetowy jest zwykle pracownikiem trudnym do zastąpienia, gdyż stanowisko to wymaga szczególnie dużo wiedzy i doświadczenia.
Stanowisko kontrolno‑pomiarowe
Widoczne jest stanowisko z komputerem oraz maszyną wielkości biurka. Na ekranach komputera wyświetlane są informacje o jakości wydruku.
Kontrola jakości to bardzo ważny element całej produkcji poligraficznej. Drukowane arkusze są weryfikowane pod kątem czytelności tekstów, pasowania grafik do formatu arkuszy i względem siebie, właściwego odwzorowania grafiki pod kątem kolorystycznym i nasycenia barw. W tym celu drukarz, po dokonaniu właściwych ustawień maszyny i uruchomieniu druku, systematycznie kontroluje stabilność drukowanych arkuszy, oceniając ich jakość przy wykorzystaniu takich narzędzi jak: lupka poligraficzna czy densytometr. W przypadku konieczności naniesienia korekt barwnych dokonuje zmian ustawień na pulpicie sterowniczym maszyny offsetowej.
Dział introligatorni (obróbki po druku) i pakowania
Widoczne jest długie pomieszczenie z paletami z pudełkami i stosami wydruków oraz stanowiskami do pakowania i maszynami oklejarką i złamywarką.
W dziale introligatorni jest wykorzystywanych wiele maszyn do obróbki wydrukowanych arkuszy, np. zależnie od typu wybranej oprawy. We wstępnej fazie arkusze trafiają zwykle na urządzenia doskładania w gotowe składki (na urządzeniach typu złamywarka) bądź też – jak w tym przypadku – na zbieraczki wieżowe z opcją np. oprawy zeszytowej (szytej drutem). Tak przygotowane składki są przekazywane do kolejnego stanowiska obróbki introligatorskiej.
Składki drukarskie wymagające klejenia trafiają do obróbki na urządzenie typu oklejarka (urządzenie widoczne po prawej stronie). Przygotowując oklejarkę do pracy, operator ustawia odpowiednią temperaturę kleju i rozstaw szczęk, w które następnie wkłada zebrane składki wraz z okładką. Sklejona publikacja trafia później na urządzenie typu trójnóż, na którym następuje przycięcie z trzech stron (stąd nazwa urządzenia) całej publikacji do formatu netto. Tak wykończona publikacja jest następnie pakowana do wysyłki.
Sekcja wydania i przyjmowania towaru
Widoczny jest drugi koniec długiego pomieszczenia, w którym stoją dwie duże maszyny drukarskie.
Sekcja ta jest zwykle połączona z magazynem. Jest to miejsce składowania gotowych do wysyłki czy odbioru produktów poligraficznych, ułożonych i spakowanych na paletach i odpowiednio oznakowanych.
Pracownik tej sekcji wydaje towar za potwierdzeniem odbioru i realizuje załadunek na samochód dostawczy. Analogicznie postępuje się z zakupionymi materiałami, np. podłożami drukowymi, które są rozładowywane, ich odbiór jest potwierdzony stosownymi dokumentami, dokonuje się ich oględzin pod kątem wystąpienia uszkodzeń opakowania czy samego materiału. Odebrany towar, po wstępnym rozpakowaniu, trafia następnie do odpowiedniego działu.