Sport
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeńzna nazewnictwo związane ze sportami;
zna nazwy sprzętów niezbędnych do uprawiania danych sportów;
zna zasadę użycia czasowników play, do, go w połączeniu z nazwami sportów.
Umiejętności
Uczeńpotrafi posługiwać się słownictwem z zakresu sportu;
potrafi wymienić różnego rodzaju sporty zależnie od miejsca, w którym są one uprawiane;
potrafi wypowiedzieć się w prosty sposób na temat sportu w swoim życiu.
Metoda pracy
Prezentacja, rozmowa dydaktyczna, wypracowanie zasady metodą indukcyjną, ćwiczenia utrwalające, wypowiedź ustna.Forma pracy
Praca z całą klasą, praca w parach, praca indywidualna w oparciu o kartę pracy ucznia.Środki dydaktyczne
Karta pracy ucznia, tablica.Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
powitanie,
sprawdzenie listy obecności.
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji „Sport”.
Faza realizacyjna
Rozgrzewka językowa: Nauczyciel przeprowadza krótką rozmowę wprowadzającą temat. Przykładowe pytania:
What are the popular sports in Poland?
What are the indoor sports?
What outdoor sports do you know?
Do your parents practise any sports? / What sports do your parents practise?
Why is sport important in our life?
Informacje podawane przez uczniów warto zebrać na tablicy, w szczególności jeśli chodzi o ‘indoor sports’ i ‘outdoor sports’.
Nauczyciel, w oparciu o kartę pracy ucznia nr 1 – przykłady podane w zbiorach, stara się wypracować wspólnie z uczniami zasadę „play, go, do” – w odniesieniu do sportów.
Po ustaleniu zasady uczniowie kontynuują wykonywanie ćwiczenia utrwalającego indywidualnie bądź w parach.
Zasada:
PLAY – gry z użyciem piłki.
GO – sport zakończone końcówką –ing.
DO – z pozostałymi sportami.Cel:
Utrwalenie wprowadzonej zasady: play, do, go.Klucz:
Uczniowie w parach próbują wypracować rozwiązanie.
Cel: zapoznanie się z nazwami sprzętu niezbędnego do uprawiania sportów.Complete the chart with the words from the box.
Faza podsumowująca
Nauczyciel na tablicy zapisuje hasło – ‘Sport in your life’. Uczniowie formułują ustną wypowiedź na temat sportu w ich życiu. Do wykorzystania wyrażenia wspierające wypowiedź, podane na tablicy.
My favourite indoor/outdoor sport is ..............
I practise ........ once a week / twice a week/ three times a week.
I don’t really like ....... (but ………………….)
I like / don’t like PE classes.
In summer / winter I usually ...........................Wyjaśnienie zadania domowego
Find the hidden names of sports.
Bibliografia
brakZałączniki
Karta pracy ucznia
Put the names of sports into the proper place.
Football
Skating
Tennis
Walking
Handball
Cycling
Gymnastics
Yoga
Swimming
Cricket
Billiards
Basketball
Athletics
Climbing
GolfComplete the chart with the words from the box.
Zadanie domowe
Find the names of sports.
Czas trwania lekcji
45 minut