Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Sposoby uruchamiania programów

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić różne sposoby uruchamiania programów;

  • wyjaśnić pojęcie skrótu;

  • wyjaśnić pojęcie autouruchamiania;

  • omówić metody tworzenia skrótu;

  • wyjaśnić różnicę pomiędzy skrótem a ikoną aplikacji.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • uruchamiać programy za pomocą istniejącego skrótu;

  • uruchamiać programy za pomocą ikony w menu Start/Wszystkie programy;

  • uruchamiać programy za pomocą aplikacji Mój komputer;

  • tworzyć skróty do programów na Pulpicie;

  • uruchamiać dowolny program dowolną metodą.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– przypomnienie wiadomości z poprzed‑nich lekcji (5 min)

  • przypomnienie pojęcia programu komputerowego i systemu operacyjnego

  • podanie przykładów programów znanych uczniom

  • pogadanka na temat: „Jak uruchamiamy programy?” (omówienie przez uczniów sposobów uruchamiania programów, jakie stosują w pracy z komputerem domowym)

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– uruchamianie programów (15 min)

  • podanie przez uczniów przykładów aplikacji

  • wyszukanie skrótu do programu Notatnik w menu Start/Wszystkie programy

  • uruchomienie programu ze skrótu w menu Start/Wszystkie programy

  • zamknięcie okna programu Notatnik

  • omówienie pojęcia pliku programu (aplikacji)

  • otworzenie dysku C i folderu Windows

  • wyszukanie ikony programu Notatnik (Notepad)

  • uruchomienie programu Notatnik dwukrotnym kliknięciem na ikonę aplikacji

  • zamknięcie okna programu Notatnik

  • włożenie płyty CD z podręcznika do napędu

  • automatyczne uruchomienie płyty przez system

  • omówienie autouruchamiania

  • zakończenie pracy z programem umieszczonym na płycie

  • powtórzenie poznanych sposobów uruchamiania aplikacji

– tworzenie skrótu do programu na Pulpicie (15 min)

  • omówienie pojęcia skrótu

  • uczniowie za pomocą aplikacji Mój komputer odszukują ikonę programu Notatnik

  • utworzenie skrótu według wskazówek nauczyciela (przez przeciąganie ikony programu na Pulpit z wciśniętym prawym przyciskiem myszy)

  • modyfikacja nazwy skrótu na Notatnik ucznia

  • sprawdzenie działania skrótu (dwukrotne kliknięcie i obserwowanie, czy aplikacja się uruchomi)

  • zamknięcie okna programu Notatnik

  • pogadanka na temat: „Ile skrótów może znajdować się na Pulpicie?”

  • wyjaśnienie różnicy pomiędzy skrótem a ikoną aplikacji

  • przypomnienie sposobu tworzenia skrótu

Faza podsumowująca

podsumowanie (5 min)

  • przypomnienie pojęć: aplikacja, skrót, program, autouruchamianie

  • wymienienie przez uczniów poznanych sposobów uruchamiania programów

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M., Informatyka 2000. Podręcznik dla szkoły podstawowej, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej (kl. IV–VI), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschmann P., Wojciechowski Z., Informatyka 2000 zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl. IV–VI), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

RLZKgbmeuyd6g

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 76.25 KB w języku polskim
RdoC83SwGGn1Q

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 76.00 KB w języku polskim