Sprawdź się
„Autorzy projektu podkreślają, że pomimo bardzo obiecujących wyników badań na zwierzętach przeszczepianie sztucznie wytworzonych narządów u ludzi to wciąż odległy cel. Naukowcy przewidują, że biofabrykacja narządów może zostać wprowadzona do praktyki klinicznej w przeciągu dekady. Wprowadzenie tej metody pozyskiwania narządów znacząco zmniejszy koszty transplantacji i sprawi, że więcej pacjentów będzie mogło otrzymać nowe narządy.
Zespół prof. Soto‑Gutiérreza widzi jednak dla swojego osiągnięcia zastosowanie, które będzie można wdrożyć znacznie wcześniej. Sztuczne narządy mogą zostać wykorzystane jako czasowe wsparcie dla pacjentów oczekujących na transplantację. Zastosowanie laboratoryjnie wyhodowanego narządu mogłoby wydłużyć ich czas przeżycia i tym samym zwiększyć szanse otrzymania nowego narządu od dawcy. Sztucznie hodowane narządy mogą także zostać wykorzystane do badań nad różnymi chorobami i testowania nowych metod leczenia”.
Indeks górny Źródło: Naukowcy wyhodowali ludzką wątrobę z komórek macierzystych, serwis internetowy „evereth NEWS” Indeks górny koniecŹródło: Naukowcy wyhodowali ludzką wątrobę z komórek macierzystych, serwis internetowy „evereth NEWS”
„W Polsce zapotrzebowanie na przeszczep wątroby pokrywane jest w 50%, oznacza to, że co drugi pacjent zakwalifikowany do przeszczepu ten przeszczep otrzyma. W 2019 roku w Polsce przeprowadzono 330 zabiegów przeszczepienia wątroby od zmarłych dawców, natomiast liczba przeszczepień części wątroby od żywych dawców wyniosła 21. Każdego miesiąca 2019 roku liczba pacjentów oczekujących na przeszczep wątroby, według danych Krajowej Listy Oczekujących, wynosiła od 109 do 166. Poza pacjentami oczekującymi na przeszczep wątroby są też pacjenci, którzy potrzebują przeszczepu kilku narządów, m.in. wątroby i płuca, nerki i wątroby, wątroby i jelita, serca i wątroby. Średni czas oczekiwania na przeszczep wątroby to około pół roku. W przypadku ostrego uszkodzenia wątroby przeszczep powinien zostać przeprowadzony w czasie 10 dni”.
Indeks górny Źródło: Joanna Rusecka, O krok bliżej do wyhodowania w laboratorium wątroby do przeszczepu, serwis internetowy Biotechnologia.pl, 10.06.2020. Indeks górny koniecŹródło: Joanna Rusecka, O krok bliżej do wyhodowania w laboratorium wątroby do przeszczepu, serwis internetowy Biotechnologia.pl, 10.06.2020.