Kilka zadań w poniższym tekście odnosi się do metody tzw. busoli stycznych, którą tu pokrótce opiszemy. Zacznijmy od Rys. 1., na którym pokazano busolę stycznych. Na przyrząd składa się płaskie uzwojenie kołowe, w centrum którego znajduje się igła magnetyczna ustawiona na tle kątomierza, mogąca obracać się w płaszczyźnie poziomej.
RYK7y40m6p47Z
Początkowo w uzwojeniu busoli prąd nie płynie. Obracamy przewodnik kołowy, tak aby igła i okrąg leżały w tej samej płaszczyźnie (Rys. 2. b.). Początkowo igła magnetyczna będzie na skali kątomierza ustawiona „na zero”.
Po włączeniu prądu igła obróci się o pewien kąt , który odczytujemy (Rys. 2. b.). Wartości wektorów indukcji magnetycznej: składowej ziemskiego pola i pola wytworzonego przez przewodnik kołowy spełniają relację: .
RQE6k8sJsvq5x
R1KrxnFqf0Vz51
Ćwiczenie 1
RGYBBnQiI5hFL1
Ćwiczenie 2
2
Ćwiczenie 3
RgUjKHrHn5D4r
Należy skorzystać ze wzoru: .
Tangens nowego kąta jest równy: .
Po skorzystaniu z tablic matematycznych dostajemy rozwiązanie: .
21
Ćwiczenie 4
Zaprojektuj eksperyment z użyciem busoli stycznych pozwalający wyznaczyć wartość indukcji poziomej składowej ziemskiego pola magnetycznego.
Można skorzystać z zależności , gdzie jest liczbą zwojów w uzwojeniu kołowym. Zmieniamy natężenie prądu ; za każdym razem mierzymy kąt i obliczamy . Zaznaczamy punkty pomiarowe na wykresie . Punkty powinny układać się wzdłuż prostej przechodzącej przez początek układu współrzędnych. Wskazuje na to powyżej zapisany wzór, będący wyrazem prostej proporcjonalności do natężenia prądu , ze współczynnikiem proporcjonalności równym: .
1
Ćwiczenie 5
ROHQniLMh9X20
R1efGnyKbeRGf
Zastosuj zasadę superpozycji pól i wzór na wartości wektora indukcji magnetycznej w odległości od prądu prostego o natężeniu , czyli: .
21
Ćwiczenie 6
Punkt A znajduje się pomiędzy dwoma prostoliniowymi i równoległymi do siebie przewodnikami, w których płyną prądy o tych samych natężeniach (zob. rysunek poniżej). Odległość punktu A od obu przewodników jest identyczna. Jak zachowa się igła magnetyczna, mogąca obracać się w płaszczyźnie prostopadłej do rysunku ustawiona w punkcie A. Przewodniki są tak usytuowane w przestrzeni, że linie ziemskiego pola magnetycznego są równoległe obydwu przewodów z prądem.
Punkt A znajduje się pomiędzy dwoma prostoliniowymi i równoległymi do siebie przewodnikami, w których płyną prądy o tych samych natężeniach (zapoznaj się z opisem rysunku). Odległość punktu A od obu przewodników jest identyczna. Jak zachowa się igła magnetyczna, mogąca obracać się w płaszczyźnie prostopadłej do rysunku ustawiona w punkcie A. Przewodniki są tak usytuowane w przestrzeni, że linie ziemskiego pola magnetycznego są równoległe obydwu przewodów z prądem.
ReBqhYMouY3DU
Zastanów się nad wypadkową indukcją pola magnetycznego od dwóch przewodników w punkcie A.
Igła magnetyczna ustawi się zgodnie z liniami ziemskiego pola magnetycznego, czyli równolegle do płaszczyzny rysunku.
Wypadkowa indukcja pola magnetycznego od dwóch przewodników w punkcie A wynosi zero, ponieważ wektory indukcji od poszczególnych przewodników mają w tym punkcie taką samą wartość, ale są przeciwnie zwrócone. Wobec tego pozostaje tylko ziemskie pole magnetyczne.
2
Ćwiczenie 7
Rjdwn7Y6FiWp5
RV3jzbuXtBuOl
Ra2qgtj7Tqakg
W jaki sposób skierowana będzie wypadkowa indukcja magnetyczna (od przewodnika prostoliniowego i kołowego) w punkcie A.
Wypadkowa indukcja magnetyczna (od przewodnika prostoliniowego i kołowego) w punkcie A będzie skierowana w naszą stronę. Wiemy również, że igła magnetyczna biegunem północnym zawsze wskazuje kierunek wektora indukcji magnetycznej to tak też (biegunem północnym) będzie skierowana do nas.
2
Ćwiczenie 8
RyRMo6Yjk3ioY
Wartość wektora indukcji od prądu prostego o natężeniu I w odległości d od tego prądu jest równa: .
Wartość wektora indukcji od prądu kołowego o natężeniu I, gdy promień tego prądu jest równy r, wynosi: .
W punkcie A pola magnetyczne pochodzące od przewodników prostoliniowego i kołowego znoszą się, ponieważ mają taką samą wartość, ale przeciwny zwrot. Z tego powodu igła magnetyczna ustawi się zgodnie z kierunkiem linii pola magnetycznego Ziemi.