Sprawdź się
Podczas pracy w laboratorium utleniono tlenku siarki() w obecności katalizatora platynowego i otrzymano tlenku siarki(). Procentową wydajność reakcji wynosi:
Połącz poniższe pojęcia z ich prawidłowymi definicjami.
Pewien proces chemiczny przebiega w trzech etapach o wydajności odpowiednio: , i . Oblicz wydajność całkowitą całego procesu.
W laboratorium przemysłowym przeprowadzano syntezę jodowodoru z pierwiastków. Wydajność w danych warunkach i temperaturze wyniosła . Oblicz, ile gramów jodu należy użyć w tej reakcji, aby otrzymać jodowodoru? Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.
Oblicz, ile moli metanu należy poddać chlorowaniu, aby otrzymać moli chlorometanu. Wydajność reakcji chlorowania jest równa .
W pewnym laboratorium poddano termicznemu rozkładowi węglan wapnia. Podczas tej reakcji otrzymano tlenek węgla() oraz tlenek wapnia. Reakcja przeprowadzona w tych warunkach przebiegała z wydajnością. Zapisz równanie tej reakcji oraz oblicz, ile gramów tlenku wapnia można otrzymać w tym laboratorium, jeśli do reakcji użyje się węglanu wapnia. Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.
Amoniak można wytworzyć w wyniku reakcji gazowego azotu, pobranego z atmosfery, z gazowym wodorem. Metoda bezpośredniej syntezy amoniaku z wodoru i azotu została odkryta przez niemieckiego fizykochemika, Fritza Habera. Otrzymał on za to w r. Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. To odkrycie umożliwiło wytworzenie amoniaku na skalę przemysłową, przy użyciu katalizatorów i wysokiego ciśnienia, metodą ekonomicznie opłacalną. Metoda otrzymywania amoniaku na skalę przemysłową zwana jest metodą Habera i Boscha.
Oblicz procentową wydajność tej reakcji, wiedząc, że jeśli azotu reaguje ze stechiometryczną ilością wodoru, to wydajność teoretyczna reakcji wynosi , a podczas przeprowadzania eksperymentu zostanie otrzymane amoniaku.
W laboratorium przemysłowym przeprowadzono reakcję chloru z wodorem. W wyniku reakcji powstało chlorowodoru. Wydajność reakcji wynosiła . Oblicz objętość chloru w przeliczeniu na warunki normalne, jaka została użyta do reakcji. Wynik podaj w z dokładnością do pierwszego miejsca po przecinku.
Związek, otrzymany w wyniku spalenia żelaza w chlorze, rozpuszczono w wodzie, a potem do roztworu dodano zasady sodowej. Powstał brunatny osad, który został odsączony i wysuszony, a następnie wyprażony. Otrzymano w ten sposób brunatnego związku tlenu i żelaza.