Sprawdź się
Źródło A

Źródło B

Dopasuj do ilustracji rodzaje informacji, które można znaleźć na danym pomniku.
daty urodzenia i śmierci, imiona i nazwiska osób z rodziny, daty urodzenia i śmierci, miejsce urodzenia, osoby odpowiedzialne za realizację projektu, zasługi dla narodu polskiego, powód, dla którego wzniesiono pomnik, okoliczności śmierci, zainteresowania, zasługi dla narodu amerykańskiego, ideały wyznawane przez bohatera
Źródło A | |
---|---|
Źródło B | |
Żadne ze źródeł |
Źródło A

Źródło B

Źródło C

Źródło D

Na podstawie niniejszego e‑materiału oraz e‑materiałów dotyczących konfederacji barskiej, wojny w obronie Konstytucji 3 maja i powstania kościuszkowskiego wykonaj polecenia.
Zapoznaj się z fragmentami artykułu naukowego i wykonaj polecenie.
Kontakty Polaków z Indianami Stanów Zjednoczonych w okresie od amerykańskiej wojny o niepodległość do wojny secesyjnejBiorąc udział w odwrocie kolonistów z fortu Ticonderoga, [Tadeusz Kościuszko] otrzymał zadanie dowodzenia ariergardą kolumny i opóźniania pościgu. W skład posuwającej się za uchodzącymi Amerykanami armii angielskiej wchodziła, licząca 400 wojowników, grupa irokeskich zwiadowców. Służący pod rozkazami Kościuszki żołnierze narażeni byli na ataki […]; pojawienie się 20 lub 30 tubylców w pobliżu ich obozu wzbudzało niebywały popłoch i panikę. […] Ostatnia bitwa przegranej przez Brytyjczyków kampanii odbyła się na wybranych przez Kościuszkę i Haya Wzgórzach Bemisa, usytuowanych 15 mil na południe od Saratogi. […] 13 września, z armii brytyjskiej zdezerterowało ostatnich pięćdziesięciu Indian, natomiast do walki po stronie Amerykanów przystąpiła grupa wojowników ze szczepu Oneida.
W 1797 roku, po przegranym powstaniu [kościuszkowskim] i oswobodzeniu z rosyjskiej niewoli, Tadeusz Kościuszko ponownie przybył do Ameryki. Wraz z Julianem Ursynem Niemcewiczem wynajął w Filadelfii niewielki dom, gdzie przyjmował wielu znamienitych gości. Jednym z nich był wódz Indian Miami – Mały Żółw.
Źródło: Jarosław Delida, Kontakty Polaków z Indianami Stanów Zjednoczonych w okresie od amerykańskiej wojny o niepodległość do wojny secesyjnej, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego „Acta Politica” nr 22 (2009), s. 80–82.
(ariergarda – oddział żołnierzy ubezpieczający od tyłu maszerującą kolumnę)
Kontakty Polaków z Indianami Stanów Zjednoczonych w okresie od amerykańskiej wojny o niepodległość do wojny secesyjnejNiektóre z wykonanych przez [Kazimierza Pułaskiego] zadań wiązały się z działaniami przeciwko Indianom. Od końca marca do początku września 1778 roku Pułaski zajmował się w Baltimore formowaniem
własnegooddziału. Około 20 sierpnia otrzymał rozkaz, w następstwie którego wysłał kompanię ułanów na czele z pułkownikiem Kowaczem do fortu Penn, położonego w pobliżu doliny Wyoming. Zadaniem kawalerzystów była ochrona mieszkańców tego regionu przed atakami Indian. 10 listopada 1778 roku, przebywając w Trenton, Pułaski otrzymał rozkaz udania się na czele dowodzonego oddziału nad rzekę Delaware, do położonej niedaleko granicy oddzielającej tereny Indian i białych osadników osady Minisink, w celu obrony mieszkającej tam ludności przed wrogo usposobionymi tubylcami. […] [Wiosną 1779 roku Pułaski] został skierowany do walk toczących się w okolicach Charleston i Savannah.Źródło: Jarosław Delida, Kontakty Polaków z Indianami Stanów Zjednoczonych w okresie od amerykańskiej wojny o niepodległość do wojny secesyjnej, Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego „Acta Politica” nr 22 (2009), s. 80–82.
Zapoznaj się ze spisem treści książki Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kościuszko, Pułaski i inni Longina Pastusiaka, a następnie wykonaj polecenia.
I. Polacy w Ameryce Północnej przed powstaniem Stanów Zjednoczonych ...7
II. Tadeusz Kościuszko, architekt zwycięskiej bitwy pod Saratogą ...29
III. Kazimierz Pułaski ojciec kawalerii amerykańskiej ...89
IV. Inni bohaterowie ...121
Spis ilustracji ...139
Zapoznaj się z poniższym tekstem źródłowym a następnie wykonaj polecenie.
Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kościuszko, Pułaski i inniOcenia się, że w wojnie o niepodległość wzięło udział ponad stu Polaków. […] Ustalenie dokładnej liczby polskich uczestników rewolucji amerykańskiej nie jest dziś możliwe. W owych latach nie prowadzono szczegółowych ksiąg ewidencyjnych. Ludzie przyjeżdżali, aby walczyć. Oddziały nie zajmowały się sprawozdawczością, nie notowano narodowości ani miejsca urodzenia oficerów czy żołnierzy. Te nieliczne dokumenty, które były w posiadaniu władz wojskowych, uległy zniszczeniu w wyniku pożaru w Departamencie Wojny w 1800 roku. Zachowała się więc tylko część i tak już niepełnych spisów z nazwiskami. Wyszukiwanie Polaków na tych ocalonych listach nie dałoby nam pełnego obrazu sytuacji. Po pierwsze, nazwiska Polaków bardzo często zniekształcano. Znane przecież nazwisko Kościuszki pojawia się w dokumentach amerykańskich w kilkunastu wariantach, na przykład jako Koscisko, Koshiosko, Koszuszko itp. Po drugie, bardzo wielu cudzoziemców, także i Polacy, przyjeżdżając do Ameryki, świadomie zmieniało nazwisko albo przybierało pseudonimy.
Źródło: Longin Pastusiak, Polacy w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Kościuszko, Pułaski i inni, Warszawa 2005, s. 121–122.
Zapoznaj się z plakatami i odpowiedz na pytania.

