Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę. Do podanych dat, miejsc bitew oraz ich rezultatów dopasuj informacje podane poniżej tabeli.

RSjwQ5pdTQGeV
Wymień główne zwycięstwa cesarza Oktawiana.
1
Ćwiczenie 2

Zaznacz poprawne dokończenia zdania.

RPUpldd797QXT
Granice Cesarstwa Rzymskiego opierały się w I wieku n.e. w Europie na Możliwe odpowiedzi: 1. Sekwanie., 2. Dunaju., 3. Ebro., 4. Renie., 5. Łabie., 6. Rubikonie.
1
Ćwiczenie 3

Przyporządkuj prowincje rzymskie do wodzów, którzy je ostatecznie podbili.

R18D7drnZnspQ
Prowincje: 1.Brytania , Galia, Dacja, Egipt Wodzowie: 1. Cesarz Trajan, 2. Cesarz Klaudiusz, 3. Juliusz Cezar, 4. Cezar Oktawian
1
Ćwiczenie 4

Zaznacz poprawne dokończenie zdania.

R363cU6OtyqyN
Przeciwnikiem Rzymu w wojnach punickich była... Możliwe odpowiedzi: 1. Galia., 2. Judea., 3. Kartagina., 4. Macedonia.
211
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z podanymi źródłami i wykonaj polecenia zamieszczone poniżej.

Źródło A. Plan bitwy pod Zamą

R1Zb0V2uFkdRd
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Źródło B.

1

Appian z Aleksandrii, „Historia rzymska”  [fragment]

Odpłynął Scypion z Afryki do Italii z całym wojskiem i odbył wjazd do Rzymu we wspaniałym triumfie, jakiego przedtem nie widziano. 

Obyczaje, jakich się przy tym nieprzerwanie do dziś dnia jeszcze przestrzega, są następujące. Wszyscy są przybrani w wieńce. Pochód otwierają trębacze i wozy z łupami. Z kolei niosą wieże przedstawiające zdobyte miasta, malowidła i obrazy wydarzeń, następnie złoto i srebro w stanie surowym oraz przebite na pieniądze tudzież inne rzeczy tego rodzaju, dalej wieńce, którymi za męstwo obdarzają wodza czy to miasta, czy sprzymierzeńcy, czy wreszcie podwładne mu wojsko. Potem idą białe woły, a za wołami słonie, dalej wodzowie […], którzy dostali się do niewoli. Przed samym wodzem kroczą liktorowie przybrani w purpurowe szaty i gromada przygrywających na cytrach i piszczałkach, którzy podobnie jak w uroczystych pochodach etruskich są przepasani i mają złote wieńce na głowach. […]

Taki był koniec […] wojny, […] która zaczęła się w Hiszpanii, a zakończyła w Afryce.

cG. Chomicki, S. Spławski, Starożytność. Teksty źródłowe komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 1999, s. 238-239.
R1I3QOLmIYMiL
Rozstrzygnij, czy tekst opisuje skutki wojny w czasie, której stoczono bitwę przedstawioną na planie. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się do obu źródeł. Rozstrzygnięcie: tak, nie.
RIcOjPeM6XEtY
Twoje uzasadnienie (Uzupełnij).
Ćwiczenie 5
R1O2PUv1VbI3q
(Uzupełnij).
211
Ćwiczenie 6

Zapoznaj się z treścią tekstu źródłowego i wykonaj polecenia zamieszczone poniżej.

1

Polibiusz, „Dzieje” [fragmenty]

Z miejsca wybranego za każdym razem do obozowania namiot wodza zajmuje tę część, która jest najodpowiedniejsza do przeglądu całości, jako też do wykonywania rozkazów. Po zatknięciu sztandaru tam, gdzie mają namiot przytwierdzić, odmierza się dookoła sztandaru czworokątną przestrzeń, tak że wszystkie jej boki oddalone są o sto stóp od sztandaru [...]. Namioty […] trybunów ustawiają wszystkie w jednej linii [...]. Potem, odmierzywszy znów sto stóp ku przodowi od wszystkich tych namiotów, zaczynają od linii prostej, która stanowi granicę wytworzonej przez to szerokiej ulicy i biegnie równolegle do namiotów trybunów – od tej więc linii zaczynają wyznaczać obozowiska legionów [...]. Zasadniczą formą dla namiotu manipułów jak i roty [oddziału kawalerii] jest czworokąt [...]. Z przestrzeni znajdującej się w tyle za namiotami trybunów [...] jedna część tworzy rynek, druga mieści w sobie spichlerz wraz z zapasami [...]. W ten sposób cały obóz ma kształt równobocznego czworokąta; co się zaś tyczy szczegółowego podziału na ulice, jako też innych urządzeń, to przypomina on układ miasta. Między wałem a namiotami robią odstęp, który ze wszystkich stron wynosi dwieście stóp. To próżne miejsce użycza wielu korzyści. Najprzód położeniem swym wybornie nadaje się do wmarszu i wymarszu legionów; poszczególne oddziały według swych ulic wychodzą na tę wolną przestrzeń, tak że nie wpadają razem w jedną ulicę i nie obalają się nawzajem ani nie rozdeptują. Po wtóre łupy […] wydarte nieprzyjaciołom tam właśnie ściągają i bezpiecznie strzegą przez noc. Co zaś najważniejsze, w czasie nocnych zaczepek ani ogień, ani pocisk nie dosięga ich […].

Dążąc więc do biegłości w tych sprawach, wydają mi się Rzymianie pod tym względem kroczyć inną drogą niż Grecy. Mianowicie Grecy przy rozbijaniu obozu uważają za najważniejszą rzecz, żeby korzystać z naturalnej obronności miejsc; bo z jednej strony chcą uniknąć mozołu przy kopaniu rowów, a z drugiej sądzą, że sztuczne umocnienia nie dorównają naturalnym środkom ochronnym miejsca. Dlatego nie tylko, o ile to dotyczy planu całego obozu, zmuszeni są nadawać mu wszelkie możliwe formy, stosując się do miejsca, lecz także poszczególne jego części przenosić na coraz to inne i nieodpowiednie miejsca. Skutek jest taki, że miejsce w obozie, zarówno dla poszczególnych żołnierzy, jak i dla poszczególnych części wojska nie jest stałe. Natomiast Rzymianie wolą podjąć się mozołu kopania rowów i łączących się z tym innych prac – dzięki swej obrotności i po to, aby mieć znany żołnierzom, jeden i ten sam zawsze obóz.

c2G. Chomicki, S. Spławski, Starożytność. Teksty źródłowe komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 1999, s. 237-238.
R3993uVGh4YTG
1. Wyjaśnij, na czym polegały – według autora – różnice w organizacji obozu wojsk greckich i rzymskich. (Uzupełnij).
R1E0zsYvMR9sj
2. Wyjaśnij, na czym polegała rola obozów rzymskich w procesie romanizacji zdobytych prowincji. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Zapoznaj się z treścią tekstu źródłowego i wykonaj polecenie zamieszczone poniżej.

1

Plutarch, „Żywoty sławnych mężów. Tytus Kwinkcjusz Flamininus” [fragmenty]

Toteż na odbywających się wtedy igrzyskach istmijskich zasiadło na widowni stadionu dla oglądania zawodów mnóstwo ludzi, jako że Grecja po długim czasie odpoczęła od wojen i obchodziła tę uroczystość w nadziei wolności i wśród prawdziwego pokoju. Kiedy zaś wezwano wszystkich trąbką do zachowania ciszy, na środek wystąpił herold i podał do wiadomości, że senat rzymski i Tytus Kwinkcjusz jako naczelny wódz, pobiwszy w wojnie Filipa […] ogłaszają za wolne od załóg wojskowych, niezależne, wolne od świadczeń podatkowych i pozostające przy własnych prawach ojczystych ludy Koryntu, Lokrydy, Fokidy, Eubei, Achai Ftiotydzkiej, Magnezji, Tessalii i Perajbii.

Z początku jednak nie całkiem wszyscy i nie dość wyraźnie rzecz usłyszeli. Na stadionie panował nieskładny i hałaśliwy ruch, ludzie zaskoczeni przeszkadzali sobie pytaniami. Zaczęto wołać, żeby jeszcze raz to samo powtórzyć. Kiedy więc znowu nastała ciszy chwila, herold wytężył głos i obwieszczenie doszło do uszu wszystkich wyraźniej. I gdy tylko skończył, zerwał się powszechny okrzyk radości nie do opisania, który dotarł aż do morza. Publiczność zerwała się z miejsc, nikt nie myślał o igrzyskach, wszyscy pobiegli spiesznie uścisnąć rękę i oddać cześć zbawcy i obrońcy Hellady.

c3G. Chomicki, S. Spławski, Starożytność. Teksty źródłowe komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, Kraków 1999, s. 214-215.
R1LV0rBh3lolB
Podaj nazwę państwa spod panowania, którego Rzymianie wyzwolili Helladę. To miasto to Tu uzupełnij.
31
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się z mapą i oceń prawdziwość poniższych zdań. Zaznacz P, jeśli zdanie jest prawdziwe, albo F – jeśli jest fałszywe.

R1OhFphBwvXy3
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie E. Wipszycka, Cywilizacja starożytna, Warszawa 1999, s. 79, licencja: CC BY-SA 3.0.
RahX6Q10EwDAS
Wymień znane Ci główne podboje cesarstwa rzymskiego.
RQ7fEUp9RRHFQ
(Uzupełnij).