Sprawdź się
Ułóż w kolejności chronologicznej, rozpoczynając od góry od najwcześniejszego, wydarzenia związane z kryzysem i upadkiem republiki rzymskiej.
Odpowiednio dopasuj uczestników triumwiratu oraz uczestników triumwiratu z zestawu postaci podanego poniżej.
Oceń, czy poniższe informacje są prawdziwe. Zaznacz P, jeśli informacja jest prawdziwa, albo F – jeśli jest fałszywa.
Zaznacz poprawne dokończenie zdania.
Zapoznaj się z treścią tekstu źródłowego i wykonaj polecenia poniżej.
Dotarł do rzeki dzielącej Gallię Przedalpejską od właściwej Italii. Rzeka ta nazywa się Rubikon. […] Dużo też rozmawiał potem z przyjaciółmi, którzy się tam zjawili, […] i uświadamiał sobie, jak wiele nieszczęścia może przynieść ludzkości jego przekroczenie tej rzeki i jak go za to osądzi potomność. Ale ostatecznie zdobył się na odwagę, strząsnął z siebie te myśli i rzucił się w objęcia przyszłości, wypowiadając owe znane słowa: Alea iacta est – „Kości zostały rzucone”.
Zapoznaj się z mapą i odpowiedz na pytania poniżej.
Plan bitwy
Zapoznaj się z obrazem i odpowiedz na pytanie poniżej.
Zapoznaj się z treścią tekstu źródłowego i wykonaj polecenie poniżej.
5. Do chwili kiedy wykaz ten spisywałem, byłem trzynaście razy konsulem, a było to w trzydziestym siódmym roku sprawowania przez mnie władzy trybuńskiej.
W czasie konsulatu Marka Marcellusa i Lucjusza Arruncjusza odmówiłem przyjęcia władzy dyktatorskiej, chociaż chciał mi ją powierzyć zaocznie [...]
6. ...senat i lud rzymski jednomyślnie uznał, że sam jeden powinienem otrzymać najwyższą władzę w urzędzie stróża praw i obyczajów, odrzuciłem wszelkie godności sprzeczne z obyczajem przodków. Zadania nałożone mi potem przez senat wykonałem jako trybun ludowy; a piastując ten urząd, sam pięciokrotnie zażądałem od senatu kolegi i otrzymałem go.
7. Przez czterdzieści lat, aż do dnia kiedy to piszę, byłem pierwszy na liście senatorów. Byłem najwyższym kapłanem […].
8. Podczas mego piątego konsulatu na rozkaz ludu i senatu powiększyłem liczbę patrycjuszy. Trzykrotnie ustaliłem skład senatu. Kiedy piastowałem szósty konsulat, mając za kolegę Marka Agryppę, przeprowadziłem spis ludności [...].
9. Senat uchwalił, aby konsulowie i kapłani co cztery lata składali śluby w intencji mego zdrowia. Wszyscy zaś obywatele, prywatnie i w imieniu swych municypiów, jednym głosem we wszystkich przybytkach bez przerwy błagali o me zdrowie.
10. Uchwałą senatu imię moje włączone zostało do hymnu kapłanów Marsa. Prawnie przyznano mi na zawsze nietykalność oraz dożywotnio urząd trybuna ludowego. Odmówiłem godności najwyższego kapłana, aby nie zostać nim w miejsce mego żyjącego kolegi, chociaż lud dawał mi ten piastowany niegdyś przez mego ojca urząd kapłański. Przyjąłem go w kilka lat później. [...] Aby mnie wybrać najwyższym kapłanem, z całej Italii napłynęła na komicja tak wielka liczba ludzi, jakiej Rzym dotychczas jeszcze nie pamiętał.
R1DQEOcx4cyiu