Sprawdź się
Zadanie 1.4
Wytyczne fizyków: W pliku tekstowym Pomiary4.txt
zawarte zostały kolejne wyniki pomiarów dla jednego z eksperymentów (każdy w osobnym wierszu). Wyniki to 10 liczb rzeczywistych.
Jesteś członkiem zespołu naukowców. Twoim zadaniem jest zaokrąglenie uzyskanych wyników do czterech miejsc po przecinku, zarówno z nadmiarem, jak i niedomiarem, a następnie ustalenie i zapisanie tej wartości, która jest obarczona mniejszym błędem względnym. W sytuacji, gdy błąd względny w obu przybliżeniach będzie identyczny, wybierz przybliżenie z nadmiarem. Przykładowo: dla 0,66665 należy wybrać 0,6667.
Przykład:
Załóżmy, że weryfikujemy następujący pomiar:
Przybliżenie z nadmiarem:
Przybliżenie z niedomiarem:
Błąd względny dla przybliżenia z nadmiarem:
Błąd względny dla przybliżenia z niedomiarem:
Do pliku z wynikami zostanie zapisane przybliżenie z nadmiarem.
Dla danych:
poprawny wynik to:
Napisz program, który dla podanych wartości wyznaczy i wypisze przybliżenie do czterech miejsc po przecinku, obarczone mniejszym błędem względnym. W sytuacji, gdy błąd względny w obu przybliżeniach (z nadmiarem i niedomiarem) będzie identyczny, program powinien wypisać przybliżenie z nadmiarem.
Do oceny oddajesz:
plik
Wyniki4.txt
zawierający odpowiedź (dla każdego pomiaru wpisane przybliżenie, które jest dokładniejsze do czterech miejsc po przecinku, każde w osobnym wierszu),plik(i) z komputerową realizacją zadania (kodem źródłowym programu).
Zadbaj o prawidłowe wczytanie danych z pliku tekstowego do programu. Przedstaw rozwiązanie zadania w postaci programu napisanego w wybranym języku (C++, Java lub Python).
Przetestuj swój program dla następujących wyników pomiarów:
C++
JAVA
PYTHON
Odpowiedź
Odpowiedź do zadania znajduje się w pliku: