Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1ROukuKSKCEu1
Ćwiczenie 1
Do cech filozofii Blaise Pascala należą... Możliwe odpowiedzi: 1. możliwość ułożenia jej twierdzeń w spójny i zamknięty system filozoficzny., 2. przekonanie, że porządek rozumu nie przenika się z porządkiem serca., 3. całkowite podporządkowanie filozofii zagadnieniom teologii., 4. przedstawianie ostatecznych dowodów na istnienie Boga.
11
Ćwiczenie 2

Dlaczego, zdaniem Pascala, bardziej opłaca się wierzyć w Boga niż nie wierzyć?

R1eSBPH4p0w70
(Uzupełnij).
11
Ćwiczenie 3

Przeczytaj poniższy cytat z Myśli Pascala, a następnie odpowiedz na pytanie: na czym – zdaniem Pascala – polega wspaniałość ludzka?

Zapoznaj się z poniższym cytatem z Myśli Pascala, a następnie odpowiedz na pytanie: na czym – zdaniem Pascala – polega wspaniałość ludzka?

Blaise Pascal Myśli

Drzewo nie zna swojej nędzy. Nędzą tedy jest czuć swoją nędzę, ale wielkością jest wiedzieć, że się jest nędznym.

drz Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 99.
RjtfziyDf2mAd
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 4

Zapoznaj się z treścią poniższego cytatu z Myśli Pascala, a następnie wskaż zdanie, które poprawnie wyraża myśl w nim zawartą.

Blaise Pascal Myśli

Kto zechce poznać do gruntu nicość człowieka, niechaj tylko zważy przyczyny i skutki miłości. Przyczyną jest coś dziwnego, skutki zaś tego są przerażające. To coś dziwnego, ta drobnostka niepodobna do ujęcia, porusza całą ziemią, królami, wojskami, całym światem. Nos Kleopatry; gdyby był trochę krótszy, cała powierzchnia ziemi wyglądałaby inaczej.

kto Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 47.
R1U8CNzRheSly
Możliwe odpowiedzi: 1. Kleopatra jest osobą, która stanowi przykład nicości człowieka., 2. Miłość jest niezrozumiałą mocą, która jednak potrafi odmieniać los człowieczy., 3. Nos Kleopatry jest takim samym przykładem nicości, jak każdy inny, dowolny, jaki możemy pomyśleć., 4. Nicość człowieka i dziwność człowieka, to w zasadzie dwa różne określenia tej samej jego cechy.
2
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z poniższym cytatem z Myśli Pascala, a następnie wskaż zdanie, które poprawnie oddaje jego treść.

Blaise Pascal Myśli

Pożądamy prawdy, a znajdujemy w sobie jedynie niepewność. Szukamy szczęścia, a znajdujemy jedynie nędzę i śmierć. Jesteśmy niezdolni nie pragnąć prawdy i szczęścia, a nie jesteśmy zdolni ani do pewności, ani do szczęścia. Pozostawiono nam to pragnienie tak, aby nas ukarać, aby nam dać uczuć, skądeśmy spadli.

poza Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 113.
RnuJ3BsLIa7Mt
Możliwe odpowiedzi: 1. Pascal wskazuje, że człowiek nigdy nie osiągnie szczęścia., 2. Pascal wskazuje, jak ograniczonym narzędziem jest rozum ludzki., 3. Pascal wskazuje, że tylko wiara może dać nam szczęście., 4. Pascal wskazuje, jak szczęście w życiu doczesnym osiągamy tylko wtedy, gdy nie myślimy
2
Ćwiczenie 6

Poniżej znajduje się fragment Myśli Pascala. Zapoznaj się z jego treścią, a następnie wskaż zdania, które są z nią zgodne.

Blaise Pascal Myśli

Ostatecznie bowiem, czymże jest człowiek w przyrodzie? Nicością wobec nieskończoności, wszystkim wobec nicości, pośrodkiem między niczym a wszystkim. Jest nieskończenie oddalony od rozumienia ostateczności; cel rzeczy i ich początki są dlań na zawsze ukryte w nieprzeniknionej tajemnicy; zarówno niezdolny jest dojrzeć nicości, z której go wyrwano, jak nieskończoności, w której go utopiono. Cóż ma tedy uczynić, jeśli nie zadowolić się jakimś pozorem pośrodka rzeczy, w wiekuistej niemożności poznania bądź ich celu, bądź początku? Wszystkie rzeczy wyszły z nicości i biegną aż w nieskończoność. Któż nadąży tym zdumiewającym wędrówkom? Autor tych cudów rozumie je; nikt inny tego nie zdoła.

osta Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 20.
R1QhHiZ29LCgD
Możliwe odpowiedzi: 1. Rozum ludzki nigdy nie przeniknie prawd wiary., 2. Człowiek, wbrew innym istotom, jest w stanie przynajmniej zrozumieć swoją ograniczoność., 3. Wszelka prawdziwa wiedza pochodzi bezpośrednio od Boga., 4. Człowiek jest w stanie odkryć i zrozumieć wszelką „tajemnicę”.
31
Ćwiczenie 7

Przeczytaj poniższy fragment Myśli Pascala, a następnie odpowiedz na pytanie: jaka cecha odróżnia człowieka od zwierząt i w ogóle reszty przyrody ożywionej?

Zapoznaj się z poniższym fragmentem Myśli Pascala, a następnie odpowiedz na pytanie: jaka cecha odróżnia człowieka od zwierząt i w ogóle reszty przyrody ożywionej?

Blaise Pascal Myśli

Wielkość człowieka jest tak widoczna, iż wyłania się nawet z jego nędzy. To, co bowiem jest naturą u zwierząt, to u człowieka nazywamy nędzą; przez co uznajemy, iż jeśli natura jego jest dziś podobna naturze zwierząt, osunął się w nią z lepszej natury, która mu była właściwą niegdyś. Któż bowiem czuje się nieszczęśliwym, że nie jest królem, jeśli nie król wydziedziczony? Czyż kto uważał Pawła Emiliana za nieszczęśliwego, iż nie jest już konsulem? Przeciwnie, wszyscy znajdowali, iż czuł się szczęśliwym, iż bywał nim wprzódy, ponieważ nie godziło mu się być nim wiecznie. Natomiast Perseusza uważano za tak nieszczęśliwego, iż nie jest królem, ile że dolą jego było być nim wiecznie, iż dziwiono się, że zdolen jest ścierpieć życie. Kto się czuje nieszczęśliwym, iż ma tylko jedne usta? A kto nie będzie nieszczęśliwym, mając tylko jedno oko? Nigdy chyba nie przyszło nikomu na myśl martwić się, że nie ma trojga oczu, ale każdy jest niepocieszony, kiedy ich nie ma zgoła.

wielk Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 101.
RhKFpVltEu7pu
(Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się z poniższym fragmentem Myśli Pascala, a następnie wskaż zdanie, które poprawnie oddają jego treść.

Blaise Pascal Myśli

Jeśli jest Bóg, jest on nieskończenie niepojęty, skoro nie mając ani części, ani granic, nie pozostaje do nas w żadnym stosunku. Jesteśmy tedy niezdolni pojąć ani czym jest, ani czy jest; w tym stanie rzeczy, któż ośmieli się rozstrzygać kwestię? Nie my, którzy nie mamy z nim żadnego punktu styczności. Któż potępi tedy chrześcijan, iż nie mogą uzasadnić swoich wierzeń, skoro sami głoszą, iż wyznają religię, której nie mogą uzasadnić? Oświadczają, przedstawiając ją światu, że to jest głupstwo; a wy się później skarżycie, że jej nie udowadniają! (…) Zbadajmyż ten punkt i powiedzmy: „Bóg jest, albo Go nie ma. Ale na którą stronę się przechylimy? Rozum nie może tu nic określić: nieskończony chaos nas oddziela. Na krańcu tego nieskończonego oddalenia rozgrywa się partia, w której wypadnie cetno czy licho. Na co stawiacie? Wedle rozumu, nie możecie ani na to, ani na to; wedle rozumu nie możecie bronić żadnego z dwu.

jes Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003.
RlLDDLHMhEHnu
Możliwe odpowiedzi: 1. Chrześcijaństwo polega między innymi na wierze w konkretne dogmaty., 2. Rozum nie może ani udowodnić istnienia Boga, ani mu zaprzeczyć., 3. Należy potępić wszystkich chrześcijan, którzy zakładają, że wszelkie prawa boskie są racjonalne i poznawalne., 4. Kwestie, które powyżej rozważa Pascal, dotyczą porządku rozumu.