Sprawdź się
Pobierz plik z danymi do ćwiczeń: 2, 3, 4, 5. Następnie wykonaj polecenia (plik zawiera wyciąg z danych jednego z Ośrodków Pomocy Społecznej, który – by przyznać świadczenie – musi zebrać dane o składzie rodzin i ich dochodach).
Stwórz odpowiednią formułę i podaj liczbę rodzin, które nie podały swojego składu.
Stwórz odpowiednią formułę i podaj liczbę rodzin, które zadeklarowały brak dochodu.
W zestawie funkcji statystycznych wyszukaj odpowiednią formułę, wprowadź ją do arkusza z danymi i podaj liczbę rodzin jednoosobowych o zerowym dochodzie.
Stwórz odpowiednią formułę i podaj liczbę rodzin, które są przynajmniej dwuosobowe. Zauważ, że nie wszystkie rodziny podały skład, pomiń te rodziny w formule.
Pobierz plik z danymi do ćwiczeń: 6, 7, 8. Następnie wykonaj polecenia. Plik zawiera dane dla województw, wraz z ich numerem (kolumna H), określające liczbę osób zatrudnionych w systemie pomocy społecznej. Ponieważ jednak nie każda z zatrudnionych osób pracuje na cały etat, to w tabeli znajduje się również kolumna z danymi na temat liczby tych osób w przeliczeniu na pełne etaty.
Odpowiedz na pytanie, czy pozycja, jaką zajmuje województwo dolnośląskie ze względu na liczbę osób zatrudnionych jest taka sama, jak pozycja tego województwa w rankingu liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny etat. Zastosuj ten sam sposób tworzenia rankingu.
Stosując tylko i wyłącznie formuły, wylicz różnicę pomiędzy najwyższą i najniższą liczbą osób zatrudnionych w systemie pomocy społecznej.
Uporządkuj województwa ze względu na pozycję (od najwyższej do najniższej), jaką zajmują one w rankingu liczby osób zatrudnionych w systemie pomocy społecznej w przeliczeniu na pełny etat. Do wyliczenia pozycji użyj odpowiednich formuł, natomiast do uporządkowania rankingu – funkcji sortowania (uwaga: pamiętaj, aby przed sortowaniem przekopiować liczby z tabeli POZYCJA w inne miejsce stosując opcję – wklej jako wartości).