Sprawdź się
Dojście do władzy Hitlera oraz odbudowa Wehrmachtu postawiły mocarstwa zachodnie – Wielką Brytanię i Francję – w trudnej sytuacji. Przyjrzyj się możliwym rozwiązaniom. Wskaż po dwa argumenty przemawiające za każdym i przeciw każdemu z nich.
Wyobraź sobie, że jesteś brytyjskim parlamentarzystą. Hitler właśnie przejął władzę w Niemczech oraz ogłosił odbudowę sił zbrojnych. Przekonaj Izbę Gmin do najlepszego – w twoim odczuciu – rozwiązania problemu wzrostu zagrożenia dla pokoju ze strony Niemiec. Pamiętaj, że wystąpienia brytyjskich parlamentarzystów bywają pełne pasji, ekspresji i zaangażowania!
Wyobraź sobie, że jesteś doradcą ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w marcu 1936 r. Z niepokojem obserwujesz remilitaryzację Nadrenii przez Niemcy. Wskaż najkorzystniejszą możliwość rozwiązania problemu niemieckich zbrojeń z polskiego punktu widzenia. Spróbuj przekonać do swoich racji ministra. Skorzystaj z listy rozwiązań przedstawionej w ćwiczeniu 2.
Wciel się w rolę zachodniego dziennikarza. Jest marzec 1936 r. Właśnie doszło do remilitaryzacji Nadrenii. Masz możliwość przeprowadzenia wywiadu z wysokim urzędnikiem III Rzeszy. Opracuj listę pięciu pytań dotyczących tego wydarzenia.
Poniższa karykatura ukazała się w brytyjskiej prasie jako reakcja na remilitaryzację Nadrenii przez Niemcy. Gęś symbolizuje tutaj charakterystyczny niemiecki krok defiladowy Stechschritt, który wywodził się z XVIII‑wiecznej pruskiej musztry wojskowej. Wyjaśnij znaczenie pozostałych elementów symbolicznych.
Oceń politykę Wielkiej Brytanii i Francji wobec III Rzeszy. Sformułuj tezę, a następnie przytocz trzy argumenty.