Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RTLzWfIddDZ8m1
Ćwiczenie 1
Zaznacz poprawną odpowiedź.
Wiesław Myśliwski uznawany jest za reprezentanta „nurtu chłopskiego", ponieważ: Możliwe odpowiedzi: 1. często odnosił się do cyklu życia natury i wiejskiej mentalności,, 2. jego twórczość jest związana wyłącznie z polską wsią., 3. ukazywał wyobcowanie ludności wiejskiej., 4. tworzył wiejską mitologię.
11
Ćwiczenie 2

Co możesz powiedzieć o bohaterach powieści Myśliwskiego? Czy cechuje ich prowincjonalizmprowincjonalizmprowincjonalizm? Wybierz i uzupełnij jedną odpowiedź.

Rvsi0GRYg82RL
Tak, bohaterowie powieści są prowincjuszami, ponieważ (Uzupełnij) Nie, bohaterowie powieści nie są prowincjuszami, ponieważ (Uzupełnij).
RSntEHByPNOhy11
Ćwiczenie 3
Oceń prawdziwość zdań. Zaznacz Prawda, jeśli zdanie jest prawdziwe, lub Fałsz – jeśli jest fałszywe. Bohater opowiada o dzieciństwie z perspektywy dorosłego człowieka. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Elementy topograficzne i autobiograficzne utożsamiają pisarza z jego głównym bohaterem. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Pointy literatury „chłopskiej” są na ogół bardziej wyraziste niż u jej „miejskiej” odpowiedniczki. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Schody w utworze urastają do rangi symbolu trudów egzystencji. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
211
Ćwiczenie 4

Na podstawie poniższych cytatów przedstaw, jak pokazana jest wojna w powieści i czy bohaterowie książki biorą w niej czynny udział oraz jaką postawę prezentują. Sformułuj odpowiedzi na pytania, odwołując się do problemu marginalności i przestrzeni wsi, w jakiej toczy się akcja Widnokręgu. Przywołaj konkretne postawy jako ilustrację.

Wiesław Myśliwski Widnokrąg

Kiedy front po kilkumiesięcznym przestoju znów ruszył, gdzieś tak w połowie zimy, dziadkowie, wujenki i wujkowie wrócili z wysiedlenia do siebie na wieś, a my z matką i ojcem zamieszkaliśmy w pobliskim mieście. Ze względu na ojca przede wszystkim, który podupadał coraz bardziej na zdrowiu i potrzebował lekarza, [...]. Nie mogłem się z początku przyzwyczaić do tego miasta i często odwiedzałem dziadków, wujków, wujenki, tym bardziej że było do nich siedem kilometrów za szosą, a chociaż szosa, poszczerbiona przez pociski, bomby, czołgi, nie zapewniała zbyt wielkiej wygody nogom, niosło mnie do nich zwykle jak na skrzydłach, [...].

10 Źródło: Wiesław Myśliwski, Widnokrąg, Kraków 2019, s. 159.
Wiesław Myśliwski Widnokrąg

Wujek Władek tymczasem toczył dalej swoją wojnę ze wsią o wybite oko Kruczka i tak był tym pochłonięty, że coraz mniej go obchodziła jakaś tam inna jeszcze wojna. Wyklinał na nią tylko wtedy, gdy przysłali z gminy nakaz na kontyngent albo gdy przyszli żandarmi sprawdzić, czy krowy, świnie pokolczykowane, gdy z końmi trzeba było na przegląd pojechać, a tam im na zadach znaki wypalali żelazem, co wujka aż rzucało z bólu, jakby to jemu wypalali. Choć kto wie, czy i tego nie podciągał pod to wybite oko Kruczka, jak i całą tę wojnę.

11 Źródło: Wiesław Myśliwski, Widnokrąg, Kraków 2019, s. 18.
RXUxX91Nb7hQ5
Tabela z trzema kolumnami. Pierwsza kolumna: Pytanie. Druga kolumna: Odpowiedź. Trzecia kolumna: Postawa. 1. Jak pokazana jest wojna w powieści? (Uzupełnij) (Uzupełnij). 2. Czy bohaterowie książki biorą w niej czynny udział? (Uzupełnij) (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij, co według ciebie oznacza tytuł powieści Widnokrąg? Swoją odpowiedź uzasadnij.

RifjzmzDlssjU
(Uzupełnij).
1
21
Ćwiczenie 6

Jaka symboliczna wymowa jest przypisywana w powieści schodom? Wybierz trzy odpowiedzi spośród podanych i omów zagadnienie na przykładach z lektury.

  • awans społeczny

  • kariera zawodowa

  • dorastanie

  • inicjacja

  • trudy życia

  • przejście z prowincji do centrum

  • świadomość (poszerzanie widnokręgu)

  • stawanie się ojcem i mężem

  • golgotaIndeks górny 1 dla chorego ojca

RNY7Gs7WgmL3y
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 7

Napisz i uzasadnij, czy zgadzasz się z opinią Jerzego Jarzębskiego zamieszczoną na okładce książki Widnokrąg Wiesława Myśliwskiego.

„Widnokrąg” jest z pewnością osobisty i na pewno w sporej mierze autobiograficzny (…). Jego fabuła, postacie, zdarzenia istnieją tak, jak istnieje otaczająca nas rzeczywistość – nie do końca przejrzyste i wytłumaczalne, wymagające bacznej uwagi, namysłu nad swym wewnętrznym sensem i konsekwencjami. Nie jest to z pewnością powieść ułożona wedle porządku przyczynowo‑skutkowego; tajemnicą jej „jedności w wielości” jest już raczej fenomen życia – narodzin, przechodzenia z dzieciństwa w młodość, dojrzewania, starości i śmierci.

RNY7Gs7WgmL3y
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Odpowiedz na pytanie: Dlaczego ludzie, którzy żyją na marginesie głównego nurtu wydarzeń, stają się bohaterami powieści Widnokrąg? Swoją odpowiedź uzasadnij, odwołując się do wiedzy na temat klasycznego sposobu konstruowania wydarzeń oraz świata przedstawionego w prozie narracyjnej.

RifjzmzDlssjU
(Uzupełnij).
prowincjonalizm
prowincjonalizm

(łac. provincia) – ogół negatywnych cech przypisywanych mieszkańcom obszarów opóźnionych w rozwoju cywilizacyjnym i kulturalnym; parafiańszczyzna, zaściankowość, zacofanie, zachowawczość