Czy prawdą jest, że Karol Darwin sformułował syntetyczną teorię ewolucji? Możliwe odpowiedzi: 1. tak, 2. nie
Czy prawdą jest, że Karol Darwin sformułował syntetyczną teorię ewolucji?
tak
nie
1
Ćwiczenie 2
R13jxgKgno3ZU
Które z tych założeń zostało podane dodatkowo i NIE występuje w teorii Karola Darwina? Możliwe odpowiedzi: 1. W przyrodzie występuje nadwyżka rozrodczości oraz wysoka śmiertelność młodych osobników., 2. U potomstwa (w obrębie tego samego gatunku) występuje zmienność osobnicza, nie ma dwóch takich samych osobników, jest to zmienność losowa., 3. Osobniki będą wspierać przedstawicieli swojego gatunku znacznie chętniej niż przedstawicieli innych gatunków., 4. Osobniki konkurują ze sobą o zasoby środowiskowe, ponieważ zasobów jest za mało w stosunku do liczebności osobników, co powoduje walkę o byt., 5. Największe szanse na przeżycie mają osobniki najlepiej przystosowane, a korzystne cechy warunkujące przetrwanie i rozród kumulują się w następnych pokoleniach.
Które z poniższych założeń NIE występuje w teorii Karola Darwina?
W przyrodzie występuje nadwyżka rozrodczości oraz wysoka śmiertelność młodych osobników.
U potomstwa (w obrębie tego samego gatunku) występuje zmienność osobnicza, nie ma dwóch takich samych osobników, jest to zmienność losowa.
Osobniki będą wspierać przedstawicieli swojego gatunku znacznie chętniej niż przedstawicieli innych gatunków.
Osobniki konkurują ze sobą o zasoby środowiskowe, ponieważ zasobów jest za mało w stosunku do liczebności osobników, co powoduje walkę o byt.
Największe szanse na przeżycie mają osobniki najlepiej przystosowane, a korzystne cechy warunkujące przetrwanie i rozród kumulują się w następnych pokoleniach.
2
Ćwiczenie 3
R15sNtbmPaH2j
Spośród podanych pojęć wskaż te, które są czynnikami ewolucji syntetycznej: Możliwe odpowiedzi: 1. zmienność mutacyjna, 2. zmienność rekombinacyjna, 3. zmienność populacyjna, 4. dobór naturalny, 5. dobór behawioralny, 6. dobór sztuczny, 7. dobór płciowy, 8. dobór fizjologiczny, 9. dryf genetyczny
Spośród podanych pojęć wskaż charakterystyczne dla teorii ewolucji syntetycznej.
zmienność mutacyjna
zmienność rekombinacyjna
zmienność populacyjna
dobór naturalny
dobór behawioralny
dobór sztuczny
dobór płciowy
dobór fizjologiczny
dryf genetyczny
2
Ćwiczenie 4
RsIBTwQ1SviJK
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Zmienność rekombinacyjna – rodzaj zmienności polegający na doborze i modyfikacjach genów na drodze inżynierii genetycznej. Jest to forma zewnętrznej ingerencji w przebieg ewolucji. Możliwe odpowiedzi: 1. Definicja jest prawdziwa., 2. Definicja jest fałszywa.
Określ, czy podana definicja jest prawdziwa:
Zmienność rekombinacyjna – rodzaj zmienności polegający na doborze i modyfikacjach genów w drodze inżynierii genetycznej. Jest to forma zewnętrznej ingerencji w przebieg ewolucji.
Neodarwinizm uznaje, że ........................................ zachodzi dzięki korzystnym ........................................ i darwinowskiemu ........................................, który utrzymuje przy życiu najlepiej przystosowane osobniki. Według tej teorii ........................................ nieprzerwanie oddziałuje na ........................................ całej populacji i kontroluje wszelkie zmiany ewolucyjne. ........................................ mogą warunkować nowe cechy, które zwiększają przystosowanie – są wtedy promowane przez ........................................, co prowadzi do ich utrwalania w ........................................ populacji. Syntetyczna teoria ewolucji nie przeciwstawia........................................ i ........................................, lecz mówi, że to właśnie z ........................................ bierze się materiał do działania .........................................
31
Ćwiczenie 7
RmDjwScrwfAjj
Podaj przykład sytuacji, w której zadziała dobór płciowy. (Uzupełnij).
Zastanów się, jaka sytuacja związana z rozmnażaniem decyduje, czy dany osobnik przekaże dalej swoje geny, czy też nie.
Dobór płciowy zadziała w sytuacji, kiedy dwa samce rywalizują o względy jednej samicy. Wybierając jednego z nich, będzie ona czynnikiem doboru płciowego, ponieważ to od niej zależeć będzie, który z samców przekaże dalej swoje geny.
31
Ćwiczenie 8
Re4lmqL5JznJ4
Wyjaśnij, co oznacza przymiotnik „syntetyczna” w określeniu „syntetyczna teoria ewolucji”. (Uzupełnij).
Zastanów się, na jakim gruncie naukowym powstała ta teoria.
Przymiotnik „syntetyczna” oznacza w tym przypadku, że powstała ona drogą syntezy wiedzy, jaką wtedy posiadali przedstawiciele rozmaitych nauk przyrodniczych z założeniami teorii Karola Darwina.