Sprawdź się
Opisz, na czym polega handel emisjami zanieczyszczeń.
Korzystając ze słownika niniejszego e‑materiału, wypisz dwa cele główne utworzenia przy ONZ Zielonego Funduszu Klimatycznego, a następnie – na podstawie poniższych fragmentów artykułów prasowych – dopasuj do każdego z tych celów przynajmniej jedną propozycję projektu, który będzie z tego funduszu finansowany.
Dzięki pierwszej rundzie kapitalizacji, Zielony Fundusz Klimatyczny umożliwi budowę tanich i ekologicznych domów w przeludnionej i bardzo zanieczyszczonej stolicy Mongolii, Ułan Bator, stworzenie szybkiego transportu autobusowego wykorzystującego metan w Karaczi i odtworzy cenne przyrodniczo ekosystemy w Namibii.
Indeks górny Zielony Fundusz Klimatyczny otrzyma wsparcie warte 9,8 miliardów USD, „BiznesAlert”, 28 października 2019 Indeks górny koniecZielony Fundusz Klimatyczny otrzyma wsparcie warte 9,8 miliardów USD, „BiznesAlert”, 28 października 2019
Pieniądze z Zielonego Funduszu Klimatycznego ONZ, który ma pomóc krajom rozwijającym się w walce ze zmianami klimatycznymi, można przeznaczyć na elektrownie węglowe - najbardziej zanieczyszczającą formę wytwarzania energii elektrycznej - zgodnie z zasadami ustalonymi na posiedzeniu zarządu.
Według raportu Associated Press Japonia przeznaczyła 1 mld USD pożyczek na elektrownię węglową w Indonezji w ramach oenzetowskiego finansowania klimatycznego. W zeszłym tygodniu – z tego samego tytułu – Japonia naliczyła kolejne 630 mln USD pożyczek na elektrownie węglowe w Indiach i Bangladeszu.
Japonia twierdzi, że projekty te powodują mniej zanieczyszczeń niż starsze elektrownie węglowe i dlatego kwalifikują się jako czysta energia. »Japonia jest zdania, że promocja wysokosprawnych elektrowni węglowych jest jednym z realistycznych, pragmatycznych i skutecznych sposobów radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi« - powiedziała AP rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Takako Ito.
Indeks górny Goldenberg S., UN green climate fund can be spent on coal‑fired power generation, „The Guardian”, 29 marca 2015 Indeks górny koniecGoldenberg S., UN green climate fund can be spent on coal‑fired power generation, „The Guardian”, 29 marca 2015
Przedstaw trzy sposoby redukcji emisji zanieczyszczeń powietrza w największym mieście Wietnamu – w Ho Chi Minh. Pamiętaj, że głównym środkiem przemieszczania się są tam motocykle, a coraz większą popularnością cieszą się samochody. Możesz czerpać inspiracje z działań podejmowanych przez włodarzy miejskich, które zostały przedstawione na grafice interaktywnej niniejszego e‑materiału.
Korzystając z różnych źródeł informacji geograficznej, przedstaw odmienne scenariusze wpływu pandemii COVID‑19 na walkę z ograniczaniem emisji zanieczyszczeń powietrza w czasie jej trwania i kilka lat po jej ustąpieniu. Uzasadnij odpowiedź.
Na podstawie mapy oraz informacji znajdujących się na stronie Climate Action Tracker, https://climateactiontracker.org/countries/ wykonaj zadania:
A. Pogrupuj państwa według poziomów wysiłków (podjętych do lipca 2020 roku) w walce z globalnym ociepleniem i redukcją emisji gazów cieplarnianych.
B. Za pomocą raportów dostępnych na stronie podanej w poleceniu scharakteryzuj wybrane przez siebie państwo pod względem działań podjętych w sprawie redukcji gazów cieplarnianych i opisz działania podejmowane przez wybrany kraj związane z walką z globalnym ociepleniem. Czy wg Ciebie kroki podejmowane przez rząd opisywanego państwa są wystarczające ?
W czerwcu 2017 roku prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił zamiar wycofania kraju z Porozumienia Paryskiego (najwcześniejsza data wyjścia z umowy to listopad 2020 roku). Poniżej podano po dwa argumenty, którymi posługiwał się prezydent D. Trump, krytykując bezpośrednio Porozumienie Paryskie oraz ogólnoświatową walkę ze zmianami klimatu i redukcją zanieczyszczeń powietrza. Ustosunkuj się do podanych argumentów - czy zgadzasz się z opinią D. Trumpa, czy uważasz jego stanowisko za błędne? W wyznaczonym do tego miejscu zapisz swoje wnioski.
Porozumienie Paryskie
Porozumienie Paryskie to koncert życzeń. Przy obecnym poziomie zaangażowania krajów nie jest możliwe osiągnięcie podstawowych celów tego porozumienia.
Porozumienie Paryskie nie uwzględnia wiążącego mechanizmu zmuszającego kraje do ustalenia docelowego poziomu emisji w określonym terminie.
Ogólnoświatową walkę ze zmianami klimatu i redukcją zanieczyszczeń powietrza
Odgórne narzucanie transformacji gospodarczej danych państw, która znacząco zwiększa koszty finansowe tam, gdzie ważnym filarem ekonomii jest przemysł energochłonny i wysokoemisyjny.
Odgórne narzucanie transformacji gospodarczej danych państw, która znacząco zwiększa koszty społeczne, zwłaszcza wzrost nierówności dochodowych i bezrobocia w regionach przemysłu tradycyjnego.