Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
1
Ćwiczenie 1
R1N2Tj2udN1VM
Wiązanie w cząstecze fluoru F2 jest krótsze od wiązania w anionie nadtlenkowym (O22-). Co jest tego przyczyną? Wskaż prawidłową odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. Wyższy rząd wiązania w F2 niż O22-., 2. Ładunek ujemny anionu nadtlenkowego., 3. Mniejszy promień atomowy fluoru niż tlenu., 4. Większa liczba elektronów w O22- niż F2.
1
Ćwiczenie 2
RATy8UAUkQy6w
Cząsteczki/jony, które posiadają taką samą liczbę elektronów walencyjnych i analogiczną budowę, określa się jako izoelektronowe, np. COCN-. Zaznacz, która cząsteczka/jon jest cząsteczką izoelektronową/jonem izoelektronowym do cząsteczki azotu (N2). Możliwe odpowiedzi: 1. B2, 2. C22-, 3. O2, 4. O22-
R1WZLb9SwuGW01
Ćwiczenie 3
Wskaż zdania prawdziwe, określające orbitale niewiążące. Możliwe odpowiedzi: 1. To każdy orbital, który jest nieobsadzony elektronami w stanie podstawowym cząsteczki., 2. Są utworzone z orbitali atomowych, które nie nałożyły się z orbitalami pochodzącymi z drugiego atomu., 3. Ich obsadzenie nie uwzględnia się przy liczeniu rzędu wiązania., 4. We wzorze Lewisa odpowiadają wolnym parom elektronowym.
21
Ćwiczenie 4

W reakcji tlenu z bardzo silnym utleniaczem może dojść do oderwania jednego elektronu od cząsteczki O2, co prowadzi do utworzenia kationu dioksygenylu o wzorze O2+. Wybierz prawidłowe odpowiedzi w oparciu o diagram energetyczny.

R1YY0VfQZm1Qo
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RHjdkVMb7WClt2
Kation dioksygenylu posiada parzystąnieparzystą liczbę elektronów, natomiast rząd wiązania wynosi 1,522,5.
2
Ćwiczenie 4
R1WPkNkaZlt7C
(Uzupełnij).
RfAFWritxiioz2
Ćwiczenie 5
Uzupełnij poniższy tekst w oparciu o diagram energetyczny. W cząsteczce HF orbital wiążący jest określony jako σ1s2s σs1s2py π1s2s π1s2py i posiada większy udział orbitalu walencyjnego wodoru fluoru, przez co para wiążąca jest przesunięta w stronę atomu wodoru fluoru. Liczba elektronów na orbitalu antywiążącym w cząsteczce HF wynosi 0 1 2.
21
Ćwiczenie 6

W oparciu o diagram energetyczny określ, czy może istnieć jon He2+. Odpowiedź uzasadnij, obliczając rząd wiązania.

R1AaJR10Xm7MS
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RdSZ8qiKoRxTt
Odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je we wskazanym polu. .
2
Ćwiczenie 6
RzpsCSNnzXfyV
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

W fazie gazowej lit może tworzyć cząsteczki dwuatomowe. Narysuj diagram energetyczny cząsteczki Li2.

RJZ7BbDo7Ch53
Odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je we wskazanym polu. .
3
Ćwiczenie 7
R1BXreogjXt02
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
31
Ćwiczenie 8

Charakter wiązania w cząsteczkach heteroatomowych zmienia się płynnie, w zależności od udziału wiązania jonowego – od kowalencyjnego poprzez kowalencyjne spolaryzowane do jonowego. W rzeczywistości nie ma ścisłego kryterium, które wyznaczałoby, kiedy wiązanie jest jonowe. Można więc obliczyć udział wiązania jonowego wzrastającego z różnicą elektroujemności, ale zależy to także od wartości elektroujemności połączonych atomów. Stosując wzór:

16·x2-x1+3,5·x2-x12

można wyliczyć, że nawet dla CsF charakter jonowy wiązania wynosi ok. 91%.

Oblicz udział jonowy wiązania w LiH i skonstruuj diagram energetyczny, uwzględniając przyczynek kowalencyjny.

RnExcz2TVX60u
Odpowiedź zapisz w zeszycie do lekcji chemii, zrób zdjęcie, a następnie umieść je we wskazanym polu. .
3
Ćwiczenie 8
RaqTkIHv7HM6S
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.