Sprawdź się
Wybierz właściwy ciąg chronologiczny.
- Inkorporacja Prus, powstanie antykrzyżackie, bitwa z udziałem kaprów, klęska pospolitego ruszenia, odzyskanie dostępu do morza.
- Powstanie antykrzyżackie, inkorporacja Prus, klęska pospolitego ruszenia, bitwa z udziałem kaprów, odzyskanie dostępu do morza.
- Powstanie antykrzyżackie, inkorporacja Prus, bitwa z udziałem kaprów, klęska pospolitego ruszenia, odzyskanie dostępu do morza.
Przeczytaj oba źródła a następnie rozstrzygnij, czy mają one związek z wojną trzynastoletnią.
Źródło 1
Skargi poddanych na zakon krzyżacki [1453 r.]11. Również w Gdańsku dużo dobrych patrycjuszów pozostało zamordowanych wbrew Bogu i prawu bez winy. Którzy w dobrej wierze udali się na zamek i tam zostali oszukani […].
21. Również zabierano dobra na Pomorzu posiadane na prawie magdeburskim ziemskim i prawie dziedzicznym rycerzom, którzy po sobie nie pozostawili potomków męskich, mimo że mieli braci rodzonych i stryjecznych, którzy [przez to] nie mieli możności dziedziczenia. […]
34. Również łokieć flamandzki uległ skróceniu, a więc gdzie się po staremu mierzyło po cztery łany, teraz się liczy pięć łanów, aby Zakon mógł obciążyć ludzi większym czynszem. […]
40. Także mieszkańcom Elbląga dano przywileje, że oni nie powinni na Pomorzu płacić żadnego cła, i ta wolność została również złamana.Źródło: Skargi poddanych na zakon krzyżacki [1453 r.], [w:] Jakub Rudnicki, Artykuł Wojna trzynastoletnia z zakonem krzyżackim, portal Historia Polski.
Źródło 2
Mowa Jana Bażyńskiego, przywódcy Związku Pruskiego do Kazimierza Jagiellończyka, Kraków 1454 rPrzyciśnieni tak wielką niedolą, uczyniliśmy wszyscy między sobą związek, abyśmy się od tylu cierpień zasłonić mogli. […] cesarz […] unieważniwszy wyrokiem swoim nasz związek, skazał nas […] na wieczne poddaństwo mistrzowi i zakonowi […]. Ten więc wyrok cesarza spowodował nas do wypowiedzenia posłuszeństwa Krzyżakom i podniesienia przeciw nim oręża […]. W ciągu kilku dni orężem naszym przeszło dwadzieścia zdobyliśmy zamków, jako: Toruń, Gdańsk, Elbląg, Grudziądz, Lidzbark, Golub, Kowalewo, Gniew, Świecie, Papowo, Tucholę, Pasłęk, Królewiec […], Brodnicę, Chełmno, Działdowo, […], które naszej uległy władzy. […] przeto udajemy się do Majestatu twego z prośbą, abyś raczył przyjąć za twoich i królestwa twego wieczystych poddanych i hołdowników, i wcielił do Królestwa Polskiego, od którego jesteśmy oderwani.
Źródło: Mowa Jana Bażyńskiego, przywódcy Związku Pruskiego do Kazimierza Jagiellończyka, Kraków 1454 r.
Na podstawie ilustracji z ćwiczenia 3 wyjaśnij, dlaczego w rokowaniach pokojowych brał udział legat papieski.
Określ, czy podane niżej stwierdzenia odnoszą się do Prus Zakonnych czy Królewskich.

obszary zamieszkiwane niegdyś przez lud Prusów, znajdowało się tam miasto, w którym zawarto pokój kończący wojnę, ich częścią była Warmia, było to lenno polskie, znajdowało się tam miasto zajęte przez wojska najemne, którym zakon krzyżacki zalegał z wypłatą żołdu, została tam stoczona większość bitew wojny trzynastoletniej
Prusy Zakonne | |
---|---|
Prusy Królewskie |
Przeanalizuj wykres przedstawiający wywóz głównych towarów z Polski w latach 1370‑1520, a następnie wykonaj polecenia.


Zamieszczone poniżej konsekwencje wojny trzynastoletniej posegreguj według kategorii: na konsekwencje społeczne, gospodarcze i polityczne. Następnie wybierz jedną z kategorii i rozwiń w formie wypracowania.
Społeczeństwo | Gospodarka | Polityka |
---|---|---|