Zapoznaj się z przedstawionymi wzorami substancji chemicznych i wykonaj zadania.
Wzory: PClIndeks dolny 55, , ,
RUM2hXVlT3drw
21
Ćwiczenie 8
Temperatury topnienia wybranych związków chemicznych.
związek
temperatura topnienia [°C]
845
795
300
747
−132,8
1713
kwas acetylosalicylowy
136
HF
−83,6
Elektroujemność wg Paulinga na podstawie układu okresowego pierwiastków
R1Jb4Ooh0taVB
Na podstawie powyższych informacji wybierz substancje, w których występuje wiązanie jonowe.
Korzystając z dostępnych źródeł wiedzy, między innymi z tabeli elektroujemności według Paulinga, podaj wzory substancji, w których występuje wiązanie jonowe.
RRxaE610IVi51
Należy wziąć pod uwagę zarówno wartość energii sieciowej jak i obliczoną różnicę elektroujemności pomiędzy atomami tworzącymi związek.
, RbF, ,
2
Ćwiczenie 9
Uzupełnij równanie reakcji dysocjacji kwasu acetylosalicylowego, z zastosowaniem jego wzoru strukturalnego.
R1IG2Qwpg9qUv
R19oMrnjXjyTm
R59bzERvm2JmT3
Ćwiczenie 10
R1c3kLMv8ra3O3
Ćwiczenie 11
RoGjvfQPild5M3
Ćwiczenie 12
31
Ćwiczenie 13
R1UfVAm4QWvX93
Spośród wymienionych substancji wybierz te, w których występuje wiązanie jonowe.
RnxhjV70p31BX
Wiązania jonowe występują między atomami, których różnica elektroujemności jest nie mniejsza niż 1,7 w skali Paulinga. W celu wykonania tego zadania należy obliczyć tą różnicę.
,
31
Ćwiczenie 14
Zastanów się i odpowiedz, jak można wykorzystać elektroujemność do rozróżnienia wiązania jonowego od kowalencyjnego.
RaBHqGHe33pMm
Zastanów się, przy jakiej wartości różnicy elektroujemności mamy do czynienia z wiązaniem jonowym, a przy jakiej z kowalencyjnym.
Należy obliczyć różnicę elektroujemności pomiędzy atomami w związku. Jeśli różnica ta jest większa niż 1,7 to mamy do czynienia z wiązaniem jonowym. Jeśli wartość różnicy elektroujemności jest mniejsza niż 1,7 to wiązanie jest kowalencyjne.
31
Ćwiczenie 15
W tabeli poniżej umieszczono właściwości kryształów kowalencyjnych i jonowych. Spośród wymienionych substancji wybierz te, które mogą tworzyć kryształy kowalencyjne albo jonowe.
właściwości
kryształy kowalencyjne
kryształy jonowe
mechaniczne
duża wytrzymałość, twarde
duża wytrzymałość, twarde, ale kruche
termiczne
wysokie temperatury topnienia
wysokie temperatury topnienia
elektryczne
w stanie czystym nie przewodzą prądu
przewodzą prąd stopione oraz w roztworze
R19RBrnyAmcuP
RYroUrkIw3Y7e
Spośród związków podanych w tabeli wybierz ten, w którym występuje największy udział wiązania jonowego. Podaj jego wzór.
Spośród wybranych powyżej substancji tworzących kryształy jonowe, wybierz ten, w którym występuje największy udział wiązania jonowego. Podaj jego wzór.
RBx7xo4Qo6nBL
Należy obliczyć różnicę elektroujemności pomiędzy atomami tworzącymi związek i wybrać ten, dla którego ta różnica będzie największa.
Możesz zasugerować się znajomością położenia poszczególnych pierwiastków w układzie okresowym i oszacować różnicę elektroujemności pomiędzy nimi. Największa różnica będzie odznaczała związek o największej elektroujemności.
31
Ćwiczenie 16
Korzystając z układu okresowego pierwiastków, oblicz różnicę elektroujemności w cząsteczce HF. Jaki rodzaj wiązania występuje w cząsteczce? Odpowiedź uzasadnij.
Oblicz różnicę elektroujemności w cząsteczce (elektroujemność wodoru wynosi 2,1, fluoru 4,0). Jaki rodzaj wiązania występuje w cząsteczce? Odpowiedź uzasadnij.
RtzCoUYodkzwl
Zastanów się, czy wiązanie nie ulega polaryzacji. Czy cząsteczki HF są zdolne do tworzenia wiązań wodorowych?
Różnica elektroujemności: ΔdeltaE = 1,9, a jednak klasyfikujemy go do związków kowalencyjnych, a nie jonowych. W związku występuje wiązanie kowalencyjne spolaryzowane, a para elektronowa jest przesunięta w kierunku atomu bardziej elektroujemnego. Stąd na atomie wodoru pojawia się cząstkowy ładunek dodatni, a na atomie fluoru cząstkowy ładunek ujemny.