Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
11
Ćwiczenie 1

Które z poglądów Sokratesa odnajdujesz w naukach cyników?

R1dFnQYM1afoN
(Uzupełnij).
R1AhNeKt3993Y1
Ćwiczenie 2
Zaznacz właściwą odpowiedź. Autarkia to pogląd filozoficzny, który propaguje m.in... Możliwe odpowiedzi: 1. uniezależnienie się od świata., 2. dążenie do zaspokajania osobistych potrzeb., 3. bezwzględne podporządkowanie się państwu., 4. podporządkowanie się przewodnikom duchowym.
R1VqfC4pdIFrI1
Ćwiczenie 3
Rozstrzygnij, które twierdzenia są prawdziwe, a które są fałszywe. Nazwa cynicy wywodzi się od greckiego przymiotnika kynikos, czyli „psi”. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Założycielem szkoły cynickiej był Diogenes z Synopy. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Cynicy byli przeciwnikami równouprawnienia kobiet i niewolników. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Cynicy uważali, że jedynym celem ludzkiego życia gwarantującym szczęście jest cnota. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
1
Ćwiczenie 4

Uzupełnij tekst podanymi wyrazami. Pamiętaj o użyciu poprawnej formy gramatycznej.

RsG4ptSz57qe4
Arystyp z Cyreny • zmysły • przyjemność 2x • zło • hedonizm • cel życia • szczęście • cielesny • jakość Założycielem szkoły cyrenaików był Tu uzupełnij. Uważał on, że wiedza dostarczana przez Tu uzupełnij jest względna oraz że Tu uzupełnij jest jedynym dobrem, a przykrość – Tu uzupełnij. Cyrenaicy głosili kult przyjemności, który określa się jako Tu uzupełnij. Twierdzili, że Tu uzupełnij jest stanem przelotnym, trwającym dopóki działa bodziec. Ta przyjemność jest Tu uzupełnij, a Tu uzupełnij to przelotne przyjemności. Nie należy się ich wyrzekać, lecz się nimi rozkoszować, jeśli się nadarzą. Przyjemności mają naturę Tu uzupełnij i nie różnią się Tu uzupełnij lecz intensywnością. Nie istnieją przyjemności lepsze lub gorsze od innych. Wszystko jest równie dobre, gdy daje równą przyjemność.
RFdrvO8KBp1912
Ćwiczenie 5
Zaznacz, który z niżej wymienionych poglądów nie był głoszony przez starożytnych cyników. Możliwe odpowiedzi: 1. Celem ludzkiego życia jest cnota., 2. Cnotę osiąga się dzięki ascezie., 3. Cnota ma charakter ogólny., 4. Cnoty nie można się nauczyć.
21
Ćwiczenie 6

Opisz, na czym polegał kosmopolityzm według cyników.

R1v8piJz2oZbY
(Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 7

Podzielcie się na dwie grupy: cyników i obywateli Aten. Każda z grup niech wybierze spośród siebie przedstawiciela, który w trakcie 6‑minutowej dyskusji będzie próbował przekonać przeciwnika do swojego stanowiska. Wypowiedź mówcy nie może trwać dłużej niż 1 minutę.

RQ3XOJtqktAF4
1 minuta: cynicy (Uzupełnij). 2 minuta: obywatele Aten (Uzupełnij). 3 minuta: cynicy (Uzupełnij). 4 minuta: obywatele Aten (Uzupełnij). 5 minuta: cynicy (Uzupełnij). 6 minuta: obywatele Aten (Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 8

Zastanów się, jak dzisiejsze rozumienie cynizmu ma się do założeń filozoficznych sformułowanych w starożytnej Grecji.

R18pNYcdYWdlF
(Uzupełnij).

Praca domowa

3
Ćwiczenie 9

Napisz esej, który byłby rozwinięciem następującej myśli Protagorasa: O bogach nie mogę wiedzieć ani czy istnieją, ani czy nie istnieją, ani też jaka jest ich istota i jak się pojawiają. Wiele bowiem rzeczy stoi na przeszkodzie, aby można było coś o tym wiedzieć; niemożliwość odpowiedniego doświadczenia zmysłowego i krótkość życia człowieka.

RzhdEOWmAccxv
(Uzupełnij).