Jeżeli oddzielimy fizycznie kawałek magnesu z biegunem np. N, to natychmiast po drugiej jego stronie pojawi się biegun S. Pokażą to rozsypane opiłki i igła magnetyczna, która ustawi się biegunem N do miejsca rozdzielenia magnesu.
R1NOVB4tTCALG1
Ćwiczenie 5
RIhTfEocRvwvy1
Ćwiczenie 6
21
Ćwiczenie 7
Na kartce papieru leżącej na magnesie rozsypano równomiernie żelazne opiłki. Często w pobliżu biegunów powstają na kartce „białe plamy” (nie ma opiłków) i nie można odczytać przebiegu linii pola (Rys. poniżej). Wyjaśnij to zjawisko. Jak można by temu zjawisku zapobiec?
R53Tuj6F65xu7
Zastanów się, w których obszarach na zewnątrz magnesu indukcja pola magnetycznego ma największą wartość.
Jeśli magnes wytwarza wokół siebie silne pole (o dużej indukcji), to żelazne opiłki są tak silnie przyciągane w jego stronę, że tarcie statyczne jest niedostateczne, aby utrzymać je na kartce - usuwane są z kartki i przyczepiają się do magnesu. Najsilniejsze pole magnetyczne występuje przy biegunach, zatem tam mamy szansę zobaczyć wspomniane w zadaniu „białe plamy”. Jak zaradzić powstawaniu „białych plam”? Chyba najprościej - nie używać zbyt „mocnych” magnesów i nie stosować zbyt śliskich kartek do posypywania opiłkami.
21
Ćwiczenie 8
a) Jaki pojedynczy magnes może wytwarzać w pewnym obszarze jednorodne pole magnetyczne? b) W jaki sposób wytworzyć jednorodne pole magnetyczne używając dwóch magnesów sztabkowych?
Linie jednorodnego pola magnetycznego są do siebie równoległe.
a) magnes podkowiasty b) Jeśli ustawimy dwa magnesy sztabkowe w jednej linii, tak aby biegun magnetyczny N jednego był blisko bieguna S drugiego, to w obszarze pomiędzy nimi utworzony zostanie niewielki obszar pola jednorodnego. Tym bardziej będzie to pole zbliżone do jednorodnego, im bliżej siebie będą znajdowały się magnesy.
Kształt linii pola w takiej sytuacji obrazuje sfotografowany układ opiłków. Z taką sytuacją mamy też do czynienia, gdy przedzielimy magnes na pół i nieco go rozsuniemy. Bieguny przeciwne utworzą się samoczynnie na rozsuniętych krańcach magnesów.