Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
21
Ćwiczenie 1

Rozstrzygnij, czy opisany w tekście incydent oznaczał koniec politycznej kariery Korneliusza Scypiona Nazyki. Odpowiedź uzasadnij.

Waleriusz Maksymus o rzymskim polityku

Z kolei Publiusz Korneliusz Scypion Nazyka, najwspanialsza ozdoba rzymskiej siły, (...) senat przez kilka lat chlubił się nim jako princepsem; otóż gdy ubiegał się o edylat kurulny jako młodzieniec, mocno uścisnął, zwyczajem kandydatów, stwardniałą od pracy rękę jakiegoś wieśniaka i dla żartu spytał go, czy ma zwyczaj chodzić na rękach. Powiedzonko to, podchwycone przez stojących dookoła, przeciekło do ludu i stało się przyczyną porażki (...) Scypiona. Albowiem wszystkie tribus, sądząc, iż wytykał im on biedę, skierowały swój gniew przeciw jego obelżywemu żartowi.

publiusz Źródło: Waleriusz Maksymus o rzymskim polityku, [w:] Wybór źródeł do historii starożytnej, red. A. S. Chankowski, Warszawa 1995, s. 136.

Publiusz Korneliusz Scypion Nazyka Korkulum – rzymski polityk, wybrany cenzorem w 159 roku, dwukrotny konsul (162 i 155), pontifex maximus.

R1KhRLF0tLBQL
Rozstrzygnięcie: (Uzupełnij) Uzasadnienie: (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij propagandowy cel emisji monet z wizerunkiem Augusta, odwołując się do elementów graficznych i treści inskrypcji.

RsHfZi8GlDXXl
Złoty aureus z wizerunkiem Oktawiana Augusta
Źródło: CNG, Sowlos, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Treść inskrypcji: „CAESAR AVGVSTVS DIVI F PATER PATRIAE”, tłumaczenie: „Cezar August Syn Boga Ojciec Ojczyzny”

R13ZdVfl3OjWu
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 3

Wyjaśnij, jaką funkcję spełniały umocnienia przedstawione na fotografii.

RJBcrNjjema7s
Pozostałości Wału Hadriana
Źródło: domena publiczna.
R1UcvHXajkS7h
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).
R17OuexUbdNg02
Ćwiczenie 4
Panowanie cesarza, który nakazał wznieść Wał, przypada na okres przed: Możliwe odpowiedzi: 1. śmiercią Nerona, 2. zdobyciem Dacji, 3. zniszczeniem Świątyni w Jerozolimie, 4. ustanowieniem tetrarchii
31
Ćwiczenie 5

Rozstrzygnij, czy widowiska, do jakich odnosi się Seneka, były organizowane w obiektach, których przykład umieszczono poniżej.

R6mUQNB80lxPU
Budowla z czasów rzymskich w Syrii
Źródło: Arian Zwegers, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.
Seneka Listy moralne do Lucyliusza

Teraz bowiem, pozostawiwszy na boku wszelkie pozory, odbywają się zwyczajne morderstwa. [Uczestnicy walk] nie mają czym się zasłonić i, wystawieni całym ciałem na wzajemne ciosy, nigdy rąk nie podnoszą na próżno. Większość obecnych przedkłada to ponad zwyczajne pojedynki i ponad walki dodatkowe, odbywające się na żądanie widowni. Bo i dlaczegóż nie mieliby przedkładać? Ni hełm, ni tarcza nie broni tu przed ciosem miecza! Po co środki ochronne? Po co umiejętność walki? Wszystko to tylko odwleka śmierć. Z rana więc wydaje się ludzi na pastwę lwom i niedźwiedziom, a w południe – widzom. Każą zbójcom rzucić się na tych, którzy mają być zabici, a zwycięzców zachowują do dalszych morderstw. Bo przeznaczeniem walczących jest śmierć. (…) Trwa zaś to tak długo, póki arena nie zostaje pusta.

seneka Źródło: Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, [w:] Starożytność. Teksty źródłowe, komentarze i zagadnienia do historii w szkole średniej, red. G. Chomicki, S. Sprawski, Kraków 1999, s. 313.
RbARXegB7zcE2
Rozstrzygnięcie: (Uzupełnij) Uzasadnienie: (Uzupełnij).
RmNDAgN7KLl0R2
Ćwiczenie 6
Na podstawie powyższych źródeł wskaż prawdziwe stwierdzenia. Możliwe odpowiedzi: 1. Stosunek Seneki do igrzysk gladiatorskich potwierdza jego stoickie poglądy., 2. Obecność obiektu ze źródła 1. w Syrii jest świadectwem procesu romanizacji., 3. Seneka, jako pogański filozof, wygłasza w źródle 2. poglądy zbliżone do chrześcijańskich.
31
Ćwiczenie 7

Uzasadnij tezę, iż architektura rzymska uległa głębokiej hellenizacji.

R1JGlzh6k32Ml
Panteon w Rzymie.
Źródło: fot. Roberta Dragan, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.
RfvucJLwRWCec
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Scharakteryzuj geograficzne, społeczne i kulturowe aspekty rozprzestrzeniania się chrześcijaństwa.

Rfuc8vPXEHvXM
Zasięg chrześcijaństwa do 300 roku
Źródło: Contentplus.sp. z o.o. na podstawie Marcin Suskiewicz, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
Re6zbNTmcbhHK
Twoja odpowiedź: (Uzupełnij).