Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R1NZ1S7ZEwqJw1
Ćwiczenie 1
Pojęcie alienacji społecznej nie odnosi się do... Możliwe odpowiedzi: 1. kondycji człowieka., 2. braku kontroli nad swoim życiem., 3. błędu poznawczego., 4. izolacji człowieka w społeczeństwie.
RkHMayx5mJohc1
Ćwiczenie 2
Wskaż poprawne słowa tak, by poniższe zdanie miało sens. Jeżeli uczniowie nie mają pewności, jakimi zasadami kieruje się nauczyciel, to zjawisko to możemy nazwać anomią/reifikacją, jeżeli natomiast uczniowie uważają, że reguły panujące w klasie nie są określone przez nauczyciela, lecz mają charakter nadprzyrodzony, to jest to anomia/reifikacja.
11
Ćwiczenie 3

Udowodnij, że przykład nisko opłacanych szwaczek, które za niskie wynagrodzenie szyją ubrania do markowych sklepów, jest przykładem zjawiska alienacji pracy.

R4slFwHCqrVhV
(Uzupełnij).
R3r7QO70Vurmy1
Ćwiczenie 4
Dlaczego Karol Marks krytykował własność prywatną? Wskaż wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. Ponieważ prowadzi ona do wyalienowania człowieka., 2. Ponieważ ludzie nie powinni nic posiadać., 3. Ponieważ jej zniesienie jest warunkiem prawdziwej wolności., 4. Ponieważ ludzie tak naprawdę nigdy nic nie posiadają.
21
Ćwiczenie 5

Wykorzystaj podział na „mieć” i „być” Ericha Fromma do analizy życia społecznego swojej klasy lub grupy rówieśników. Podaj przykłady, które świadczą o koncentracji na posiadaniu oraz przykłady, które świadczą, że ważniejszy jest jednak inny wymiar egzystencji.

R1VFqctD6hOUx
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6

Przeanalizuj poniższy fragment i zastanów się, kto w świetle tych rozważań mógłby być uznany za człowieka mądrego.

Karol Marks Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1844 r.

Własność prywatna zrobiła z nas ludzi tak głupich i jednostronnych, że przedmiot jest nasz dopiero wówczas, gdy go mamy, a więc gdy istnieje dla nas jako kapitał, albo gdy go bezpośrednio posiadamy, jemy, pijemy, nosimy na sobie, mieszkamy w nim itd. - słowem, gdy go spożywamy - aczkolwiek sama własność prywatna uważa wszystkie te sposoby bezpośredniej realizacji posiadania tylko za środki do życia, życie zaś, dla którego są one środkami, to życie własności prywatnej, praca i kapitalizacja.

cw6 Źródło: Karol Marks, Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1844 r., [w:] Karol Marks, Fryderyk Engels, Dzieła, t. I, 1960.
RpKHE4FHQW3QS
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Karol Marks twierdził, że kapitalizm przyczynia się do alienacji pracy i jest przez to szkodliwą formacją gospodarczą. Spróbuj skonstruować kontrargument pokazujący, że jest odwrotnie – tj. że kapitalizm zmniejsza alienację i powoduje, że rezultaty pracy człowieka przynależą do niego.

Rtq32bFXmPvGm
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Wszyscy wymienieni w materiale filozofowie – Marks, MarcuseFromm – krytykowali kapitalizm za to, że napędza on konsumpcjonizm. Konsumpcjonizm jest postawą, która stawia na zdobywanie i używanie ciągle to nowych dóbr w sposób, który wcale nie jest nam potrzebny. Zastanów się, czy taka postawa jest rzeczywiście problemem? Uzasadnij swoją wypowiedź.

Rnk0INDuRhNer
(Uzupełnij).