Sprawdź się
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj zadanie.
Ustroje konstytucyjne państw współczesnychSystem ten wyraża również formalnie ideę, że czynnik rządzący państwem czerpie legitymację do sprawowania rządów z zaufania parlamentarnego, a nie z bezpośredniego nadania ludu. Konstytucyjny system relacji między naczelnymi organami władzy ma zatem za swoją podstawę zasadę trójpodziału władzy w wersji polegającej nie na separacji, lecz na współdziałaniu organów należących do władzy ustawodawczej i wykonawczej (wzajemne inspirowanie działalności, możliwość piastowania funkcji w obu władzach przez te same osoby), prowadzącym czasem do zlania się obu funkcji.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj zadanie.
Wprowadzenie do prawoznawstwaChodzi o to, aby żaden z organów państwa nie dominował, nie dysponował monopolem władzy zagrażającej bezpieczeństwu i wolności jednostki. W idei (zasadzie) (…) tkwiło więc założenie, że (…) stworzy pewien mechanizm równowagi między (…) władzami państwowymi, realizującymi (…) różne funkcje państwa.
Zapoznaj się z tekstem i wykonaj zadanie.
Konstytucja Stanów Zjednoczonych AmerykiArtykuł I
§ 1. Wszelka niniejszym przyznana władza ustawodawcza przysługuje Kongresowi Stanów Zjednoczonych, który składa się z Senatu i z Izby Reprezentantów.
§ 2. W skład Izby Reprezentantów wchodzą członkowie wybierani co dwa lata przez ludność poszczególnych stanów; w każdym stanie wyborcy powinni odpowiadać wymogom, określonym dla wyborców tej izby ciała ustawodawczego stanu, która składa się z większej liczby członków.
Nie można zostać członkiem Izby Reprezentantów, nie mając ukończonych lat dwudziestu pięciu, nie posiadając obywatelstwa Stanów Zjednoczonych od lat siedmiu i nie będąc w czasie wyborów mieszkańcem tego stanu, w którym się kandyduje. (…)
Artykuł II
§ 1. Władzę wykonawczą sprawuje prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Urząd swój pełni przez okres lat czterech, a wybierany jest wraz z obieranym na ten sam okres wiceprezydentem w następujący sposób. (…)
§ 2. Prezydent jest głównodowodzącym armii i floty Stanów Zjednoczonych, jak również milicji poszczególnych stanów, gdy zostaje powołana do służby czynnej Stanów Zjednoczonych. Może żądać od każdego kierownika resortu pisemnej opinii w jakiejkolwiek sprawie, związanej z zadaniami jego urzędu. Stosuje prawo łaski w sprawach o przestępstwa przeciwko Stanom Zjednoczonych, z wyłączeniem spraw wszczętych wskutek postawienia w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów. (…)
§ 4. Prezydent, wiceprezydent i każdy funkcjonariusz cywilny Stanów Zjednoczonych zostaje usunięty z urzędu w razie postawienia przez Izbę Reprezentantów w stan oskarżenia i skazania za zdradę, przekupstwo lub inne ciężkie przestępstwa albo przewinienia.
Materiał źródłowy do zadań 7 i 8.
Konstytucja Federacji RosyjskiejArtykuł 83
1. Prezydent Federacji Rosyjskiej:
a) powołuje za zgodą Dumy Państwowej Przewodniczącego Rządu Federacji Rosyjskiej;
b) ma prawo przewodniczyć na posiedzeniach Rządu Federacji Rosyjskiej;
c) podejmuje decyzję w sprawie dymisji Rządu Federacji Rosyjskiej; (…)
g) tworzy i przewodniczy Radzie Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, której status określa ustawa federalna;
h) zatwierdza doktrynę wojskową Federacji Rosyjskiej;
i) tworzy administrację Prezydenta Federacji Rosyjskiej; (…)
k) powołuje i odwołuje najwyższe dowództwo Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (…).
Artykuł 84
Prezydent Federacji Rosyjskiej:
a) zarządza wybory do Dumy Państwowej zgodnie z Konstytucją Federacji Rosyjskiej i ustawą federalną;
b) skraca kadencję Dumy Państwowej w przypadkach i w trybie przewidzianych przez Konstytucję Federacji Rosyjskiej;
c) zarządza referendum w trybie określonym przez federalną ustawę konstytucyjną;
d) przedkłada projekty ustaw Dumie Państwowej;
e) podpisuje i ogłasza ustawy federalne;
f) zwraca się do Zgromadzenia Federalnego z dorocznymi orędziami o stanie państwa i podstawowych kierunkach wewnętrznej i zagranicznej polityki państwa.
Artykuł 85
1. Prezydent Federacji Rosyjskiej może korzystać z procedury rozjemczej w celu rozstrzygania sporów między organami władzy państwowej Federacji Rosyjskiej a organami władzy państwowej podmiotów Federacji Rosyjskiej, jak również między organami władzy państwowej podmiotów Federacji Rosyjskiej. W przypadku nieosiągnięcia porozumienia może on przekazać rozstrzygnięcie sporu właściwemu sądowi.
2. Prezydent Federacji Rosyjskiej ma prawo zawieszać obowiązywanie aktów organów władzy wykonawczej podmiotów Federacji Rosyjskiej w przypadku, gdy akty te są sprzeczne z Konstytucją Federacji Rosyjskiej, ustawami federalnymi i międzynarodowymi zobowiązaniami Federacji Rosyjskiej lub naruszają prawa i wolności człowieka i obywatela, do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez właściwy sąd.
Artykuł 86
Prezydent Federacji Rosyjskiej:
a) kieruje polityką zagraniczną Federacji Rosyjskiej;
b) prowadzi rokowania i podpisuje umowy międzynarodowe Federacji Rosyjskiej;
c) podpisuje listy ratyfikacyjne;
d) przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące akredytowanych przy nim przedstawicieli dyplomatycznych.