Pokaż ćwiczenia:
R1doQAQRD4Jqf1
Ćwiczenie 1
Wskaż, dla których ciał należy spodziewać się efektów związanych z siłą bezwładności. Możliwe odpowiedzi: 1. ciało wirujące wokół własnej osi z coraz większą prędkością,, 2. ciało wirujące wokół własnej osi ze stałą prędkością,, 3. ciało poruszające się ze stałą prędkością, na które działają równoważące się siły,, 4. ciało zwiększające swoją prędkość
R7oSMtIA7U3DS1
Ćwiczenie 2
Uzupełnij wypowiedź na temat siły bezwładności: Siła bezwładności nazywana jest siłą pozorną. Jej działanie jest bowiem niezgodne z pierwszą drugą trzecią zasadą dynamiki Newtona. Inaczej rzecz ujmując, siła pozorna nie może być równoważona przez inne siły nie może powodować przyspieszenia ciała, na które działa działa na ciało bez udziału innych ciał.
R1IICwlqoO4pU1
Ćwiczenie 3
Na ślizgawce naprzeciw siebie stoi dwóch łyżwiarzy. Jeden z nich popycha drugiego, nadając mu pewne przyspieszenie, a w rezultacie sam zaczyna poruszać się w przeciwnym kierunku. Czy siła, z jaką pierwszy łyżwiarz działał na drugiego była pozorna? Możliwe odpowiedzi: 1. Tak, gdyż jedynie pierwszy łyżwiarz działał siłą na drugiego, a drugi na pierwszego już nie, więc nie została spełniona III zasada dynamiki Newtona., 2. Tak, układ odniesienia odepchniętego łyżwiarza stał się nieinercjalny, a w takim układzie będzie na niego działać pozorna siła bezwładności., 3. Nie, gdyż drugi łyżwiarz również działał na pierwszego siłą, co wynika z III zasady dynamiki Newtona., 4. Nie, gdyż nie jest możliwe określenie, jaka siła działała na pierwszego łyżwiarza, który również zaczął się poruszać.
RTcPTXk2a3QpW1
Ćwiczenie 4
Przypomnij sobie, co to jest wahadło Foucaulta. Wskaż zdania prawdziwe. Możliwe odpowiedzi: 1. Siła bezwładności uniemożliwia zatrzymanie się wahadła, więc jego ruch jest bezwładny., 2. W układzie odniesienia związanym z obserwatorem znajdującym się poza Ziemią, wahadło nie zmienia swojej płaszczyzny drgań, gdyż znajduje się w tym samym układzie odniesienia, co Ziemia., 3. W układzie odniesienia związanym z obserwatorem znajdującym się poza Ziemią, wahadło nie zmienia płaszczyzny drgań, bo nie działa żadna siła, która mogłaby wywołać taki efekt., 4. W ziemskim układzie odniesienia nie może działać siła bezwładności, gdyż przyspieszenie Ziemi jest na tyle małe, że można je zaniedbać.
R1IWl4W1y3j4u2
Ćwiczenie 5
Wirownica obraca się z prędkością kątową ω=2rad/s. Na poziomej płycie wirownicy położono stugramowy odważnik w odległości r=10cm od osi obrotu.
Oblicz wartość siły bezwładności działającej na ten odważnik. Fb = 1. 1600, 2. 16, 3. 0,16, 4. 16000, 5. 160, 6. 1,6 N.
RXgAxrHnZ03E01
Ćwiczenie 6
Wskaż, w których sytuacjach możemy mówić o działaniu sił bezwładności. Możliwe odpowiedzi: 1. Podczas gry w curling popchnięty kamień będzie poruszał się cały czas z taką samą prędkością (jeśli zaniedbamy niewielką siłę tarcia)., 2. Jeśli potrząsasz otwartą butelką ketchupu, to po ruchu butelki w dół i zatrzymaniu, ketchup będzie wypływał z butelki., 3. Chcąc otworzyć zakorkowaną butelkę, możesz potrząsać nią i zatrzymywać w momencie, gdy płyn uderza w korek., 4. Podczas szybkiej jazdy rowerem po zakręcie musisz pochylić się nieco w kierunku środka łuku, by nie zostać wyrzuconym na zewnątrz zakrętu.
21
Ćwiczenie 7

Na szczycie gładkiej równi o kącie nachylenia α=30°znajduje się mały klocek, który może zsuwać się po niej bez tarcia. Równia porusza się z przyspieszeniem skierowanym poziomo, tak dobranym, by klocek nie zsuwał się z niej pod wpływem siły ciężkości. Oblicz wartość przyspieszenia równi; określ także jego zwrot.
Przyjmij, że przyspieszenie ziemskie g = 10 m/s 2 .
Zapisz swoje obliczenia w przygotowanym polu i porównaj je następnie z rozwiązaniem wzorcowym.

uzupełnij treść
RauB6tTFOh3Gk1
Ćwiczenie 8
Dostępne opcje do wyboru: tgα, sinα, cosα, ctgα. Polecenie: Na osi wirującej platformy stoi naczynie z cieczą. Po ustaleniu się stanu równowagi ciecz wiruje z prędkością kątową ω, tak jak naczynie. Powierzchnia cieczy tworzy wtedy charakterystyczny lejek.
Jednak lejek nie ma kształtu stożka - kąt nachylenia α ściany lejka do poziomu zmienia się wraz z rosnącą odległością r od osi obrotu.
Uzupełnij wyrażenie pokazujące zależność kąta α od rω oraz przyspieszenia ziemskiego g. luka do uzupełnienia =ω2rg