Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
RxCbvpe4vcntU1
Ćwiczenie 1
Zaznacz wszystkie prawidłowe wyjaśnienia terminu paradygmat. Możliwe odpowiedzi: 1. Model uprawiania nauki., 2. Historia nauki., 3. Zbiór pojęć tworzących daną naukę., 4. Zbiór instytucji naukowych., 5. Rodzaj filozofii
RBKRbeVNZCeep1
Ćwiczenie 2
Zaznacz właściwą odpowiedź. Pozytywiści twierdzi, że filozofia nie jest nauką gdyż... Możliwe odpowiedzi: 1. filozofowie nie posługują się logiką., 2. filozofowie nie obserwują świata., 3. teorii filozoficznych nie da się sprawdzić empirycznie., 4. filozofia nie jest nauką praktyczną.
RBzt5Ar8YMRtc1
Ćwiczenie 3
Poniżej znajdują się przykładowe wypowiedzi. Uporządkuj je w zależności od tego, czy reprezentują postawę obiektywizmu czy subiektywizmu. Obiektywizm Możliwe odpowiedzi: 1. Ta piosenka podoba mi się., 2. Według mapy ta droga ma 10 kilometrów., 3. Osobiście nie zgadzam się z tą teorią naukową., 4. Ta piosenka składa się z dwóch zwrotek i refrenu., 5. Wydaje mi się, że ta droga jest dłuższa od tamtej., 6. Za tą teorią przemawiają naukowe fakty. Subiektywizm Możliwe odpowiedzi: 1. Ta piosenka podoba mi się., 2. Według mapy ta droga ma 10 kilometrów., 3. Osobiście nie zgadzam się z tą teorią naukową., 4. Ta piosenka składa się z dwóch zwrotek i refrenu., 5. Wydaje mi się, że ta droga jest dłuższa od tamtej., 6. Za tą teorią przemawiają naukowe fakty.
R1OCgC0SycNMz1
Ćwiczenie 4
W materiale przywołano trzy paradygmaty myśli filozoficznej: ontologiczny, mentalistyczny oraz lingwistyczny. Zastanów się, jakie pytania dotyczące omawianej wcześniej katastrofy klimatycznej byłyby omawiane w poszczególnych paradygmatach. Paradygmat ontologiczny Możliwe odpowiedzi: 1. Czy używanie sformułowania „katastrofa” klimatyczna w stosunku do zmian klimatycznych nie jest nadużyciem?, 2. Czy mamy wpływ na zmiany klimatu?, 3. Czy jesteśmy w stanie poznać rzeczywisty wpływ człowieka na zmiany klimatu? Paradygmat mentalistyczny Możliwe odpowiedzi: 1. Czy używanie sformułowania „katastrofa” klimatyczna w stosunku do zmian klimatycznych nie jest nadużyciem?, 2. Czy mamy wpływ na zmiany klimatu?, 3. Czy jesteśmy w stanie poznać rzeczywisty wpływ człowieka na zmiany klimatu? Paradygmat lingwistyczny Możliwe odpowiedzi: 1. Czy używanie sformułowania „katastrofa” klimatyczna w stosunku do zmian klimatycznych nie jest nadużyciem?, 2. Czy mamy wpływ na zmiany klimatu?, 3. Czy jesteśmy w stanie poznać rzeczywisty wpływ człowieka na zmiany klimatu?
21
Ćwiczenie 5

Przypuśćmy, że władze jakiegoś miasta chcą odbudować pomnik, który został zburzony dawno temu. Sprawa jest kontrowersyjna. W publicznej dyskusji mogą padać różne argumenty – przykładowo etyczne lub estetyczne. Zastanów się i napisz, jakie pytania można by zadać z perspektywy obu dyscyplin filozoficznych.

R1ESKi88TYZcA
(Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 6
Przeanalizuj poniższy fragment tekstu rozważań filozoficznych. Odpowiedz na pytanie, jakich zagadnień, z jakiej dyscypliny filozoficznej on podejmuje? Podaj fragmenty, które o tym świadczą. Napisz, czy jesteś w stanie odgadnąć autora tych rozważań?
Przeanalizuj poniższy fragment tekstu rozważań filozoficznych. Odpowiedz na pytanie, jakich zagadnień, z jakiej dyscypliny filozoficznej on podejmuje? Podaj fragmenty, które o tym świadczą. Napisz, czy jesteś w stanie odgadnąć autora tych rozważań?
1

Od dawna zauważyłem, że dla obyczajów dobrze jest iść niekiedy za mniemaniami, o których się wie, że są bardzo niepewne, tak jak gdyby były niewątpliwe (jako rzekłem już powyżej); ale, ponieważ wówczas pragnąłem poświęcić się tylko poszukiwaniu prawdy, sądziłem, iż trzeba mi począć sobie wręcz przeciwnie, i odrzucić jako bezwarunkowo fałszywe wszystko to, w czym mógłbym powziąć najmniejszą wątpliwość, aby się przekonać, czy nie zostanie potem w moim wierzeniu coś, co by było zupełnie niewątpliwe. Tak, z przyczyny iż zmysły nasze zwodzą nas niekiedy, przyjąłem, że żadna rzecz nie jest taka, jak one nam przedstawiają. Ponieważ istnieją ludzie, którzy się mylą w rozumowaniu nawet odnośnie do najprostszych przedmiotów geometrii i wpadają w mylne wnioski, pomyślałem, iż ja jestem podległy błędom równie jak każdy inny i odrzuciłem jako fałszywe wszystkie racje, które przyjąłem niegdyś jako dowiedzione. Wreszcie, uważając, że wszystkie te same myśli, jakie mamy na jawie, mogą nam przychodzić wówczas, kiedy śpimy, a wówczas żadna z nich nie jest prawdziwa, postanowiłem przyjąć, iż wszystkie rzeczy, jakie weszły w mój umysł, nie bardziej są prawdziwe niźli złudzenia senne

Rjnf75EvBWgUc
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 7

Odpowiedz na pytanie, jak oceniasz twierdzenie, które mówi, że mam prawo jedynie do opinii posiadającej uzasadnienie? Zgodnie z nim należy wykluczyć z dyskusji osoby, które nie potrafią uargumentować własnego stanowiska.

RBeUGgBJ5uG8Z
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Stwórz swoją własną hierarchię dyscyplin filozoficznych. Podaj, która z nich jest najważniejsza? Uzasadnij swój wybór.

RgTPCshOhqmS0
(Uzupełnij).