Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
211
Ćwiczenie 1

Na początku przytoczonego w lekcji fragmentu tekstu Tomasz z Akwinu podaje pięć stwierdzeń mających świadczyć o tym, że Bóg jest ciałem. Na podstawie tekstu zapisz, jak je wyjaśnia.

RjqVx3X4ErjzE
Wydaje się, że Bóg jest ciałem, ponieważ… Jednak… 1. Pismo Święte przypisuje Bogu trzy wymiary. Jednak (Uzupełnij). 2. Ponieważ człowiek, który jest cielesny, został stworzony na Jego podobieństwo. Jednak (Uzupełnij). 3. Według Pisma Świętego Bóg ma części ciała (ramię, oczy). Jednak (Uzupełnij). 4. Pismo Święte określa położenie Boga w przestrzeni. Jednak (Uzupełnij). 5. W Piśmie Świętym Bóg wyznacza granice przestrzeni. Jednak (Uzupełnij).
R1DMSGVhh95Y211
Ćwiczenie 2
Na podstawie całości tekstu Tomasza zdecyduj, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe. Bóg jest cielesny. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Bóg jest i duchowy, i cielesny. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Natura Boga jest prosta. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Tomasz głosi immaterializm i spirytualizm – poglądy, zgodnie z którymi materia nie istnieje realnie, co oznacza, że przyroda jest w swojej istocie duchowa. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
1
Ćwiczenie 3
RdDPq3YwOGGrZ
Ułóż we właściwej kolejności przesłanki dowodu z ruchu. Elementy do uszeregowania: 1. Nie możemy w nieskończoność cofać się w łańcuchu przyczyn – żeby wyjaśnić, dlaczego ruch w ogóle się zaczął, musimy przyjąć, że istnieje jedna przyczyna, która wprawiła wszystko w ruch, choć sama się nie poruszała., 2. Nic nie porusza się samo z siebie., 3. Ciało może wprawić w ruch tylko inne ciało., 4. W przyrodzie istnieje ruch.

Wniosek

Istnieje pierwsza przyczyna ruchu, która sama musi być nieporuszona. 

21
Ćwiczenie 4

Na podstawie dowodu z ruchu wykaż, że Bóg nie jest ciałem. 

Rw5ZLPB2Jl2zp
(Uzupełnij).
RMrF2jqpodieC1
Ćwiczenie 5
Co rozwija się, według Tomasza, od możności do aktu? Możliwe odpowiedzi: 1. ciała, 2. Bóg, 3. Bóg i ciała, 4. wszystko, co istnieje
2
Ćwiczenie 6

Uporządkuj rozumowanie, które z doskonałej szlachetności Boga wywodzi wniosek, że nie jest on ciałem.

R1Qs29SBlqqFy
Elementy do uszeregowania: 1. Ciało żyje dzięki duszy., 2. Ciało może żyć lub nie żyć., 3. Bóg jest najszlachetniejszym z bytów., 4. Dusza jest szlachetniejsza od ciała., 5. To, co żyje, jest szlachetniejsze od tego, co nie żyje.

Wniosek

Bóg nie może być ciałem. 

31
Ćwiczenie 7

Czy według Tomasza z Akwinu Bóg jest częścią przyrody? Uzasadnij swoją odpowiedź.

RdYJF7QFDWBJB
(Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 8

Dwa ważne stanowiska teologiczne, które określają stosunek Boga do świata, to teizm i panteizm. Zapoznaj się z ich definicjami. Zdecyduj, które ze stanowisk zajmuje Tomasz, a następnie uzasadnij swoją odpowiedź, odwołując się do problemu cielesności Boga.

Teizm

Panteizm

Stanowisko teologiczne, które przyjmuje, że istnieje jeden, osobowy i transcendentny
(czyli istniejący na zewnątrz,
poza granicami świata) Bóg,
który jest stwórcą świata i ludzi oraz sprawuje nad swoim stworzeniem opiekę.

Stanowisko teologiczne, które przyjmuje, że Bóg jest tożsamy ze światem. 

R1GwxqaKsFktb
Stanowisko Tomasza: (Uzupełnij) Uzasadnienie: (Uzupełnij).