Sprawdź się
Pokaż ćwiczenia:
Ćwiczenie 1
Ćwiczenie 2
Ćwiczenie 3
Ćwiczenie 4
Ćwiczenie 5
Ilustracje do ćwiczeń 6 i 7
Ćwiczenie 6
Ćwiczenie 7
Ćwiczenie 7
Ćwiczenie 8
Ćwiczenie 9
Czym zajmuje się I U C N (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) ?
Jakie są najważniejsze uprawy, na których bazuje codzienne wyżywienie? Jakie zioła są wykorzystywane do potraw?
Kaukaz: pszenica, żyto, owies, jabłoń; basen Morza Śródziemnego: tymianek, rozmaryn, szałwia.
Jaka jest rola roślin w ekosystemie?
Kolega nie ma racji. Bez roślin nie tworzyłyby się łańcuchy pokarmowe, a więc zwierzęta nie mogłyby żyć. Rośliny oprócz pokarmu zapewniają zwierzętom miejsce do życia.
Ilustracje do ćwiczeń 6 i 7
Przyjrzyj się ilustracji i pomyśl, jakie tam panują warunki klimatyczne.
Mała powierzchnia liści ogranicza parowanie wody, którą trzeba oszczędzać w suchym środowisku. Włoski na liściach (kutner) zatrzymują wodę opadową, rosę lub mgłę, co wspomaga zaopatrzenie rośliny w wodę w suchym środowisku. Gęste, mocno ulistnione pędy chronią roślinę przed niskimi temperaturami i wiatrem. Zwarta, niska darń to przystosowanie do silnych wiatrów.
Wniosek musi odnosić się do przedmiotu badań.
W Europie (w ostatnim dwudziestoleciu) wzrasta powierzchnia pokryta lasem (obserwuje się trend rosnący), a w Afryce w tym samym okresie powierzchnia pokryta lasem zmniejsza się (występuje trend spadkowy).
IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody) stosuje skalę oceny ryzyka wyginięcia gatunku. Wykres przedstawia udział gatunków zagrożonych w stosunku do ogółu gatunków roślin w pięciu regionach.
Wskaźnikiem różnorodności jest liczba gatunków zagrożonych.
Region Kalifornii, gdyż tam jest największa bioróżnorodność/największy udział procentowy gatunków zagrożonych wyginięciem.