Sprawdź się
Przyjmijmy, że mamy do dyspozycji dwie liczby naturalne dodatnie i , które są mianownikami w ułamkach:
Materiał źródłowy od ćwiczeń nr 8–9
Ćwiczenia 8‑9 pochodzą z informatora maturalnego autorstwa CKE. Dokument znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej CKE.
Fani spotykają się z ulubionymi gwiazdami filmowymi w sali, której podłoga ma kształt kwadratu. Podłogę podzielono pionowymi i poziomymi liniami na mniejsze kwadraty rozmiaru 1x1. Zaproszona gwiazda zawsze siada w środku sali. Fani zajmują miejsca w sali na przecięciach linii. Jedno miejsce może zająć co najwyżej jedna osoba.
Po wejściu na salę wypełniają oni kolejno strefy zaznaczone na Rys. 2. kwadratami, każdą strefę maksymalnie, jak się da. Fani zajmują tylko te miejsca, z których gwiazda jest widoczna, co oznacza, że na odcinku łączącym ich miejsce z miejscem zajmowanym przez gwiazdę nie ma żadnej innej osoby. Na potrzeby zadania fanów i gwiazdę utożsamiamy z punktami, które zajmują. Na Rys.1. przedstawione jest przykładowe rozmieszczenie wszystkich osób zgodnie z opisem. Na Rys. 2. pokazany jest przykładowe całkowite wypełnienie sali w 3 strefach. Jak widać w I strefie zasiądzie 8 fanów, w II strefie – 8, a w III aż 16.
Potraktuj salę (Rys. 1.) jako układ kartezjański, przyjmując pozycję gwiazdy jako punkt (0, 0), a pozycje fanów jako punkty kratowe o określonych współrzędnych (x, y). Zapisz, wykorzystując pseudokod, algorytm sprawdzający, czy fan może stanąć w miejscu o danych współrzędnych (x, y).
Specyfikacja problemu:
Dane:
x
,y
– liczby całkowite określające położenie fana względem gwiazdy
Wynik:
Komunikat
TAK
, jeżeli fan widzi gwiazdę lub komunikatNIE
– jeżeli fan gwiazdy nie widzi.