Sprawdź się
„Allogeniczna transplantacja szpiku polega na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych od dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego i przeszczepieniu ich biorcy. Po zabiegu krwiotwórcze komórki dojrzewają w organizmie pacjenta, przekształcając się w leukocyty, erytrocyty oraz trombocyty.”
Indeks górny Źródło: Monika Majewska, Przeszczep szpiku wykorzystuje się w leczeniu ponad 70 chorób, serwis „Puls Medycyny”, 26.01.2020. Indeks górny koniecŹródło: Monika Majewska, Przeszczep szpiku wykorzystuje się w leczeniu ponad 70 chorób, serwis „Puls Medycyny”, 26.01.2020.
„Przełomem było udane reprogramowanie komórek skóry, fibroblastów, do komórek pluripotencjalnych, z wykorzystaniem zaledwie czterech z wielu poznanych czynników odpowiedzialnych za pluripotencjalność. Dokonał tego zespół japońskiego naukowca Shin’yi Yamanaki: po raz pierwszy w 2006 roku na komórkach mysich, w roku 2007 natomiast na ludzkich fibroblastach. Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS), bo tak je nazwano, przypominają zarodkowe komórki macierzyste nie tylko morfologicznie, ale także pod względem szeregu cech charakterystycznych dotąd tylko dla tych drugich. Co najistotniejsze, wykazują pluripotencjalność i w warunkach in vitro mogą różnicować do różnych typów komórek występujących w dorosłym organizmie.”
Indeks górny Źródło: Monika Maleszewska, Co dalej z iPS?, serwis „BioTechnolog”, 13.05.2008. Indeks górny koniecŹródło: Monika Maleszewska, Co dalej z iPS?, serwis „BioTechnolog”, 13.05.2008.