Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Pokaż ćwiczenia:
R3T0JRJzmw2hP1
Ćwiczenie 1
Egzystencjalistą nie był... Możliwe odpowiedzi: 1. Nietzsche., 2. Kierkegaard., 3. Sartre., 4. Camus., 5. Schopenhauer.
1
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z treścią poniższego cytatu z Myśli Pascala, a następnie wskaż zdanie zgodne z jego treścią.

Blaise Pascal Myśli

Człowiek jest tylko trzciną, najwątlejszą w przyrodzie, ale trzciną myślącą. Nie potrzeba, iżby cały wszechświat uzbroił się, aby go zmiażdżyć: mgła, kropla wody wystarczy, aby go zabić. Ale gdyby nawet wszechświat go zmiażdżył, człowiek byłby i tak czymś szlachetniejszym niż to, co go zabija, ponieważ wie, że umiera, i zna przemoc, którą wszechświat ma nad nim. Wszechświat nie wie nic.
Cała nasza godność spoczywa tedy w myśli. Stamtąd trzeba nam się wywodzić, a nie z przestrzeni i czasu, których nie umielibyśmy zapełnić. Silmy się tedy dobrze myśleć: oto zasada moralności.

cw2 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 90.
RQZs7y3FW8ity
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
RRMcRFMdQewaX1
Ćwiczenie 3
Możliwe odpowiedzi: 1. Myśli składają się jedynie z aforyzmów i nie zawierają dłuższych form wypowiedzi., 2. Pomimo doniosłego znaczenia Myśli Pascala nie znajdujemy w nich opisu zakładu, który zwiemy zakładem Pascala., 3. Jednym z głównych tematów Myśli jest zagadnienie porządku rozumu i porządku serca., 4. Myśli są jedynym dziełem natury filozoficznej, które napisał Pascal.
1
Ćwiczenie 4

Zapoznaj się z poniższym cytatem z Myśli Pascala, a następnie odpowiedz na co zwraca uwagę autor?

Blaise Pascal Myśli

Pożądamy prawdy, a znajdujemy w sobie jedynie niepewność. Szukamy szczęścia, a znajdujemy jedynie nędzę i śmierć. Jesteśmy niezdolni nie pragnąć prawdy i szczęścia, a nie jesteśmy zdolni ani do pewności, ani do szczęścia. Pozostawiono nam to pragnienie tak, aby nas ukarać, jak aby nam dać uczuć, skądeśmy spadli.

cw4 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 113.
RRIWfDRSkaKKS
W powyższym cytacie Pascal mówi o rozumie ludzkim, opisując jego ograniczoność.prawdafałsz
2
Ćwiczenie 5

Poniżej znajduje się wymowny cytat z Myśli Pascala. Wskaż zdanie, które najpoprawniej oddaje jego treść.

Blaise Pascal Myśli

Myśl stanowi wielkość człowieka.

cw5 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 90.
R1SC2rnLMOlJZ
Możliwe odpowiedzi: 1. Pascal ma na myśli, że tylko wtedy, gdy człowiek myśli, jest w stanie przeniknąć wszelkie prawdy, jakie tylko zechce., 2. Pascal sugeruje nam tutaj delikatnie, że ludzka myśl jest w stanie przeniknąć nawet niektóre zagadnienia przynależące do porządku serca., 3. Mówiąc „myśl” Pascal ma na myśli „rozum”., 4. Mówiąc o myśli Pascal ma na myśli stosunek pomiędzy nieskończoną myślą Boga, która potrafi powołać cały świat do istnienia, a myślą człowieka, która jest skończona, ograniczona, niedoskonała.
RhFQ6SYM2nETJ2
Ćwiczenie 6
Łączenie par. Zaznacz prawidłowe odpowiedzi dotyczące egzystencjalistyczne wątki w filozofii Pascala. Schellinga.. Próba przezwyciężenia bólu własnej egzystencji.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Ukazywanie człowieka jako istoty ograniczonej, kruchej i często przelęknionej wynikami swego namysłu.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Rozdarcie między doczesnością a wiecznością.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Lęk spowodowany niepewnością istnienia Boga.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Negowanie systemu wartości.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz. Rozważania nad egzystencją człowieka.. Możliwe odpowiedzi: prawda, fałsz
31
Ćwiczenie 7

Poniżej znajduje się fragment Myśli Pascala, w którym został zreferowany jego zakład. Zapoznaj się z treścią cytatu, a następnie odpowiedz na pytanie: dlaczego – zdaniem filozofa – ludzki rozum w ogóle nie może odpowiedzieć na kwestię dotyczącą istnienia Boga?

Blaise Pascal Myśli

Mówmy teraz wedle światła zdrowego rozsądku. Jeśli jest Bóg, jest on nieskończenie niepojęty, skoro nie mając ani części, ani granic, nie pozostaje do nas w żadnym stosunku. Jesteśmy tedy niezdolni pojąć ani czym jest, ani czy jest; w tym stanie rzeczy, któż ośmieli się rozstrzygać kwestię? nie my, którzy nie mamy z nim żadnego punktu styczności. Któż potępi tedy chrześcijan, iż nie mogą uzasadnić swoich wierzeń, skoro sami głoszą, iż wyznają religię, której nie mogą uzasadnić? Oświadczają, przedstawiając ją światu, że to jest głupstwo, a wy się później skarżycie, że jej nie udowadniają! (…) Zbadajmyż ten punkt i powiedzmy: „Bóg jest, albo Go nie ma. Ale na którą stronę się przechylimy? Rozum nie może tu nic określić: nieskończony chaos nas oddziela. Na krańcu tego nieskończonego oddalenia rozgrywa się partia, w której wypadnie cetno czy licho. Na co stawiacie? Wedle rozumu, nie możecie ani na to, ani na to; wedle rozumu nie możecie bronić żadnego z dwu. Nie zarzucajcie tedy błędu tym, którzy uczynili wybór; nie wiecie bowiem. — Nie, ale będę im zarzucał, iż uczynili nie ten wybór, ale w ogóle wybór; mimo bowiem że ten, co stawia na jedną stronę i ten co, na drugą, popełniają jednaki błąd, obaj popełniają błąd: trafnym jest nie zakładać się w ogóle.
— Tak, ale trzeba się zakładać; to nie jest rzecz dobrej woli, zmuszony jesteś. Cóż tedy wybierzesz? Zastanów się. Skoro trzeba wybierać, zobaczmy, przy czym mniej ryzykujesz. Masz dwie rzeczy do stracenia: prawdę i dobro; i dwie do stawienia na kartę: twój rozum i twoją wolę, twoją wiedzę i twoją szczęśliwość; twoja zaś natura ma dwie rzeczy, przed którymi umyka: błąd i niedolę. Skoro trzeba koniecznie wybierać, jeden wybór nie jest z większym uszczerbkiem dla twego rozumu niż drugi. To punkt osądzony. A twoja szczęśliwość? Zważmy zysk i stratę, zakładając się, że Bóg jest. Rozpatrzmy te dwa wypadki: jeżeli wygrasz, zyskujesz wszystko; jeżeli przegrasz, nie tracisz nic. Zakładaj się tedy że jest bez wahania.

cw6 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 64–65.
RT0Msq0Eh8eqG
(Uzupełnij).
3
Ćwiczenie 8

Ponownie zapoznaj się z treścią poniższego cytatu z Myśli Pascala, a następnie wskaż zdania, które poprawnie ukazują jego treść.

Blaise Pascal Myśli

Wielkość człowieka jest wielka w tym, iż on zna swoją nędzę. Drzewo nie zna swojej nędzy. Nędzą tedy jest czuć swoją nędzę, ale wielkością jest wiedzieć, że się jest nędznym.

cw7 Źródło: Blaise Pascal, Myśli, tłum. T. Boy-Żeleński, Kraków 2003, s. 99.
RE5tC6xvTbhXq
Zaznacz kolorem zielonym właściwe zdania a niewłaściwe kolorem czerwonym. Człowiek, tak jak reszta istota w świecie, nie jest świadom swojej nędzy. Rozum sprawia, że człowiek jest w stanie całkowicie zrozumieć swe miejsce w świecie. Uświadomienie sobie swojej nędzy (a więc małości) jest powodem, dla którego człowiek jest istotą wielką. Drzewo, podane przez Pascala jako przykład, nie zna nędzy swego losu, gdyż jest pozbawione światła rozumu.