Uzupełnij zdanie:
Przyczyną ruchu jednostajnego ciała po okręgu jest siła {#dośrodkowa} / {bezwładności}. Wartość tej siły jest {odwrotnie proporcjonalna} / {#wprost proporcjonalna} do kwadratu prędkości liniowej, z jaką ciało to się porusza.
Rolę siły dośrodkowej może pełnić:
Wzory pozwalające na wyznaczenie wartości siły dośrodkowej można zapisać jako: Fd=mv2r oraz Fd=m ω 2r. Ich równość wynika z relacji wiążącej:
Wyznacz wartość siły dośrodkowej, działającej na kulkę o masie m = 10 g, która porusza się po okręgu na nici o długości r = 20 cm. Kulka porusza się po okręgu, ruchem jednostajnym z prędkością v = 10 cm/s.
Odp. Fd = ............ N
Stosunek wartości sił dośrodkowych, działających na dwa satelity geostacjonarne o masach m = 50 kg i M = 80 kg, które poruszają się po takiej samej orbicie jest równy:
Wyznacz promień toru gokartowego, po którym z prędkością v = 36 km/h porusza gokart o masie m = 300 kg. Siła dośrodkowa działająca na gokart jest równa Fd = 300 N.
Odp. r = ............ m.
Podczas gry w ruletkę krupier rzuca niewielką metalową kulkę na obracającą się, okrągłą tarczę. Kulka porusza się ruchem jednostajnym po obrębie tarczy, wzdłuż progu ograniczającego. Źródłem siły dośrodkowej, działającej na kulkę jest:
Wyznacz wartość siły dośrodkowej działającej na Międzynarodową Stację Kosmiczną o masie m = 420 ton, krążącą wokół Ziemi po orbicie kołowej na wysokości h = 400 km. W obliczeniach przyjmij promień Ziemi R = 6400 km. Wynik podaj z dokładnością do dwóch cyfr znaczących.
Odp. Fd = ............ kN.
Wykorzystaj związek prędkości liniowej z prędkością kątową. Znajdź w Internecie, ile wynosi okres obiegu stacji.