Stwórz mem, który będzie twoim komentarzem do koncepcji przyrody Friedricha Wilhelma Josepha von Schellinga.
R1ETZGqL4MXhv1
R17o94Fmjg8IY
R1GJL79mmAKbD1
Ćwiczenie 2
RvedlgeomDD2C1
Ćwiczenie 3
RJNieg3SnnZoE1
Ćwiczenie 4
21
Ćwiczenie 5
Odpowiedz na pytanie, co było dla Schellinga inspiracją do podjęcia tematu moralności?
R2NhSGmvi9eK5
Wróć jeszcze raz do zakładki „Przeczytaj” i przypomnij sobie, kto i co inspirowało Schellinga.
Schelling demonstrował zgodność z imperatywem kategorycznym Kanta, akcentując tylko w regule posłuszeństwa prawu powszechnemu rolę samookreślania się wolnej inteligencji. Moralne samookreślanie się można jednak urzeczywistniać tylko w realnym świecie. Dlatego też Schelling przeszedł do dedukcji prawa moralnego i uznał, że jego idealna postać moralności to rozumność i trwałość, zabezpieczające przed chaosem egoistycznych, przypadkowych działań.
R1TrVEcBIbC0C2
Ćwiczenie 6
31
Ćwiczenie 7
Odpowiedz na pytanie, jaka jest, zdaniem Schellinga, rola sztuki?
R1CHznmTMkJsG
Co dla Schellinga oznaczał ogląd estetyczny? Jaką pełni on funkcję? Jaki związek z Absolutem ma sztuka?
Rola sztuki wiąże się ze specyfiką występującego w niej „oglądu estetycznego”, czyli swego rodzaju intuicji, odczucia spełnienia i jedności z prawdziwym bytem rodzącego się w przeżywaniu piękna. W oglądzie estetycznym zostaje przekroczona opozycja między nieświadomym rozwojem przyrody a świadomym działaniem inteligencji; między tym, co tylko przedmiotowe, a tym, co tylko podmiotowe. Tak oto sztuka stanowi dla Schellinga najwłaściwsze medium filozofii, a geniusz artystyczny dysponujący intuicją estetyczną jest najbliżej oglądania nieskończonego Absolutu w skończonych tworach inteligencji posługującej się naocznością.
3
Ćwiczenie 8
Odpowiedz na pytanie, czy filozoficzne stanowisko Schellinga dotyczące Boga można nazwać panteizmem? Uzasadnij swoją odpowiedź