Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości
      Uczeń:

      • zna treść Podania o Popielu.

    2. Umiejętności
      Uczeń:

      • potrafi pracować samodzielnie;

      • czyta ze zrozumieniem;

      • umie zredagować notatkę prasową, ogłoszenie;

      • potrafi poprawnie zacytować fragment tekstu literackiego;

      • posługuje się poprawną polszczyzną;

      • potrafi dokonać ogólnej oceny bohatera;

      • odróżnia tekst prozatorski od poetyckiego.

  2. Metoda pracy

    • praca samodzielna,

    • praca z tekstem literackim.

  3. Środki dydaktyczne

    • karta pracy.

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • sprawdzenie obecności;

        • rozdanie kart pracy;

        • podanie instrukcji, dotyczącej udzielania odpowiedzi na karcie pracy.

      2. Podanie celu lekcji.

      3. Zapisanie tematu zajęć.

    2. Faza realizacyjna

      TEST SZÓSTOKLASISTY

      1. Przeczytaj uważnie tekst, a następnie wykonaj poniższe polecenia.
        PODANIE O POPIELU Niedaleko od Gniezna, nad jeziorem Gopłem, wznosił się gród Kruszwica. Tam mieszkał książę Popiel, jeden z następców Lecha, i rządził krajem groźnie i surowo. Chciał większej władzy, niż mieli jego poprzednicy. Chciał rządzić sam, nie pytając nikogo o radę. Żona Niemka opowiadała mu nieraz, że tak rządzą książęta w Niemczech.
        A w Polsce z dawna był obyczaj, że kniaź w ważniejszych sprawach zwoływał na radę starszych kmieci, czyli gospodarzy, właścicieli ziemi. Taka rada, z kmieci złożona, nazywała się wiecem.
        Popiel nie chciał zwoływać wieców, a kmiecie rozgniewani o to, nie chcieli z nim chodzić na wojnę, odmawiali mu posłuszeństwa.
        Popiel się obawiał, że z tego zatargu skorzystają jego stryjowie: połączą się z kmieciami i odbiorą mu władzę. Zaprosił więc stryjów na ucztę, żona przyprawiła trucizną miód i wino i otruła wszystkich.
        Trupy wrzucono do Gopła. Zbrodnia jednak została prędko ukarana. Z ciał potopionych stryjów wylęgły się tysiące myszy i wyruszyły wszystkie do Kruszwicy, prosto na dwór zbrodniarza.
        Przerażony Popiel, nie umiejąc walczyć z takim nieprzyjacielem, ratował się ucieczką i z całą rodziną szukał schronienia w murowanej wieży, wznoszącej się pośród jeziora na wyspie. Lecz myszy popłynęły za nim, dopadły go na wieży i zagryzły.

      2. Odpowiedz na pytania.

        1. Wiecem nazywano:

          1. radę starszych kmieci,

          2. zebrania doradców władcy,

          3. demonstracje przed zamkiem władcy.

        2. Popiel był następcą:

          1. Rusa,

          2. Lecha,

          3. Czecha.

        3. Kruszwica znajdowała się:

          1. w Polsce,

          2. nie wiadomo,

          3. w Niemczech.

        4. Myszy wylęgły się z:

          1. z ciał książąt niemieckich,

          2. z ciał zatopionych w Gople,

          3. z ciał poprzedników Popiela.

        5. Popiel nie chciał zwoływać wieców, gdyż:

          1. chciał rządzić sam,

          2. uważał innych za głupców,

          3. tak rządzą książęta w Niemczech.

      3. Wypisz z tekstu fragment, w którym opisane zostały okoliczności zabójstwa stryjów Popiela.……………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………

      4. Podkreśl wyrażenia, które dotyczą cech tekstu Podanie o Popielu. pisany prozą, pisany wierszem,
        o wydarzeniach opowiada narrator,
        o wydarzeniach opowiada podmiot liryczny,
        opis, opowiadanie, bajka, baśń, legenda, podanie,
        utwór wielowątkowy, utwór jednowątkowy.

      5. Podaj po trzy cechy Popiela i jego żony.
        Popiel……………………………………………………………………………………………
        żona……………………………………………………………………………………………..

      6. Jaką przestrogą są dla nas losy Popiela? W odpowiedzi użyj najwyżej dwóch zdań.
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………

      7. Ułóż dwuzdaniową wypowiedź Popiela namawiającego żonę do otrucia gości.
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………

      8. Zredaguj tekst ogłoszenia o poszukiwaniu nowego władcy, które mogłoby się pojawić w Kruszwicy.
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………

      9. Zredaguj notatkę prasową zawierającą informacje o tym, co się wydarzyło w Kruszwicy. ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………
        ………………………………………………………………………………………………………………………………

    3. Faza podsumowująca

      Przeprowadzenie ankiety dotyczącej sprawdzianu.

  5. Bibliografia

    1. Cecylia Niewiadomska, Podanie o Popielu, [w:] Hanna Kostyrko, Podania i legendy polskie, Warszawa 1970.

  6. Załącznikia.

    1. Ankieta
      Odpowiedz na pytania:

      1. Czy tekst Podanie o Popielu jest dla Ciebie interesujący?

        • Tak

        • Nie

      2. Które zadanie sprawiło Ci najwięcej trudności?
        ...................................................................................................................................

      3. Które zadanie wydało Ci się najłatwiejsze?
        ...................................................................................................................................

      4. Sprawdzian wydał Ci się:
        łatwy
        trudny
        umiarkowanie trudny

      5. Czy wystarczyło Ci czasu na wykonanie wszystkich poleceń?

        • Tak

        • Nie

    2. Instrukcja dla ucznia.

      1. Przeczytaj uważnie tekst Podanie o Popielu.

      2. Czytaj uważnie wszystkie polecenia.

      3. Poprawne odpowiedzi na pytania w poleceniu 2. zaznaczaj krzyżykiem. Jeśli się pomylisz, obwiedź krzyżyk kółkiem i ponownie zaznacz prawidłową odpowiedź krzyżykiem.

      4. Na wykonanie zadania wymagającego dłuższej odpowiedzi jest miejsce pod poleceniem.

      5. Pracuj samodzielnie.

        POWODZENIA

  7. Czas trwania lekcji
    45 minut

Rj2fZuEIqrRh2

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 38.27 KB w języku polskim
ReIubrWRCI36p

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 24.50 KB w języku polskim