Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Środki przymusu bezpośredniego w działaniach ochronnych

BPO.02. Ochrona osób i mienia - Technik ochrony fizycznej osób i mienia 541315

bg‑azure

Środki przymusu bezpośredniego stosowane przez pracowników ochrony fizycznej

GALERIA ZDJĘĆ

6

Spis treści

1

Środki przymusu bezpośredniego

7

Siła fizyczna

1
Siła fizyczna
R1NGyeF1FPOui
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna. Przedstawia zdjęcia trzech sytuacji, w których pracownik ochrony używa siły fizycznej względem napastnika. Na każdym zdjęciu pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na pierwszym zdjęciu napastnik leży twarzą do ziemi, a pracownik ochrony wykręca mu lewą rękę do tyłu, a plecy dociska kolanem. Na drugim zdjęciu napastnik wyprowadza cios pięścią w kierunku pracownika ochrony. Ochroniarz blokuje cios, krzyżując ręce nad głową. Na ostatnim zdjęciu pracownik ochrony trzyma pochylonego napastnika, który ma skrzyżowane ręce za plecami. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Siła fizyczna
    Tekst
    Pierwszym ze środków przymusu bezpośredniego, używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej, jest siła fizyczna. Istota tego środka wymaga właściwego przygotowania fizycznego pracownika ochrony fizycznej.
Siła fizyczna
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Siła fizyczna w postaci technik obrony - blok krzyżowy górny obiema rękami
R1GVQGk4RxYJM
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna w postaci techniki obrony. Przedstawia napastnika, który atakuje pracownika ochrony wyprowadzając cios pięścią. Ochroniarz blokuje cios, krzyżując ręce nad głową. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Przykład techniki używanej jako środek przymusu bezpośredniego – siła fizyczna w postaci techniki obrony. Blok krzyżowy górny obiema rękami w obronie przed napastnikiem atakującym pięścią z góry.
Siła fizyczna w postaci techniki obrony
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Siła fizyczna w postaci technik transportowych - dźwignia transportowa łokciowo‑barkowa w pozycji stojącej
R10AYfq6YvHoF
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna w postaci techniki transportowej. Przedstawia pracownika ochrony, który trzyma pochylonego napastnika za skrzyżowane za plecami ręce. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Przykład techniki używanej jako środek przymusu bezpośredniego - siła fizyczna w postaci techniki transportowej. Pracownik ochrony fizycznej wykonuje dźwignię transportową łokciowo-barkową na rękę zgiętą do tyłu w pozycji stojącej z jednoczesną kontrolą głowy napastnika.
Siła fizyczna w postaci techniki transportowej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Siła fizyczna w postaci technik obezwładnienia - dźwignia łokciowo‑barkowa w pozycji leżącej
RmgvoW8C4YieW
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna w postaci techniki obezwładnienia. Przedstawia napastnika leżącego twarzą do ziemi, podczas gdy pracownik ochrony wykręca mu lewą rękę do tyłu, a plecy dociska kolanem. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Przykład techniki używanej jako środek przymusu bezpośredniego - siła fizyczna w postaci techniki obezwładniania. Pracownik ochrony fizycznej wykonuje dźwignię łokciowo-barkową na rękę prostą z jednoczesną kontrolą napastnika w pozycji leżącej twarzą do podłoża. Technika ta stosowana jest na przykład po ujęciu napastnika.
Siła fizyczna w postaci techniki obezwładnienia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

8

Kajdanki

R2TXNvzhfSik51
Ilustracja zatytułowana jest kajdanki. Przedstawia stojącego, łysego mężczyznę, który ma z przodu ręce skute kajdankami. Ubrany jest w szarą koszulkę i ciemne bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Drugim ze środków przymusu bezpośredniego, używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej, są kajdanki zakładane na ręce. Generalną zasadą wynikającą z zapisów ustawowych jest zakładanie kajdanek na ręce trzymane z tyłu. Jednak, gdy w ocenie pracownika ochrony fizycznej prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest nieznaczne, kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu.
Kajdanki
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

9

Pałka służbowa

1
Pałka służbowa
R5Kl3OpbZm75w
Ilustracja zatytułowana jest pałka służbowa. Przedstawia trzy rodzaje pałek. Pierwsza to pałka typu tonfa. Wykonana jest z czarnego tworzywa sztucznego. Rękojeść jest ustawiona prostopadle do pałki. Druga to pałka teleskopowa. Jest czarna. Składa się z rękojeści z tworzywa sztucznego i metalowej, rozkładanej rury. Ostatni rodzaj to pałka służbowa prosta. Wykonana jest z białego tworzywa sztucznego. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Trzecim ze środków przymusu bezpośredniego, używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej, jest pałka służbowa. Występuje w formie pałki prostej, teleskopowej lub wielofunkcyjnej typu tonfa.
Pałka służbowa
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pałka służbowa wielofunkcyjna typu tonfa
RTKIatBp6sXtd
Ilustracja zatytułowana jest pałka służbowa typu tonfa. Przedstawia pracownika ochrony w czarnej koszuli służbowej, czarnej czapce i granatowych bojówkach. W prawej ręce trzyma za rękojeść pałkę typu tonfa. Dłuższa część pałki przylega do przedramienia. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Środek przymusu bezpośredniego - pałka służbowa wielofunkcyjna typu tonfa.
Pałka służbowa typu tonfa
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pałka służbowa prosta
R120j5cYLY4um
Ilustracja zatytułowana jest pałka służbowa prosta. Przedstawia pracownika ochrony z profilu, w czarnej koszuli służbowej, czarnej czapce i granatowych bojówkach. W prawej, zgiętej ręce trzyma za rękojeść pałkę prostą i opiera ją na ramieniu. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Środek przymusu bezpośredniego - pałka służbowa prosta.
Pałka służbowa prosta
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pałka służbowa teleskopowa
RWHEqALCYfftv
Ilustracja zatytułowana jest pałka służbowa teleskopowa. Przedstawia pracownika ochrony z profilu, w czarnej koszuli służbowej, czarnej czapce i granatowych bojówkach. W prawej, zgiętej ręce trzyma za rękojeść pałkę teleskopową i opiera ją na ramieniu. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Środek przymusu bezpośredniego - pałka służbowa teleskopowa.
Pałka służbowa teleskopowa
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

10

Pies służbowy

RQsbmI8nC44D81
Ilustracja zatytułowana jest pies służbowy. Przedstawia pracownika ochrony od przodu. Ochroniarz ubrany jest w czarny mundur złożony z koszuli, spodni bojówek, butów i czapki z daszkiem. Ma na sobie brązową kamizelkę. W zasobnikach kamizelki znajdują się kajdanki, gaz łzawiący, zapasowe magazynki i krótkofalówka. Przez szyję ma przewieszony pistolet maszynowy z rozłożoną kolbą. Przy spodniach przyczepiony jest pistolet. Obok pracownika siedzi pies - owczarek belgijski w specjalnej uprzęży. Sierść ma krótką, w odcieniach brązu i czerni. Ma otwarty pysk i wyciągnięty język. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Czwartym ze środków przymusu bezpośredniego używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej jest pies służbowy.
Pies służbowy
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

11

Ręczny miotacz substancji obezwładniających

R1UJKfSTduPHA1
Ilustracja zatytułowana jest ręczny miotacz chemicznych substancji obezwładniających. Przedstawia pracownika ochrony z profilu. Ochroniarz ubrany jest w czarną koszulę, czapkę i granatowe bojówki. Prawą dłoń trzyma na kaburze z pistoletem. Lewą rękę ma wyprostowaną przed siebie i trzyma mały zbiornik z substancją obezwładniającą. Widoczna jest chmura substancji przed zbiornikiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Piątym ze środków przymusu bezpośredniego, używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej jest ręczny miotacz substancji obezwładniających.
Ręczny miotacz chemicznych substancji obezwładniających
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

12

Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej

1
Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej
RPMDmWwfummPr
Ilustracja zatytułowana jest przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Przedstawia trzy paralizatory. Pierwszy ma formę pistoletu złożonego z rękojeści, lufy i spustu. Drugi i trzeci składa się z czarnej rękojeści z tworzywa sztucznego. Na końcu są umieszczone metalowe elektrody. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Szóstym ze środków przymusu bezpośredniego, używanym bądź wykorzystywanym przez pracowników ochrony fizycznej, są przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, tak zwane paralizatory.
Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Paralizator ze stałymi elektrodami
R1BboIBjytZAx
Ilustracja zatytułowana jest paralizator ze stałymi elektrodami. Przedstawia pracownika ochrony, który dotyka paralizatorem przedramienia napastnika. Drugą rękę ma zgięta i zasłania twarz. Pracownik ochrony ubrany jest w czarną koszulę, czapkę i granatowe bojówki. Napastnik ubrany jest w szarą koszulkę i czarne bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Środek przymusu bezpośredniego - przedmiot przeznaczony do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Pracownik ochrony fizycznej trzyma w wysuniętej przed siebie ręce przedmiot przeznaczony do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, tzw. paralizator ze stałymi elektrodami.
Paralizator ze stałymi elektrodami
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Użycie i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego

13

Siła fizyczna

1
Siła fizyczna – użycie
Rq7Z9SOtWTGVq
Ilustracja zatytułowana jest siła fizyczna. Przedstawia zdjęcia trzech sytuacji, w których pracownik ochrony używa siły fizycznej względem napastnika. Na każdym zdjęciu pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na pierwszym zdjęciu napastnik leży twarzą do ziemi, a pracownik ochrony wykręca mu lewą rękę do tyłu, a plecy dociska kolanem. Na drugim zdjęciu napastnik wyprowadza cios pięścią w kierunku pracownika ochrony. Ochroniarz blokuje cios, krzyżując ręce nad głową. Na ostatnim zdjęciu pracownik ochrony trzyma pochylonego napastnika, który ma skrzyżowane ręce za plecami. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego to zastosowanie przez pracownika ochrony fizycznej środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej wobec osoby.
    Pracownik ochrony fizycznej ma prawo stosować siłę fizyczną w postaci technik:
    • transportowych,
    • obrony,
    • obezwładnienia.

    Pracownik ochrony fizycznej używając siły fizycznej nie zadaje uderzeń, chyba że działa w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie własne lub innych osób albo na mienie lub przeciwdziała ucieczce.
Siła fizyczna – użycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Technika obrony – użycie
R1WyvSHRf2rm7
Ilustracja zatytułowana jest Technika obrony - użycie. Przedstawia napastnika, który atakuje pracownika ochrony wyprowadzając cios pięścią. Ochroniarz blokuje cios, krzyżując ręce nad głową. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego - siły fizycznej w postaci techniki obrony.
    Pracownik ochrony fizycznej broni się blokiem krzyżowym górnym, czyli oburącz, przed atakiem pięścią z góry.
Technika obrony – użycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Technika obezwładniania – użycie
RxH8K6bCe9SE6
Ilustracja zatytułowana jest Technika obezwładniania - użycie. Przedstawia napastnika leżącego twarzą do ziemi, podczas gdy pracownik ochrony wykręca mu lewą rękę do tyłu, a plecy dociska kolanem. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego - siły fizycznej w postaci techniki obezwładniania.
    Pracownik ochrony obezwładnia napastnika w pozycji leżącej twarzą do podłoża stosując dźwignię na staw łokciowy i barkowy.
Technika obezwładniania – użycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Technika transportowa – użycie
R5MTR3wJyIvYt
Ilustracja zatytułowana jest Technika transportowa - użycie. Przedstawia pracownika ochrony, który trzyma pochylonego napastnika za skrzyżowane za plecami ręce. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, czapkę i kamizelkę. Napastnik ma na głowie kominiarkę, brązową koszulkę oraz bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego - siły fizycznej w postaci techniki transportowej.
    Pracownik ochrony fizycznej transportuje obezwładnionego napastnika w pozycji stojącej stosując dźwignię na staw łokciowy i barkowy.
Technika transportowa – użycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Siła fizyczna – wykorzystanie
R13ybAmGK7Ube
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna - wykorzystanie. Przedstawia dwa zdjęcia, na których pracownik ochrony wykonuje kopnięcie. Na lewym zdjęciu stoi przed zamkniętymi drzwiami i wyprowadza cios nogą w ich stronę. Ma dłonie ułożone w pięść i trzyma je na wysokości twarzy. Ubrany jest w mundur złożony z czarnej koszuli, spodni bojówek i czapki. Przy pasie ma pałkę i paralizator. Na prawym zdjęciu pracownik ochrony jest atakowany przez psa. Wyprowadza w jego stronę kopnięcie. Ubrany jest w taki sam mundur, jak na lewym zdjęciu. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej to zastosowanie przez pracownika ochrony fizycznej środka przymusu bezpośredniego wobec zwierzęcia albo zastosowanie go w celu zatrzymania, zablokowania lub unieruchomienia pojazdu lub pokonania przeszkody.
    Pracownik ochrony fizycznej, wykorzystując siłę fizyczną, nie zadaje uderzeń, chyba że działa w celu odparcia zamachu na życie lub zdrowie własne lub innych osób albo na mienie lub przeciwdziała ucieczce.
Siła fizyczna – wykorzystanie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Pokonanie przeszkody
RKdKKnPN3y4Wn
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna - wykorzystanie. Przedstawia pracownika ochrony, który stoi przed zamkniętymi drzwiami i wyprowadza cios nogą w ich stronę. Ma dłonie ułożone w pięść i trzyma je na wysokości twarzy. Ubrany jest w mundur złożony z czarnej koszuli, spodni bojówek i czapki. Przy pasie ma pałkę i paralizator. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej w celu pokonania przeszkody - wyważenia zamkniętych drzwi.
Pokonanie przeszkody
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Obezwładnienie zwierzęcia
R16cBoasugXGv
Ilustracja zatytułowana jest Siła fizyczna - wykorzystanie. Przedstawia pracownika ochrony, który jest atakowany przez psa. Wyprowadza w jego stronę kopnięcie. Ubrany jest w mundur złożony z czarnej koszuli, spodni bojówek i czapki. Przy pasie ma pałkę i paralizator. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej w celu obezwładnienia zwierzęcia, na przykład atakującego psa.
Obezwładnienie zwierzęcia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

14

Kajdanki

1
Kajdanki – użycie
RHQBl03LRHzng
Ilustracja zatytułowana jest Kajdanki - użycie. Przedstawia dwa zdjęcia, na których są pracownik ochrony i skuty kajdankami zatrzymany. Na lewym zdjęciu zatrzymany ma ręce skute kajdankami z przodu. Ubrany jest w szarą koszulkę, czarne spodnie i kominiarkę. Obok niego stoi pracownik ochrony ubrany w mundur złożony z czarnej koszuli, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Przy pasie znajduje się pałka. Pracownik ochrony jedną rękę trzyma na ramieniu zatrzymanego, a drugą trzyma go za łokieć. Na prawy zdjęciu zatrzymany i pracownik ochrony przedstawieni są od tyłu. Zatrzymany nie ma kominiarki. Ręce ma skuty z tyłu. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek to zastosowanie kajdanek wobec osoby.
    • Kajdanek używa się w celu częściowego unieruchomienia kończyn.
    • Kajdanki zakłada się na ręce trzymane z tyłu.
    • W przypadku gdy - w ocenie uprawnionego - prawdopodobieństwo podjęcia próby ucieczki, stawiania czynnego oporu lub wystąpienia zachowania mogącego zagrażać życiu, zdrowiu lub mieniu jest nieznaczne, kajdanki można założyć na ręce trzymane z przodu.
Kajdanki – użycie
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Kajdanki założone na ręce z przodu
RhPirSrRNRCCY
Ilustracja zatytułowana jest Kajdanki założone na ręce z przodu. Przedstawia zatrzymanego ze skutymi rękami z przodu oraz pracownika ochrony. Zatrzymany ubrany jest w szarą koszulkę, czarne spodnie i kominiarkę. Obok niego stoi pracownik ochrony ubrany w mundur złożony z czarnej koszuli, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Przy pasie znajduje się pałka. Pracownik ochrony jedną rękę trzyma na ramieniu zatrzymanego, a drugą trzyma go za łokieć. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek założonych na ręce z przodu.
Kajdanki założone na ręce z przodu
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Kajdanki założone na ręce z tyłu
Rt58kcag5cYH0
Ilustracja zatytułowana jest Kajdanki założone na ręce z tyłu. Przedstawia zatrzymanego ze skutymi rękami z tyłu oraz pracownika ochrony. Obaj widoczni są od tyłu. Zatrzymany ubrany jest w szarą koszulkę, czarne spodnie i kominiarkę. Obok niego stoi pracownik ochrony ubrany w mundur złożony z czarnej koszuli z napisem ochrona, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Przy pasie znajduje się pałka. Pracownik ochrony jedną rękę trzyma na ramieniu zatrzymanego, a drugą trzyma go za łokieć. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek założonych na ręce z tyłu.
Kajdanki założone na ręce z tyłu
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Kajdanki założone na ręce z tyłu i technika transportowa
R1E2DuW23X4RK
Ilustracja zatytułowana jest Kajdanki założone na ręce z tyłu i technika transportowa. Przedstawia zatrzymanego ze skutymi rękami z tyłu oraz pracownika ochrony. Zatrzymany jest pochylony do przodu. Ubrany jest w szarą koszulkę, czarne spodnie i kominiarkę. Za nim stoi pracownik ochrony ubrany w mundur złożony z czarnej koszuli z napisem ochrona, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Pracownik ochrony jedną rękę trzyma na szyi zatrzymanego, a drugą trzyma go pod ramię. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek poprzez założenie ich na ręce z tyłu połączone z użyciem techniki transportowej - chwytu jak do dźwigni łokciowo-barkowej.
Kajdanki założone na ręce z tyłu i technika transportowa
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykorzystanie kajdanek w celu pokonania przeszkody
R1GF5NzImS1i8
Ilustracja zatytułowana jest Wykorzystanie kajdanek w celu pokonania przeszkody. Przedstawia pracownika ochrony, który w dłoni trzyma kajdanki i uderza nimi w szybę samochodu. Wewnątrz siedzi zamaskowany mężczyzna. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur złożony z czarnej koszuli z napisem ochrona, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Przy pasie widoczna jest pałka. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek w celu pokonania przeszkody i udaremnienia ucieczki napastnikowi.
Wykorzystanie kajdanek w celu pokonania przeszkody
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

15

Pałka służbowa

1
Użycie pałki służbowej typu tonfa w postaci dźwigni transportowej
R1PPW2HixS4xs
Ilustracja zatytułowana jest Użycie pałki służbowej typu tonfa w postaci dźwigni transportowej. Przedstawia zatrzymanego oraz pracownika ochrony. Zatrzymany jest pochylony do przodu. Rękę ma wykręconą do tyłu. Trzyma za nią pracownik ochrony, który jednocześnie trzyma pałkę typu tonfa za rękojeść. Pałka znajduje się pod ramieniem zatrzymanego. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci pałki służbowej poprzez założenie napastnikowi dźwigni łokciowo-barkowej przy użyciu pałki wielofunkcyjnej typu tonfa.
Użycie pałki służbowej typu tonfa w postaci dźwigni transportowej
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Użycie pałki służbowej w postaci uderzenia
R1GxNMcOxoo9I
Ilustracja zatytułowana jest Użycie pałki służbowej w postaci uderzenia. Przedstawia napastnika, który napiera na drzwi rękoma i kopie je nogą. Za nim stoi pracownik ochrony, który uderza napastnika pałką w udo, a drugą ręką zakrywa twarz. Napastnik ubrany jest w szarą koszulkę i czarne spodnie oraz kominiarkę na głowie. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci pałki służbowej poprzez zadanie uderzenia pałką wielofunkcyjną typu tonfa w umięśnioną część ciała agresywnego napastnika, który niszczy mienie.
Użycie pałki służbowej w postaci uderzenia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykorzystanie pałki służbowej w celu pokonania przeszkody
R1M1ZHt1WeZ6k
Ilustracja zatytułowana jest Wykorzystanie pałki służbowej w celu pokonania przeszkody. Przedstawia pracownika ochrony, który trzyma oburącz pałkę typu tonfa i uderza jej rękojeścią w szybę. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci pałki służbowej w celu pokonania przeszkody - wybicia szyby i przeciwdziałania bezpośredniemu zamachowi na chronione mienie.
Wykorzystanie pałki służbowej w celu pokonania przeszkody
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

16

Pies służbowy

1
Użycie psa służbowego
RT3xnfG8iWSAC
Ilustracja zatytułowana jest Użycie psa służbowego. Przedstawia pracownika z psem na długiej smyczy, który szczeka na napastnika w kominiarce, który trzyma w ręku łom. Napastnik ubrany jest w szarą koszulkę i czarne spodnie oraz kominiarkę na głowie. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci psa służbowego w stosunku do atakującego napastnika uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie.
Użycie psa służbowego
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykorzystanie psa służbowego
Rtfcx6783VbZs
Ilustracja zatytułowana jest Wykorzystanie psa służbowego. Przedstawia pracownika z psem na długiej smyczy, który szczeka na innego psa stojącego obok. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci psa służbowego w celu obezwładnienia zwierzęcia - innego psa atakującego pracownika ochrony fizycznej.
Wykorzystanie psa służbowego
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

17

Chemiczny środek obezwładniający

1
Użycie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia osoby
RoAKAmmeiDOl5
Ilustracja zatytułowana jest Użycie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia osoby. Przedstawia pracownika, który stoi naprzeciwko napastnika i kieruje w jego stronę pojemnik z rozpylanym gazem łzawiącym. Napastnik unosi w ręku łom i kieruje się w stronę pracownika ochrony. Napastnik ubrany jest w szarą koszulkę, czarne spodnie oraz kominiarkę na głowie. Pracownik ochrony ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci chemicznego środka obezwładniającego w stosunku do napastnika uzbrojonego w niebezpieczne narzędzie.
    Napastnik atakuje pracownika ochrony fizycznej łomem.
Użycie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia osoby
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykorzystanie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia zwierzęcia
RECiewxe1ggKQ
Ilustracja zatytułowana jest Użycie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia osoby. Przedstawia pracownika ochrony, który stoi naprzeciwko psa i kieruje w jego stronę pojemnik z rozpylanym gazem łzawiącym. Ubrany jest w mundur, który składa się z czarnej koszuli, granatowych spodni i czarnej czapki z daszkiem. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci ręcznego miotacza substancji obezwładniających w celu obezwładnienia zwierzęcia.
    Pracownik ochrony fizycznej trzyma w ręce pojemnik z ręcznym miotaczem substancji obezwładniających, skierowany w stronę atakującego psa.
Wykorzystanie chemicznego środka obezwładniającego w celu obezwładnienia zwierzęcia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

18

Przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej

1
Użycie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia osoby
RQI8Q4aOVfrtk
Ilustracja zatytułowana jest Użycie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia osoby. Przedstawia pracownika ochrony, który dotyka paralizatorem przedramienia napastnika. Drugą rękę ma zgięta i zasłania twarz. Napastnik próbuje uderzyć pięścią ochroniarza. Pracownik ochrony ubrany jest w czarną koszulę, czapkę i granatowe bojówki. Napastnik ubrany jest w szarą koszulkę i czarne bojówki. Po prawej stronie znajduje się ramka, w której jest zbliżenie na miejsce przyłożenia paralizatora do przedramienia napastnika. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie środka przymusu bezpośredniego w postaci przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia osoby.
    Napastnik atakuje pracownika ochrony fizycznej, próbując uderzyć go pięścią w twarz.
Użycie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia osoby
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Wykorzystanie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia zwierzęcia
RWOeFs2CfgWQv
Ilustracja zatytułowana jest Wykorzystanie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia zwierzęcia. Przedstawia pracownika ochrony, który kieruję paralizator w stronę atakującego psa. Drugą rękę ma zgięta i zasłania twarz. Ubrany jest w czarną koszulę, czapkę i granatowe bojówki. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wykorzystanie środka przymusu bezpośredniego w postaci przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, czyli tak zwanego paralizatora w celu obezwładnienia zwierzęcia.
    Pracownik ochrony fizycznej kieruje trzymany w wysuniętej przed siebie ręce środek przymusu bezpośredniego w postaci przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej w stronę atakującego go psa.
Wykorzystanie przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania za pomocą energii elektrycznej w celu obezwładnienia zwierzęcia
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

3

Osoby, wobec których istnieją ograniczenia w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego

Rws9Suai69mMC1
Ilustracja zatytułowana jest Osoby, wobec których istnieją ograniczenia w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego. Przedstawia schematyczne rysunki trzech osób: kobiety w ciąży, dziecka i mężczyzny na wózku inwalidzkim. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Wobec kobiet w widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do trzynastu lat, oraz osób o widocznej niepełnosprawności pracownik ochrony fizycznej może stosować środki przymusu bezpośredniego w ograniczonym zakresie. Ograniczenia te wynikają przede wszystkim z uwarunkowań zdrowotnych, fizycznych i psychicznych.
Osoby, wobec których istnieją ograniczenia w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

4

Środki przymusu bezpośredniego stosowane na imprezach masowych

RKzCTEF4wDK9y1
Ilustracja zatytułowana jest Środki przymusu bezpośredniego stosowane na imprezach masowych. Przedstawia sześć zdjęć. Trzy zdjęcia przedstawiają skutego napastnika i pracownika ochrony. Na wszystkich zdjęciach napastnik ubrany jest w szarą koszulkę i czarne spodnie, a pracownik ochrony w mundur złożony z czarnej koszuli, granatowych spodni i czapki z daszkiem. Na pierwszym zdjęciu zatrzymany ma ręce skute kajdankami z przodu. Pracownik ochrony jedną rękę trzyma na ramieniu zatrzymanego, a drugą trzyma go za łokieć. Na drugim zdjęciu zatrzymany i pracownik ochrony przedstawieni są od tyłu. Zatrzymany nie ma kominiarki. Ręce ma skuty z tyłu. Trzecie zdjęcie przedstawia zatrzymanego ze skutymi rękami z tyłu oraz pracownika ochrony. Zatrzymany jest pochylony do przodu. Za nim stoi pracownik ochrony, który jedną rękę trzyma na szyi zatrzymanego, a drugą trzyma go pod ramię. Na czwartym zdjęciu jest pracownik ochrony, który trzyma w ręku zbiornik z gazem łzawiącym. Piąte zdjęcie przedstawia kajdanki, a szóste zbiornik z gazem łzawiącym. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Imprezy masowe zabezpieczają służby informacyjne i służby porządkowe. Obie podlegają Kierownikowi do spraw bezpieczeństwa na imprezie masowej. Do użycia środków przymusu bezpośredniego w trakcie imprezy masowej uprawnieni są tylko członkowie służb porządkowych, którzy muszą być wpisani na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej. Poza tym wpisem muszą mieć ukończone dodatkowe szkolenie specjalistyczne. Członkowie służby porządkowej działają na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego w czasie i w miejscu trwania imprezy masowej.
    Zgodnie z Ustawą z dnia dwudziestego marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych mogą oni użyć środków przymusu bezpośredniego w przypadku konieczności:
    • wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;
    • odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby.
    Dostępne dla nich środki przymusu bezpośredniego to:
    • siła fizyczna w postaci technik: transportowych i obrony,
    • kajdanki - zakładane na ręce,
    • chemiczne środki obezwładniające w postaci ręcznych miotaczy substancji obezwładniających.
Środki przymusu bezpośredniego stosowane na imprezach masowych
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

5

Środki przymusu bezpośredniego podczas typowych działań kwalifikowanego pracownika ochrony fizycznej

1
Ochrona imprez masowych
RzlIaNzU4X1nD
Grafika zatytułowana jest Ochrona imprez masowych. Przedstawia mężczyznę na murawie stadionu, który prowadzony jest pod ramiona przez pracowników ochrony. Mężczyzna ubrany jest w koszulkę i krótkie spodnie. Pracownicy ochrony ubrani są w czarne mundury oraz odblaskowe kamizelki z napisem służba porządkowa. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie siły fizycznej w postaci techniki transportowej przez członka służby porządkowej w czasie ochrony imprezy masowej.
Ochrona imprez masowych
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ochrona konwoju wartości pieniężnych
R11YgvNfkgBvP
Grafika zatytułowana jest Ochrona konwoju wartości pieniężnych. Przedstawia mężczyznę, który podchodzi do samochodu z konwojem pieniędzy. Z samochodu wysiada pracownik ochrony z walizką z pieniędzmi. Drugi pracownik kieruje w stronę napastnika ręczny miotacz substancji obezwładniających. Napastnik zakrywa twarz ręką i ubrany jest w bluzę z kapturem i spodnie. Pracownicy ochrony ubrani są w czarne mundury, kamizelki kuloodporne oraz kaski ochronne. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie ręcznego miotacza substancji obezwładniających przez konwojenta w czasie ochrony konwoju wartości pieniężnych.
Ochrona konwoju wartości pieniężnych
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ochrona osób
RI3r1SwLJsa2d
Grafika zatytułowana jest Ochrona osób. Przedstawia kobietę z torebką, która stoi przy samochodzie i zasłania twarz. Za nią pracownik ochrony blokuje cios pięścią ze strony napastnika. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie siły fizycznej – technik obrony, przez pracownika ochrony fizycznej w czasie ochrony osób.
Ochrona osób
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY-SA 3.0.
Ochrona obiektu lub obszaru
RYeycVYHMsw2L
Grafika zatytułowana jest Ochrona obiektu lub obszaru. Przedstawia pracownika ochrony, który prowadzi zatrzymanego. Zatrzymany jest pochylony do przodu i ma ręce skute kajdankami z tyłu. Pracownik ochrony jedną ręką trzyma go za szyję, a drugą pod ramię. Na ilustracji znajduje się punkt interaktywny, po kliknięciu którego pojawia się ramka z tekstem oraz z tożsamym z nim nagraniem audio.
  1. Tekst
    Użycie kajdanek i siły fizycznej – technik transportowych, przez pracownika ochrony fizycznej w czasie ochrony obiektu lub obszaru, po ujęciu osoby stwarzającej w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie chronionego mienia, w celu niezwłocznego oddania jej Policji.
Ochrona obiektu lub obszaru
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY-SA 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia