Scenariusz lekcji

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń

  • szuka informacji w tekście

  • zna zabytki antycznego Rzymu

b) Umiejętności

Uczeń

  • wzbogaca wiadomości o starożytnym Rzymie

  • potrafi pracować z tekstem literackim

  • potrafi tworzyć krótkie formy użytkowe

2. Metoda i forma pracy

Praca z tekstem, grupowa, indywidualna

3. Środki dydaktyczne

Ilustracje przedstawiające budowle starożytnego Rzymu, tekst Quo vadis H. Sienkiewicza, encyklopedia

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

1. Przedstawienie przez wybranego ucznia legendy o Remusie i Romulusie.

2. Sprawdzenie w encyklopedii informacji na temat położenia Rzymu.

3. Przypomnienie podstawowych wiadomości historycznych na temat starożytnego Rzymu ( ustrój, klasy społeczne, podboje, itp.).

b) Faza realizacyjna

1. Podział klasy na grupy i rozdanie poleceń (załącznik 1).

2. Praca w grupach.

3. Prezentacja wyników pracy grup w formie notatki (załącznik 2 ).

4. Oglądanie ilustracji przedstawiających budowle starożytnego Rzymu ( pałac Dioklecjana, Forum Romanum, Koloseum, Panteon, akwedukty itp.).

5. Wskazywanie cech charakterystycznych dla architektury antycznego Rzymu ( mozaiki i malowidła, nawy, rotundy, portyki, atrium, itp.).

c) Faza podsumowująca

5. Bibliografia

1. Sienkiewicz H. Quo vadis, PWW, Warszawa 1998.

2. Murdzek A.i in., Między nami.Książka dla nauczyciela, GWO, Gdańsk 2003.

3. Matusiak B., Lekcje języka polskiego w gimnazjum, Stentor, Warszawa 2001.

4. Stępień D., Sygut W., Sztuka w zasięgu ręki, MAC, Kielce 2003.

7. Czas trwania lekcji

8. Uwagi do scenariusza

R1Q2yIC4BaHEi

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 93.74 KB w języku polskim
R1eyuTStsNiFY

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 14.50 KB w języku polskim