Świat smart, czyli Internet Rzeczy (IoT)
Wstęp
Czy pamiętasz, kto jest uważany za wynalazcę telefonu? Kiedy to było?
Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek, lecz koncepcja narodziła się wcześniej. Już w XVII w. ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dokonać w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem.
Aleksander Bell patent uzyskał w roku 1876.
A czy pamiętacie, kiedy powstał pierwszy telefon dotykowy?
Pierwszy historycznie smartfon powstał w 1992 roku – było to prototypowe urządzenie o nazwie Simon, które IBM pokazał na targach COMDEX i wprowadził na rynek w 1993 roku. Oprócz funkcji telefonu komórkowego oferowało ono kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczną i gry. Użytkownik korzystał ze specjalnego pióra świetlnego.
Popularny, i przez niektórych uważany za pierwszy smartfon, iPhone firmy Apple zaprezentowany był przez Steve'a Jobs'a w 2007 roku.
Zdajecie sobie sprawę, jak wiele zmieniło się od czasów opatentowania telefonu przez Bella do pokazania na rynku smartfona. A jak wiele zmieniło się od pokazania na rynku pierwszego smartfona do dnia dzisiejszego? Co już potrafią Wasze smartfony, a do czego jeszcze mogą posłużyć?
Współcześnie coraz częściej mówi się o Internecie RzeczyInternecie Rzeczy (Internet przedmiotów, Internet of Things - IoT). Jest to sieć połączonych ze sobą urządzeń wyposażonych we wbudowane komputery. Sama definicja Internetu Rzeczy jest pojęciem dość skomplikowanym do precyzyjnego określenia. Pierwszy raz tego terminu użył w 1999 roku Kevin Ashton, określany mianem eksperta w dziedzinie innowacji cyfrowych. Myśląc o podłączeniu do Internetu, większość z nas wyobraża sobie komputery, tablety i smartfony. Tymczasem IoT opisuje świat, w którym prawie wszystko może być podłączone, równocześnie komunikując się między sobą. Innymi słowy świat fizyczny staje się w ten sposób wielkim systemem informacyjnym.
Internet Rzeczy kreują urządzenia lub zwykłe przedmioty, które za pomocą zainstalowanych czujników są w stanie przesyłać informacje. Może to być realizowane automatycznie, jednak w coraz większym zakresie realizuje się to z wykorzystaniem użytkownika, wyposażonego w urządzenie sterujące. Takim urządzeniem może być smartfon lub podobny sprzęt elektroniczny (smartwatch, tablet, komputer przenośny). Najważniejsze jest to, że takich urządzeń w powszechnym użytku jest coraz więcej. Sam dostęp do Internetu jest w obecnym świecie coraz bardziej powszechny, co jest kwestią niezbędną do upowszechniania się idei „Internetu Rzeczy”.
Podstawowym celem Internetu Rzeczy jest stworzenie inteligentnych przestrzeni tj. inteligentnych miast, transportu, produktów, budynków, systemów energetycznych, systemów zdrowia czy związanych z życiem codziennym. Podstawą rozwoju inteligentnych przestrzeni jest dostarczenie technologii, która zapewni ich realizację.
W tym miejscu warto wprowadzić jeszcze jedno pojęcie. Machine to MachineMachine to Machine (M2M) - jest to zdolność maszyn, urządzeń i obiektów do komunikowania się z ludźmi, i ze sobą nawzajem, online w celu usprawnienia procesów zarządzania zasobami. Taka komunikacja może odbywać się bezprzewodowo lub przewodowo, jednak M2M jest zwykle utożsamiane z transmisją danych w sieciach GSM.
zdalne zarządzanie i diagnostyka urządzeń,
otrzymywanie informacji bez opóźnień, w czasie rzeczywistym,
niezależność od lokalizacji urządzeń,
usprawnienie procesu wymiany informacji,
oszczędność czasu,
zwiększenie efektywności przez automatyzację zadań.
Czy w swoim otoczeniu macie takie urządzenia?
odróżnisz inteligentne domy od pozostałych;
do czego można wykorzystywać smartfon, aby ułatwić sobie życie.
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
wyjaśnia pojęcie „Internet Rzeczy”;
potrafi przedstawić szanse i zagrożenia związane z inteligentnymi urządzeniami wykorzystywanymi w różnych dziedzinach życia (medycyna, komunikacja, sprzęt AGD).
ŚWIAT SMART, CZYLI INTERNET RZECZY (IoT) – audiobook
Rozdziały audiobooka:
Świat smart – cz. I
Świat smart – cz. II
Podsumowanie
Notatka dla prowadzącego:
Przed rozpoczęciem pracy z audiobookiem możesz skorzystać z przygotowanego scenariusza lekcji, który pokazuje, jak wdrożyć materiały multimedialne w tok lekcji.
Podczas odsłuchiwania audiobooka, zwróć uwagę na to, w jaki sposób Internet RzeczyInternet Rzeczy potrafi ułatwić nam życie.
Jakie znasz zastosowania Internetu RzeczyInternetu Rzeczy w otaczającym Cię świecie?
Czy Twoim zdaniem Internet Rzeczy jest dla Ciebie szansą czy zagrożeniem?
Jak myślisz, czy wraz z rozwojem technologii na naszym rynku łatwo jest w dzisiejszych czasach żyć ludziom starszym lub niepełnosprawnym?
Podsumowanie
Czy Internet RzeczyInternet Rzeczy jest zagrożeniem?
Funkcjonowanie Internetu Rzeczy na pierwszy rzut oka wygląda jak spełnienie marzeń o świecie, w którym uciążliwe obowiązki są domeną maszyn.
Jednak czy na pewno tak jest?
Już teraz wiele słyszymy o atakach hakerów, o cyberprzestępczości, cyberprzemocy, o wirusach i zagrożeniach.
A co się stanie, jeśli każdy z nas otrzyma władzę w postaci telefonu, pilota, z którym może zrobić prawie wszystko?
Czy nie dojdzie do sytuacji, że staniemy się niewolnikami tego małego urządzenia?
Co będzie, jeśli „ono” przestanie działać? Czy będziemy w stanie zrobić sobie herbatę? Czy podniesiemy rolety po nocy, jeśli telefon odmówi posłuszeństwa? Czy otworzymy drzwi do domu? A co z prywatnością w sieci?
W sieci zostawiamy o sobie mnóstwo informacji, gdzie kupujemy, co jemy, jak często nie ma nas w domu, jakie mamy przyzwyczajenia, na co chorujemy - o tym wszystkim będzie wiedział obserwujący nas komputer. Czy tego właśnie chcemy?
Zadanie dla uczniów: wykonaj mapę myśli związaną z Internetem RzeczyInternetem Rzeczy (np. korzystając z aplikacji https://bubbl.us).
Zadania
Słowniczek
to sieć połączonych ze sobą urządzeń. Są one wyposażone we wbudowane komputery. Możliwy jest ciągły przepływ informacji i komunikacji między urządzeniami podłączonymi do IoT. Świat fizyczny staje się wielkim systemem informacyjnym. Zainstalowane w urządzeniach czujniki przesyłają informacje. Następuje to automatycznie lub z wykorzystaniem użytkownika.
zdolność maszyn, urządzeń i obiektów do komunikowania się online z ludźmi i ze sobą nawzajem. Celem jest usprawnienie procesów zarządzania zasobami.