Światło
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Światło
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 9.11: demonstruje zjawisko załamania światła (zmiany kąta załamania przy zmianie kąta padania – jakościowo);
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
Cele zoperacjonalizowane:
Cel ogólny: Poznanie zjawiska załamania światła (jakościowo).
wie, że gdy światło przechodzi z jednego ośrodka do drugiego, to ulega załamaniu,
wie, że gdy światło przechodzi z powietrza do wody, to kąt załamania jest mniejszy od kąta padania,
wie, że gdy światło przechodzi z wody do powietrza, to kąt załamania jest większy od kąta padania,
wie, co to jest całkowite wewnętrzne odbicie światła i kiedy zachodzi,
wie, co to jest światłowód i jak działa.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
umie narysować bieg promienia padającego, odbitego i załamanego na granicy ośrodków,
zna przykłady występowania załamania światła w przyrodzie,
zna zastosowanie załamania światła w technice, w tym światłowodów,
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję: - gdzie spotkaliście się już z załamaniem światła? - czy spotkaliście się ze słowem: światłowód? | problemowa: aktywizująca dyskusja | zbiorowa, jednolita | |
Etap realizacji | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat: Nauczyciel przypomina uczniom: - że w ośrodkach jednorodnych światło rozchodzi się po liniach prostych - prawo odbicia światła od zwierciadeł płaskich. Pyta, co się stanie, gdy światło będzie biegło w dwóch ośrodkach? Nauczyciel przekazuje uczniom nową wiedzę na temat pojęcia załamania światła, promienia padającego i załamanego, kąta padania i kąta załamania, wyjaśnia zjawisko, wprowadza pojęcie całkowitego wewnętrznego odbicia, kąta granicznego ośrodka | notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza podana na lekcji przez nauczyciela | podająca: wykład informacyjny | zbiorowa, jednolita |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację. W trakcie prezentacji nauczyciel zachowuje aktywną postawę, pyta uczniów, czy potrafią wyjaśnić dany fragment prezentacji lub zadane w niej pytania, tłumaczy poszczególne fragmenty, wyjaśnia istotne szczegóły, odpowiada na pytania uczniów. Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zapowiadając przeprowadzenie ćwiczeń w grupach. | prezentacja (zasób nr 1) | eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji. Uczniowie dzielą się na 3 grupy Po wykonaniu doświadczeń nauczyciel dokonuje podsumowania na temat poznanych w ćwiczeniach zjawisk załamania światła oraz ich wyjaśnienia. | ćwiczenie (zasób nr 2) | praktyczna: ćwiczenia | grupowa, zróżnicowana | |
Etap podsumowujący | Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje wiadomości na załamania światła, kąta padania i kąta załamania, całkowitego wewnętrznego odbicia oraz zastosowania w/w zjawisk w życiu człowieka. Przypomina o zadaniu domowym zadanym w ostatnim ekranie prezentacji. | podająca: pogadanka | zbiorowa, jednolita |