- Wskazywać symbole narodowe.
- Charakteryzować polskie symbole narodowe.
- Przedstawiać zmiany w godle polskim na przestrzeni lat.
- Uzasadniać, dlaczego polskie symbole narodowe podlegają ochronie prawnej.
Polskie symbole narodowe są znamieniem tożsamości, patriotyzmu, honoru, dumy przynależności do państwa, godności Polaków. Zamanifestowania zjednoczenia duchowego z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń i świąt.
Symbole Rzeczypospolitej Polskiej
Każde państwo ma swoje własne symbole, które podkreślają jego suwerennośćsuwerenność. Polskie symbole narodowe wskazane zostały w Konstytucji Rzeczypospolitej PolskiejKonstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 rokuRozdział I
RZECZPOSPOLITAArt. 28 [...]
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
Polskie symbole narodowe wyrażają miłość Polaków do OjczyznyOjczyzny, dążenie do jedności Narodu, wspólnotę, tożsamość, pamięć, nadzieję. Są znakiem tożsamości, patriotyzmupatriotyzmu, honoru, dumy z przynależności do państwa, manifestowania zjednoczenia duchowego z narodem podczas ważnych dla kraju wydarzeń, godności Polaków.
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowychArt. 1. 1. Orzeł biały, biało‑czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.
3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa [...].
Przeczytaj fragment Ustawy o godle, barwach i hymnie RP z dnia 31 grudnia 1980 r., następnie uzasadnij, czy zgadzasz się że szanowanie symboli narodowych jest obowiązkiem.
Flaga
Po odzyskaniu niepodległości Sejm Ustawodawczy w dniu 1 sierpnia 1919 r. uchwalił ustawę o godłach i barwach narodowych, w której napisano: Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny ˗ biały, dolny zaś ˗ czerwony. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu.
Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach RP, umieszczony na maszcie. Ustalono stosunek szerokości flagi do jej długości 5:8.
Biało‑czerwona ma pierwszeństwo
W przypadku więcej niż jednej flagi w rzędzie, półkolu lub kole, kolejność uzależniona jest od ich miejsca w następującej hierarchii:
Flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej.
Flaga innego państwa.
Flaga województwa.
Flaga powiatu.
Flaga gminy (miasta, gminy miejsko‑wiejskiej, gminy wiejskiej).
Flaga Europejska.
Flaga organizacji międzynarodowej, np. flaga Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), flaga Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
Flaga służbowa (np. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Poczty Polskiej, straży miejskiej).
Flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.
Flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.
Hierarchii tej należy przestrzegać przy wszystkich formach eksponowania flag i bannerów w przestrzeni publicznej, na zewnątrz i wewnątrz budynków lub obiektów sportowych.
Godło
Legendy Polskie[...]– W imię Świętowita! – odkrzyknęli Lech, Czech i Rus i wskoczywszy na konie, ruszyli przed siebie. A każdy sprawdzał co chwila, czy nie zgubił sakiewki z tajemnym znakiem i myślał – jakie miejsce przeznaczył mu Świętowit i który z nich pierwszy na swoje miejsce trafi. I tak się zdarzyło, że pierwszy był Lech. Na leśnej polanie znalazł białe pióro. Takie samo jak to, które miał w sakiewce. Leżało w pobliżu drzewa, grubego, rozłożystego dębu, na dębie było gniazdo, a nad gniazdem krążył biały ptak. Orzeł. – To tu! – zrozumiał Lech i wskazując braciom orła, powiedział: – Tu jest moje miejsce. Tutaj zostanę pod skrzydłami białego ptaka. Wy pojedziecie dalej, a ja zbuduję tutaj gród. I nadam mu imię – Gniezno. Bo tu, gdzie orzeł ma swoje gniazdo, będzie i moje. Nie wiem, czy naprawdę tak powiedział. Ale wiem, że Biały Orzeł jest godłem naszego państwa, a Gniezno było pierwszą stolicą Polski i siedzibą pierwszego polskiego władcy – Mieszka. I że w słowach kryją się tajemnice przeszłości. O nazwie miasta uczeni mówią różnie. Jedni – że Gniezno wywodzi się od gniazda, inni – że od kniazia. Gniezno – kniezno – gród kniazia… A może obydwa słowa połączyły się w jedno? Może to i od gniazda, w którym zagnieździł się orzeł, i od kniazia – księcia, który miał na imię Lech? Bo to jest pewne, że tak właśnie miał na imię. Tak zapisane jest w starych kronikach. Nazywał się Lech i miał dwóch braci – Czecha i Rusa.
Hymn
Tekst Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, noszącej później tytuł Mazurek Dąbrowskiego lub Jeszcze Polska nie zginęła, powstał w 1797 roku w Włoszech. Napisał go Józef WybickiJózef Wybicki, który przyjechał do Włoch jako współorganizator Legionów PolskichLegionów Polskich generała Jana Henryka DąbrowskiegoJana Henryka Dąbrowskiego. Mazurek Dąbrowskiego - jak nazywano potem tę pieśń - towarzyszył Polakom we wszystkich bitwach kampanii napoleońskiej. Od 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego uznawany jest za hymn państwowy.
Na podstawie prezentacji multimedialnej podaj władcę, za czasów którego orzeł biały stał się oficjalnym herbem państwa polskiego.
Na podstawie prezentacji multimedialnej podaj rok, w którym ustanowiono godło prawie identyczne do obecnego.
Na podstawie prezentacji multimedialnej scharakteryzuj sposoby eksponowania barw Rzeczypospolitej Polskiej.
Podsumowanie
Symbole narodowe podlegają ochronie również na gruncie Kodeksu wykroczeń.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeńRozdział VIII
Wykroczenia przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu
Art.49.§1. Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej
lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.§2. Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej
Na podstawie tekstu źródłowego, wyjaśnij jakie konsekwencji może ponieść osoba, która w Polsce znieważy symbole narodowe.
Słowniczek pojęć
kraj, w którym się ktoś urodził, którego jest obywatelem lub z którym jest związany więzią narodową
postawa szacunku, umiłowania do ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia i/lub zamieszkania; troska o jej dobro
najwyższy akt prawny (ustawa zasadnicza), uchwalony 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzony w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 roku, ogłoszony w Dzienniku Ustaw: Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483
zdolność do samodzielnego, niezależnego od innych (osób, państw itp.) sprawowania władzy politycznej nad określonym terytorium
prawnik, publicysta, działacz polityczny, dramatopisarz, autor słów hymnu narodowego. Urodził się w 1747 r. w Będominie k. Kościerzyny. W 1776 r. przeniósł się do Warszawy i wszedł w skład komisji przygotowującej Kodeks Andrzeja Zamoyskiego. Prowadził ożywioną działalność pisarską. Podczas Sejmu Wielkiego był aktywnym działaczem stronnictwa patriotycznego, w obliczu wojny z Rosją przystąpił do konfederacji targowickiej, by ratować dorobek Sejmu Wielkiego. W okresie insurekcji 1794 r. był współpracownikiem Tadeusza Kościuszki i komisarzem cywilnym wysłanego do Wielkopolski korpusu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. W 1797 r. współuczestniczył w formowaniu Legionów Polskich we Włoszech. Zmarł w 1822 r. w Manieczkach. Pochowany został przy kościele w pobliskiej Brodnicy. W 1923 r. jego prochy przeniesiono do Krypty Zasłużonych przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu.
polska formacja wojskowa, tworzona na terenie współczesnych Włoch, których celem była walka o niepodległość Polski; walczyły u boku wojsk francuskich i włoskich w latach 1797–1807, utworzone z inicjatywy Jana Henryka Dąbrowskiego
twórca Legionów Polskich we Włoszech, dowódca w trzech powstaniach zbrojnych na terenie Wielkopolski. Urodził się w 1755 roku w Pierzchowcu k. Bochni. Brał udział w Insurekcji Kościuszkowskiej; uczestniczył w obronie Warszawy, a we wrześniu z rozkazu Tadeusza Kościuszki stanął na czele korpusu wysłanego do Wielkopolski, zwyciężając w bitwach pod Łabiszynem (29 września 1794 roku) i Bydgoszczą (2 października 1794 roku). Po upadku powstania wyjechał do Francji, by podjąć starania o tworzenie wojsk polskich. W styczniu 1797 roku stanął na czele formowanych we Włoszech Legionów Polskich. W 1809 roku wraz z Józefem Wybickim współorganizował powstanie w Wielkopolsce przeciw wojskom austriackim. W 1812 roku brał udział w wojnie przeciw Rosji, a podczas kampanii 1813 roku uczestniczył m. in. w bitwie pod Lipskiem (16‑19 października). Zmarł w 1818 r. w Winnej Górze. Pochowany został w miejscowym kościele, a od 1863 roku spoczywa w sarkofagu w bocznej kaplicy. Urna z jego sercem przechowywana była początkowo w pałacu w Winnej Górze, później w Krakowie i w poznańskim ratuszu, a od 1997 roku w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
Bibliografia
Janusz Górski, Znak twój. Dzieje polskiego godła i herbu, GWO, 2019.
Aleksandra Jaworska, Orzeł Biały - herb państwa polskiego, Wydawnictwo DiG, 2006.
Biało‑czerwona https://www.nist.gov.pl/files/zalacznik/1488379373_Broszura%20MSWiA.pdf
Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19800070018/U/D19800018Lj.pdf