Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑red

Układ bodźcotwórczo‑przewodzący serca (automatyzm serca)

Czy wiesz, że w laboratorium można zaobserwować rytmiczne skurcze w tkance, która została pobrana z serca i umieszczona na szalce? Jest to możliwe dzięki obecności komórek samopobudzających, które mogą kurczyć się i rozkurczać bez sygnałów z układu nerwowego. Ta właściwość nosi nazwę automatyzmu serca. Poniższa symulacja pozwoli ci ją zrozumieć.

1
Symulacja 1

Kliknij na węzeł zatokowo‑przedsionkowy i obserwuj symulację propagacji impulsów w układzie bodźcotwórczo‑przewodzącym serca.

R1XUdf5gSSYCw1
Symulacja przedstawia budowę układu bodźcotwórczo‑przewodzącego serca i przebieg impulsów przez niego generwoanych. Na ilustracji jest przekrój serca. Zaznaczono lewą i prawą komorę serca oraz dzielącą komory przegrodę międzykomórkową. Prawa komora w przekroju poprzecznym ma kształt półksiężyca. Lewa komora ma kształt stożka, jest bardziej wysmukła i dłuższa niż prawa. Jej wierzchołek jest tożsamy z koniuszkiem serca. Na górze serca znajdują się żyły i tętnice. W sercu na beżowo zaznaczono rozgałęzione struktury. W ścianie prawego przedsionka znajduje się węzeł zatokowo‑przedsionkowy. Od niego biegną cztery rozgałęzienia do węzła przedsionkowo‑komorowego - położony jest pomiędzy przedsionkami i komorami serca. Poniżej węzła przedsionkowo‑komorowego leży pęczek Hisa. Po lewej i prawej stronie pęczka Hisa są rozgałęzienia - to lewa odnoga pęczka Hisa i prawa odnoga pęczka Hisa. Po lewej stronie, w bok od lewej odnogi pęczka Hisa, wzdłuż przegrody międzykomórkowej serca, znajduje się wiązka przednia lewej odnogi. Odnogi pęczka Hisa przechodzą we włókna Purkiniego zlokalizowane w ścianach komór serca. Impuls elektryczny powstaje w węźle zatokowo‑przedsionkowym, następnie biegnie rozgałęzieniami do węzła przedsionkowo‑komorowego, potem przez pęczek Hisa i jego rozgałęzienia aż do włókien Purkiniego.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie materiału źródłowego zakupionego w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na przywołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
1
Polecenie 1
RfQbJw2iIsLKS
Przeprowadź obserwację skurczu serca, a następnie opisz działanie mechanizmu, który jest odpowiedzialny za skurcze serca. (Uzupełnij).
R1AzNyrO7iWJ0
(Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R1QyPbunTjeIA
Wyjaśnij, dlaczego węzeł przedsionkowo-zatokowy nosi nazwę fizjologicznego rozrusznika. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
RSAkBiL3pRAqI1
Scharakteryzuj funkcje elementów układu bodźcotwórczo-przewodzącego serca.(Uzupełnij).